Kilencvenegy háromszéki pedagógus ért el hetesnél magasabb osztályzatot a versenyvizsgán – derül ki a megyei tanfelügyelőség tegnapi közleményéből.
Utóbbiak papírforma szerint jogosultak címzetes állásra, ám ebből Háromszéken mindössze hatvankettőt hirdettek. Az országos tanügyi szakszervezetek szövetsége az alacsony bérek számlájára írja a mostani, gyengének tartott vizsgaeredményt.
A megyei megmérettetésen 302 vizsgázót osztályoztak, teljesítményüket három csoportba sorolták. Eszerint ötösnél alacsonyabb osztályzatot kilencvenketten (30,46 százalék) értek el, 5–6,99 közötti osztályzatot szereztek száztizenkilencen (39,40 százalék), míg a többi 91 pedagógus (30,13 százalék) hetesnél jobb jegyet kapott. A magyar nyelvű képzést illetően nagy volt a túljelentkezés az óvónőknél, hét címzetes állásra hatvanöten jelentkeztek, közülük tizennégyen kaptak hetesnél magasabb jegyet, hasonlóan nagy a verseny a tanítónőknél, ott négy állásra negyvenegyen vizsgáztak, tizenöten értek el hetesnél magasabb eredményt. De sokan tolongtak román nyelv és irodalom katedrákért is, hat címzetes állásra huszonnégyen jelentkeztek, közülük mindössze öten értek el hetesnél jobb jegyet.
Az alacsony fizetések miatt a tanügy nem vonzó a jól képzett szakemberek számára – hangsúlyozza tegnapi közleményében a tanügyi szabad szakszervezetek szövetsége. Az oktatás alulfinanszírozottsága, a megélhetést nem biztosító fizetések – a pedagógusok bére 660 lejtől kezdődik, hasonlóan a szakképzetlen munkásokéhoz – és az oktatási intézmények korszerűtlensége távol tartja az "értékes embereket" ettől a rendszertől, a pedagógusok versenyvizsgájának mostani eredménye ezt bizonyítja. Az országos adatok is azt mutatják, hogy a tanügy iránt érdeklődő fiatalok száma évről évre csökken. A szakszervezeti szövetség ugyanakkor felhívja a tanügyminisztérium, illetve a kormány figyelmét, tegyék vonzóvá az oktatást a "minőségi emberek" számára, ellenkező esetben kérdésessé válik a következő nemzedékek képzési színvonala.