Ellenőrzik az uniós terveket
Minden olyan uniós projektet ellenőrizni fognak, amelynek megvalósításához közbeszerzési eljárást hirdettek – jelentette be Emil Boc kormányfő tegnap. Az eljárást azért rendeli el, hogy ne legyenek gondok az elszámolásokkal, amelyeket Brüsszelnek kell továbbítaniuk a pályázatot nyert hatóságoknak.
A kormány előbb ellenőrizni fogja az uniós programok keretében elvégzett munkálatokat, és csak azután fizeti ki a kivitelező cégeket. Ahol szabálytalanságokat észlelnek, a kifizetendő összegnek legkevesebb a két százalékát fogja visszatartani, de teljesen megtagadhatja a pályázati pénz kifizetését. A közbeszerzési eljárások gyakran áttekinthetetlenek, ezért az Európai Bizottság azt kérte, dolgozzon ki Románia egy törvényt, amely megakadályozza, hogy a licitet lebonyolító hatóságok alkalmazottai érdekkonfliktusba keveredjenek.
Vihar Orsovától Máramarosig
Több száz falu maradt áram és telefon-összeköttetés nélkül, vasútvonalak és országutak tucatjain állt le a forgalom a sínekre vagy az úttestre dőlt fák és villanyoszlopok miatt, utcák, udvarok, termőföldek kerültek víz alá, autók törtek össze a széltől leszakadt ágaktól, tetődaraboktól: tegnap még összeírni sem sikerült a szerdai pusztító vihar következményeit. Az anyagi kár jelentős. Kolozs megyében 82 településen szakadt meg az áramszolgáltatás, és hasonló a helyzet Máramaros, Fehér, Hunyad és Beszterce-Naszód megyében is. Maros megyében tető nélkül maradt a héderfáji iskola, a Prahova völgyében két ízben is többórányi veszteglésre kényszerültek a vonatok. Bihar, Temes, Szatmár, Szeben, Mehedinţi és Gorj megyéből is károkat jelentettek, elzáródott utakat, megrongált háztetőket és kisebb épületeket. Dâmboviţa megyében négyszáz ház maradt fedetlenül.