Fakörhinta, műanyag sátrak helyett természetes anyagból készült vásáros asztalok, helyi kézművesportéka, élő népzene, hatalmas bográcsban rotyogó babgulyás, kürtőskalács – ez fogadta szombaton délben az illyefalvi Illés-napokra látogatót. Ennek a faluünnepnek más volt a hangulata, mint a többi hasonló rendezvénynek: békés vidámság, jó ízlés jellemezte, nem a sörsátrak, a mindent belengő miccsszag uralta az egykori vásárosteret, hanem a tombolajegyet kínáló gyerekek, a buzgón kézműveskedő apróságok jelenléte.
Illés-napokat sokadszor rendeznek már Illyefalván, de az egykori híres vásárt most először próbálják újra meghonosítani: "Báthory Kristóf erdélyi fejedelem az 1570-es években adta meg Illyefalvának a vásártartási jogot. A település a heti vásár mellett három országos vásárt is rendezhetett, ezért gondoltuk, állítsuk vissza az egyik ilyen országos vásár hagyományát" – meséli Bakó Zoltán, az egyik kezdeményező. S a vásárban nemcsak kézművesek kínálták árujukat, de a helyi kovács tábori kovácsműhellyel tartott bemutatót, helyben sült a kürtőskalács, készült a mézeskalács, nagy sikert aratott a gyermekek körében az agyagozás, pörgött a korong, készültek a cserépedények. A kora délutáni órákban az élő népzenét kórusok váltották, majd nagy közös éneklésre is sor került, este pedig a helyi színjátszó csoportok mutatkoztak be.
Az idei Illés-napok azért is más lett, mert igyekeztek kiszűrni a programból mindazt, ami nem képvisel igazi kultúrát, valós értéket – mondta el Henning Emese, aki ugyancsak oroszlánrészt vállalt a szervezésben. Pénteken este koncertet tartott a templomban a Kódex együttes, vasárnap pedig a zenét, a magyar humor képviselőit invitálták Illyefalvára. Idén, akárcsak előző években, köszöntötték az Illés-naptól Illés-napig született gyermekeket, a falu legidősebb emberét, és azt a fiatalt, aki az Illés napok előtt töltötte be 18. életévét. Ebben az évben első alkalommal megünnepelték azokat a házaspárokat is, akik Illyefalván esküdtek, azóta is ott élnek, ebben az esztendőben egy 25 éves és két 50 éves házassági évfordulós családot köszöntöttek. "A falu ünnepe akar lenni, azt szeretnénk, ha az itt élőkről, az itt élőknek szólna" – mondta Henning Emese, s minden jel szerint ez sikerült is.