Illés-napok a minőség jegyében

2011. július 26., kedd, Közélet

Fakörhinta, műanyag sátrak helyett természetes anyagból készült vásáros asztalok, helyi kézművesportéka, élő népzene, hatalmas bográcsban rotyogó babgulyás, kürtőskalács – ez fogadta szombaton délben az illyefalvi Illés-napokra látogatót. Ennek a faluünnepnek más volt a hangulata, mint a többi hasonló rendezvénynek: békés vidámság, jó ízlés jellemezte, nem a sörsátrak, a mindent belengő miccsszag uralta az egykori vásárosteret, hanem a tombolajegyet kínáló gyerekek, a buzgón kézműveskedő apróságok jelenléte.

Illés-napokat sokadszor rendeznek már Illyefalván, de az egykori híres vásárt most először próbálják újra meghonosítani: "Báthory Kristóf erdélyi fejedelem az 1570-es években adta meg Illyefalvának a vásártartási jogot. A település a heti vásár mellett három országos vásárt is rendezhetett, ezért gondoltuk, állítsuk vissza az egyik ilyen országos vásár hagyományát" – meséli Bakó Zoltán, az egyik kezdeményező. S a vásárban nemcsak kézművesek kínálták árujukat, de a helyi kovács tábori kovácsműhellyel tartott bemutatót, helyben sült a kürtőskalács, készült a mézeskalács, nagy sikert aratott a gyermekek kö­rében az agyagozás, pörgött a korong, készültek a cserépedények. A kora délutáni órákban az élő népzenét kórusok váltották, majd nagy közös éneklésre is sor került, este pedig a helyi színjátszó csoportok mutatkoztak be.
Az idei Illés-napok azért is más lett, mert igyekeztek kiszűrni a programból mindazt, ami nem képvisel igazi kultúrát, valós értéket – mondta el Henning Emese, aki ugyancsak oroszlánrészt vállalt a szervezésben. Pénteken este koncertet tartott a templomban a Kódex együttes, vasárnap pedig a zenét, a magyar humor képviselőit invitálták Illyefalvára. Idén, akárcsak előző években, köszöntötték az Illés-naptól Illés-napig született gyermekeket, a falu legidősebb emberét, és azt a fiatalt, aki az Illés napok előtt töltötte be 18. életévét. Ebben az évben első al­kalommal megünnepelték azokat a házaspárokat is, akik Illyefalván esküdtek, azóta is ott élnek, ebben az esz­tendőben egy 25 éves és két 50 éves házassági évfordulós családot köszöntöttek. "A falu ünnepe akar lenni, azt szeretnénk, ha az itt élőkről, az itt élőknek szólna" – mondta Henning Emese, s minden jel szerint ez sikerült is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 15
szavazógép
2011-07-26: Közélet - Farcádi Botond:

Leszerelik a nagyajtai Székelyföld-táblát

Felszólítást küldött a Kovászna megyei prefektúra a nagyajtai helyi tanácsnak, hogy szereljék le a település és Apáca között 2008 nyarán felállított Székelyföld-táblát – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján György Ervin kormánymegbízott.
2011-07-26: Közélet - Fekete Réka:

Több beteget fogadhat a megyei kórház

Az egészségbiztosítóval kötött új szerződés értelmében havonta ötven beteggel többet tud ellátni a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház, mint tavaly – tájékoztatott András-Nagy Róbert kórházmenedzser. Kérdés ellenben, az egyre csökkenő szülési kedv, valamint az építkezés okozta kellemetlenségek miatti betegelvándorlás körülményei között az intézmény ki tudja-e használni a kedvező finanszírozást.