Egykori könyvesboltjaink - 2.

2011. július 27., szerda, Emlékezet

A takarékpénztár kapualjából (ma az esketőterem alatti bejárat) nyílt a negyvenes években Szász Jenő kevésbé tágas, de az olvasóközönség legváltozatosabb igényeit is kielégítő papír- és könyvüzlete. (Édesapja, dr. Szemerjai Szász Béla író, a Székely Mikó Kollégium lelkésztanára, dédapja, Szász Károly, a reformkor kiemelkedő tudósa.)

Íme, hogyan emlékezik Holló Ernő, városunk ismert költője: "A Könyvkereskedő is a város nevezetességei közé tartozik. Kis, kapu alatti boltjában ponyvától ősnyomtatványig minden van ...nem minden eladó. Esetleg jó barát kedvéért hosszas rábeszélés után hajlandó megválni a portékától. Szerelmese a könyvnek. Számon tartja nemcsak a város könyvbarátait, hanem az értékesebb könyveket is. Múltkor bejött a szerkesztőségbe, és meglátta a polcon a Révai Lexikont. – Hogyan került ide? – förmedt rám. Rossz néven vette, hogy tudta nélkül érkezett a városba a 21. kötet. Csak akkor nyugodott meg, amikor kisült, hogy kölcsön kaptuk."
Lapikás Béla a harmincas évek végén nyitotta meg papír- és könyvesboltját a polgármesteri hivatal alatt, annak bejáratától jobbra levő helyiségben. (Ma kirakatát városunk neves sportembereinek karikatúrái díszítik.) A bolt irodalomtörténeti jelentőségű, ugyanis itt rendezték meg 1942. június 9–11. között az Első Magyar Könyvnapot. Az eredeti elképzelések szerint Móricz Zsigmondot a könyvnap vendégeként várták, melyen azonban nem lehetett jelen, mert az egyetemi ifjúság meghívására Ko­lozs­várra igyekezett. Bíró László, a helyi Székely Szövő­gyár tervező iparművésze a könyvnapra készített képes levelezőlapjára Móricz portréját rajzolta. (1. kép) A neves író Lapikás könyvkereskedésében látta el kézjegyével, itt mutatta be és nyújtotta át először az érdeklődőknek a könyvnapra kiadott Rózsa Sándor a lovát ugratja című regényét.


Az 1948-ban létesített Állami Kiadó nyitotta meg a Szlova nevű könyvesboltot a mai Tribel vendéglő helyén álló egykori kis üzlethelyiségek egyikében. Ezt költöztették át 1951-ben, már mint A Mi Könyvesboltunk (Librăria Noastră) szocialista könyvesbolthálózat egyik egységét – a (majdnem azt írtam "mai") Corvina volt helyiségébe. Első üzletvezetője a könyvkereskedésben jártas Nagy László, akit az általa 1954-ben alapított helyi Kossuth Kör irányítójaként a kommunista hatalom 1958-ban súlyos börtönbüntetésre ítélt. Neki köszönhetően mutathatjuk be a bolt ötvenes évekbeli kirakatát és belsejét. (2. és 3. kép).

Itt jegyezzük meg, hogy téves a Bon Ami könyvterjesztő vezetője által a Há­romszék tudósítójának tett nyilatkozata, miszerint a múlt század elején itt volt a Kossuth Kávéház. Ennek tudvalevően a mellette levő, Istvánffy János háza – ma OTP Bank – adott otthont. (4. kép)


A Mi Könyvesboltunkat az akkori kommunista ideológia befolyása ellenére is valóban a miénknek éreztük. Gondolom, az akkori könyvvásárlók ma is szívesen emlékeznek arra, hogy főként fizetésnapokon a könyvsorozatok újonnan megjelent köteteiért sort kellett állnunk, s mennyire örültünk, ha ritkábban is, csak pult alatt kapható könyvekhez, netán magyarországi kiadványhoz is hozzájuthattunk. Merjük remélni, hogy a szép könyv továbbra is fogalom és érték marad, s a könyv iránti szeretet, megbecsülés és az olvasás éhsége rövidesen visszatér...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2011-07-27: Apróhirdetések - :

Apróhirdetés

Kínál-lakás
Sepsiszentgyörgyi kétszobás tömbházlakás sürgősen eladó. Telefon: 0722 771 176.
4247467
2011-07-27: Emlékezet - Józsa Lajos:

Sepsiszentkirályi felekezetek vitája

Balogh Mihály illyefalvi plébános 1814-ben a katolikusok erdőrészéért perelt a Sepsiszéki Törvé­nyes Széknél. Mivel a per több évig eltartott, és ezalatt a sepsiszentkirályi katolikusokat a faluból ki akarták kergetni, kérelmes levelet írt Háromszék fő adminisztrátorának, hogy minél hamarabb hozzanak döntést az általa közölt sérelmekre.