MementóDr. Farcádi Simó Ferenc

2011. július 27., szerda, Emlékezet

Sepsiszentgyörgy régi jeles orvosgárdájába tartozott, a város nagy orvosegyénisége volt. Tudására és a róla keringő adomákra még ma is emlékeznek, akik ismerték. Kettős évfordulója kapcsán idézzük emlékét: kilencven éve született, s negyedszázada hunyt el.

A Szilágy megyei Oroszmezőn született, Désen és Kolozsváron tanult, a Kolozsvári Református Kollégi­umban érettségizett. 1939-ben beiratkozott az akkori Ferdinand Egyetem orvoskarára. 1944-ben orvosdoktorrá avatták az akkor már Ferenc József Tudo­mányegyetemen. Sasos behívóval sebészorvosként szolgált egy hadikórházban, 1946-ban szabadult amerikai fogságból. A Kolozsvári Bolyai Egyetem marosvásárhelyi ideggyógyászati klinikáján kezdte munkáját Miskolczi Dezső professzor munkatársaként. 1957-ben, a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet átszervezésekor mint klinikai főorvost Sepsiszent­györgyre helyezték, ahol megbecsült neurológusként és idegsebészként dolgozott. A Miskolczi pro­fesszor által szerkesztett Ideg­kórtan című kötet III. fejezetét ő írta, az Orvostudományi Tár­saság sepsi­szentgyörgyi fiókjának titkára volt. Nyugdíjasként 1983-ban kitelepedett Német­országba, ott hunyt el szívinfarktusban 1986-ban. Emlékét felesége, Simó Anna őrzi, aki a mellékelt portrét rendelkezésünkre bocsátotta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-07-27: Emlékezet - Józsa Lajos:

Sepsiszentkirályi felekezetek vitája

Balogh Mihály illyefalvi plébános 1814-ben a katolikusok erdőrészéért perelt a Sepsiszéki Törvé­nyes Széknél. Mivel a per több évig eltartott, és ezalatt a sepsiszentkirályi katolikusokat a faluból ki akarták kergetni, kérelmes levelet írt Háromszék fő adminisztrátorának, hogy minél hamarabb hozzanak döntést az általa közölt sérelmekre.
2011-07-27: Riport - B. Kovács András:

Több ház, mint ember (A keresztvári magyarság a szórványosodás útján) – 6.

Egy másik út
A szórványhelyzetbe került települések magyar iskoláinak megmentését az önállósodásban, valamikori független intézményi létük visszaszerzésében látom. Itt vitát kezdhetünk arról, mennyire akadályozza ezt a tanügyi törvény, mennyire nem, és miként kellene a kérdést szabályozni.