Kompromisszumaink vásárhelyi tükörben

2011. július 28., csütörtök, Máról holnapra

Érthető idegeskedésekkel teli heteket tudhat maga mögött a szülői és a diáktársadalom jelentős része. Az egyetemre, főiskolára jelentkező fiatalok és "szurkolótáboruk" szembesült az első nagy sikerrel, kudarccal – vagy éppen a különböző oktatási rendszerek, intézmények olyan hiányosságaival, amelyek nem egy jelentkező sorsát befolyásolták igen jelentős mértékben.

Megütközést és értetlenséget keltett például az a tény, hogy a marosvásárhelyi orvostudományi és gyógyszerészeti egyetem költségtérítéses részlegén egyetlen magyar jelentkezőnek sem jutott hely. A magyarázat nem a magyar diákok gyengébb felkészültségében rejlik elsősorban, hanem azoknak a háttéregyezségeknek a törékenységében, amelyeket a felemás politikai alkuk, a érdekérvényesítési látszateredmények alakítottak. Míg korábban az egyetem szenátusának román többsége néhány éven át engedte érvényesülni a törvény szellemének megfelelő méltányossági rendszert, idén már a törvény betűjére hivatkoztak. Jogi apelláta aligha fogalmazható meg, hiszen az ingyenes képzés nyelvi különválasztottságáról ugyan törvény rendelkezik, ám a fizetéses helyekre már a felvételi átlag sorolja be a felvételizőket. Amely átlag idén a megnövekedett számban jelentkező román anyanyelvű diákokat részesítette előnyben – már csak a nagy számok törvénye alapján is. A hézagos politikai háttérrel és saját megosztottságával is hadakozó vásárhelyi magyar tanári kar aligha érhetett el sokkal többet garantáló eredményeket. Rossz kompromisszumokra kényszerítve, évről évre összeszorult lélekkel várják a felvételik eredményét, amelyeknek etnikai színezete dimenzionálja a többség jóindulatát.
Az óvodától az egyetemig húzódó magyar nyelvű oktatásról beszélni ma még cinikus dolog, annak is a rosszabbik fajtájából: az ezt hangoztató politikai vagy civil fórumok ugyanis egyenesen zokon veszik, ha a "hallgatóság" nem fogadja be kritikátlanul az elmondottakat. Márpedig, ha belegondolunk, a szürkeállomány külföldre szivárgása már az egyetemi képzés megkezdése előtt elkezdődik. Mert ilyen tapasztalatok birtokában és perspektívák nélkül fokozódhat a külföldi egyetemekre való elvándorlás, ami nemcsak a jó színvonalú oktatással, csak a szakmára figyelés "luxusával" kecsegtet, de az ottmaradás, a szülőföld tartós elhagyásának veszélyét is hordozza. Ilyen körülmények között pedig hiába festenek jól a szakemberek statisztikái, miszerint nőtt a hazai magyarság körében a gyermekvállalási kedv, ha évek múltán saját tehetetlenségünk űzi el itthonról a következő generációkat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 26
szavazógép
2011-07-28: Közélet - Bokor Gábor:

Már láthatóak az eredmények (Útjavítás Kovászna és Kézdivásárhely között)

A megye legnagyobb útjavítási munkálata folyik Ko­vász­na és Kézdivásárhely között. Januárban még arról szóltak a hírek, hogy az útépítés idején néhány hónapra teljes útlezárásra lehet majd számítani. Február végén a szerződés megkötéséről hallhattunk, azóta több hónap telt el, a javítás eredményei itt-ott már mutatkoznak.
2011-07-28: Közélet - :

Kolozsvári pereskedés

A Kolozs megyei hatóságok leállították a kolozsvári Kétágú templom mögötti – műemlékvédelmi és zöldövezetnek számító – területen az oktatási minisztérium által finanszírozott, sportcsarnok és irodahelyiségek létesítésére irányuló építkezési munkálatokat, arra hivatkozva, hogy azok régészeti felügyelet nélkül zajlottak.