A Kolozs megyei hatóságok leállították a kolozsvári Kétágú templom mögötti – műemlékvédelmi és zöldövezetnek számító – területen az oktatási minisztérium által finanszírozott, sportcsarnok és irodahelyiségek létesítésére irányuló építkezési munkálatokat, arra hivatkozva, hogy azok régészeti felügyelet nélkül zajlottak.
Gergely Balázs, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) közép-erdélyi regionális elnöke a Transindex hírportálnak kijelentette: pert indítanak a kolozsvári önkormányzat ellen, mert a városháza az építkezési engedély kibocsátásakor figyelmen kívül hagyta a városrendezési előírásokat. A településrendezési szabályozás ugyanis előírja, hogy egy zöldövezetnek minősülő terület maximum 10 százalékát lehet beépíteni, míg a szóban forgó építkezési engedély szerint a telek 80 százalékát építenék be. Az építkezés helyszínén három – római, középkori és újkori – régészeti lelőhelyet sikerült azonosítania, amelyeket már eldózeroltak. "Értesítettem az illetékes megyei hatóságokat, Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszterrel is beszéltem, aki együttműködéséről biztosított. A miniszter úr korábban aláírta az engedélyt, ám elmondása szerint nem volt tudatában az ügy jelentőségének, azzal, hogy ez milyen közösségi érdekeket sért. Jelzésemre másnap megjelent a megyei régészeti hatóság, és leállíttatta a munkálatokat" – mondta el a régész szakmájú Gergely. A régészeti feltárás minimum másfél, de akár több hónapig is elhúzódhat, így a munkálatok befejezéséig a felperesek időt nyerhetnek a per alapos előkészítésére. Ha nekikezdenek az építkezésnek, a per pedig az egyház javára dől el, akkor le kellene bontani a közpénzből emelt épületegyüttest. Törvényes esetben a per befejeztéig az építkezést le lehet állítani.
Korábban Bukarestben a Szent József-katedrális szomszédságába felépített bevásárlóközpont tulajdonosai és a Bukaresti Római Katolikus Főegyházmegye közötti pereskedésben a bíróság a katolikus egyháznak adott igazat.