Hol az önkormányzatiság?

2011. július 29., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Miközben Bukarestben a decentralizáció fölöttébb szükséges voltáról értekezik az államfő és a kormány megannyi minisztere, itthon mind gyakrabban tapasztaljuk, az önkormányzatiság alapvető jogkörei sem állnak rendelkezésünkre.

A megyei önkormányzat például még csak azt az elvárást sem fogalmazhatja meg, hogy a 75 százalékban magyarok lakta Háromszéken a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója ismerje a magyar nyelvet. Megtette, de jöttek a szolgálatos jelentgetők, tették a dolgukat, és láss csodát: a törvényszék nekik adott igazat. Érvénytelennek nyilvánították a három évvel ezelőtt lezajlott versenyvizsgát, így újat kell szervezni. Ugyanez a helyzet a nagyajtai Székelyföld-táblával: három év után immár elkerülhetetlennek látszik a pannó eltávolítása, a történet pedig kísértetiesen hasonlít a könyvtárigazgató ügyére. Jöttek a reklamálók, majd jött az igazságszolgáltatás és a végkifejlet: a táblát le kell szerelni.
A példákat tovább sorolhatnánk, felidézhetnénk, micsoda nemzetféltő hisztériát indított be a brüsszeli Székelyföld-iroda avatása, milyen ingerült reakciókat váltottak ki Tőkés László és Orbán Viktor Tusnádfürdőn elhangzott nyilatkozatai, milyen fondorlatokkal veszik el a magyarok számára fenntartott helyeket a marosvásárhelyi orvosi egyetemen – kitetszik mindebből, decentralizációt hangoztató, de valójában nacionalista, központosításra törekvő államhatalom uralkodik ma Ro­mániában. Meglátszik ez a mamutmegyék létrehozására irányuló kezdeményezésben is, amelyet ideig-óráig visszavert az RMDSZ, de amely továbbra is Damoklesz kardjaként lebeg fejünk fölött.
S miközben maholnap lassan már semmiről sem dönthetünk magunk, választottaink mintha tudomást sem vennének erről. Mintha már beindult volna a nem hivatalos választási kampány, a pártcsatározások minden figyelmüket, erejüket lekötik, s a legfontosabb ügyekben sem tudnak egységesen fellépni. Háromszéken például két hétnek kellett eltelnie, míg a megyei tanács elnöke hosszas vita után hajlandónak mutatkozott egyáltalán szóba állni az ellenzéke által megfogalmazott javaslatról, a székelyföldi régióról szóló népszavazás kiírásáról.
Jobb későn, mint soha – mondhatnánk. Csak tudnánk feledni az eddigi, pártérdekek oltárán feláldozott, jobb sorsra érdemes kezdeményezések történetét...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-07-29: Közélet - Mózes László:

Hétfőn döntenek a Bodok Szálló megvásárlásáról

Hétfőn rendkívüli tanácsülésen döntenek a Bodok Szálló­nak a megyeházával közösen történő megvásárlásáról – hangzott el tegnap Sepsiszentgyörgy képviselő-testületében.
2011-07-29: Közélet - :

Magyar helyek az orvosin

Negyven hellyel egészítette ki az oktatási minisztérium a magyar diákoknak járó tandíjas helyek számát a Maros­vásár­helyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, miután az intézmény rektora ugyanennyi helyet elvett a magyar tagozattól.