Az Európai Unió mezőgazdasági szakbizottsága arról értesítette az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ügynökséget, hogy elvileg kedvezően véleményezte a szigorú tejminőségi és tejhigiéniai mutatók 2012-es alkalmazásának újabb egy évvel történő halasztását célzó kérését.
Egy előzőleg jóváhagyott uniós végzés szerint Románia lehetőséget kapott, hogy a gyengébb minőségű tejet – amelyben a szomatikus sejtek száma nagyobb, mint 400 000, illetve az összcsíraszám 100 000-en felüli egy milliliter tejben – 2011 végéig feldolgozhassa. Csutak László helyettes államtitkár megkeresésünkre megerősítette a hírt, s bár azt a változatot sem tartja kizártnak, hogy a kérés tárgyalásakor a bizottsági tagok valamelyike ellenzi a hosszabbítást, úgy látja, hogy Románia megkapja az éves haladékot.
Ez jól jönne a háromszéki termelőknek, hiszen a tejminőségi problémákat még nem sikerült megoldani. A megyei állatorvosi hatóság mérései azt mutatják, hogy a megtermelt tejnek mindössze 40–45 százaléka felelne meg a jelenlegi elvárásoknak, télen valamivel jobb a helyzet, 60–65 százalék. Az eredeti határidő felgyorsította volna a tejelő tehenek létszámának csökkenését, hiszen csak az elmúlt nyolc évben a szarvasmarha-állomány több mint egyharmadát számolták fel a kisgazdaságokban.
A tejminőség körüli problémák átbeszélésére szervezett találkozót az elmúlt héten Rétyen a szarvasmarhatartók megyei egyesületének elnöke, Ötvös Mózes, amelyre meghívták a mezőgazdasági igazgatóság vezetőségét és szakembereit, az állatorvosi hatóság megyei vezetőit, valamint két nagy feldolgozó, a Covalact Rt. és a Tyrom Kft. igazgatóját. Könczei Csaba megyei mezőgazdasági igazgató szerint a tejminőségre való odafigyelés a gazdák érdeke is, hiszen a tejfeldolgozók nagy része már a minőség (összcsíra- és szomatikus sejtszám) után megállapítja a tej átvételi árát. Javasolta, hogy ősztől vidékenként közös felkészítőket tartsanak a tejtermelő gazdáknak a minőségi tejnyerés feltételeiről.
Bírálat érte az állat-egészségügyi hatóság ellenőreit: a jelen levő gazdák kifogásolták, hogy időnként az ellenőrzések túlságosan szigorúak. Dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos válaszában kiemelte, hogy ők csak a törvényes előírások minimumát próbálják alkalmazni, legtöbbször a büntetés helyett határidőt adnak a helyzet orvoslására, ez pedig nem más, mint az uniós szigorú szabályokhoz való időbeni alkalmazkodás. A tejfeldolgozók azt kifogásolták, hogy a székely gazda mindig talál megoldást, ha ők túlságosan ragaszkodnak a tejhigiéniai követelmények betartásához, akkor a gazdák átvándorolnak a kisebb feldolgozókhoz, ahol kevésbé szigorúak az átvételi követelmények. Ígérték, hogy a közeljövőben átvételi áraikon változtatnak, jóval többet fizetnek az extra minőségű tej literéért, így is ösztönözve a gazdákat a higiéniára való odafigyelésre.
Joannisz Kommatosz, az időközben Barótról Höltövénybe költözött Tyrom igazgatója ígérte: az eddigiekhez hasonlóan, jelentős pénzösszeggel támogatja a vele üzleti kapcsolatban álló, a gazdaságok korszerűsítését óhajtó gazdákat, a kölcsönszerű támogatást pedig visszatartják a leadott tej értékéből. Farkas Sándor vargyasi elnök szerint a haladék lejárta után nem biztos, hogy a náluk is alkalmazott közös tejértékesítés jó megoldás marad, hiszen a mostani nagyobb, 1500–2000 literes hűtőtankokban csak későre (a betöltés utáni 6–7 óra alatt) hűl le a tej a megfelelő 4–5 Celsius-fokos tárolási hőmérsékletre. A megyei igazgatóság szakemberei azt javasolták, a megyei egyesület az országos szövetség segítségével járjon közben, hogy a szaktárca államilag támogatott programban segítse az egyéni hűtőtankok vásárlását. Ötvös ezt jó ötletnek tartja, a tervezet kidolgozásához kért segítséget a szakemberektől, hogy a következő fővárosi találkozón bemutathassa a minisztérium vezetőségének.
Öt technikus alkalmazásával néhány napja az egyesület újraindította a hivatalos tejellenőrzést – tudtuk meg az elnöktől. Sikerült az árban is megegyezniük a kolozsvári laboratóriummal, a hónapos tejminták bevizsgálását tehenenként évi 40 lejért végzik. Ezért a tejzsír, tejfehérje és egyéb mutatók mellett a szomatikus sejtszámolást is elvégzik, így valamelyest jobban tudják követni a tejminőség alakulását. Sajnálatára, a minisztérium nem engedélyezte, hogy a tejkontrollt a magángazdaságokra is kiterjesszék, így értékes tenyészállatok nem kerülhetnek ellenőrzés alá.