Egyenesben a húsmarha-támogatás

2011. augusztus 2., kedd, Gazdakör

Megoldódni látszik a háromszéki igazgatóság és húshasznú fajtákat tartó tenyésztők által szorgalmazott támogatási forma romániai alkalmazása. A helyi szakemberek az állatlétszám-csökkenés egyik fontos megállítási módját látják a húsmarhatartásra való áttérésben, aminek tartozéka lenne az ágazati támogatások bevezetése is.

A Tánczos Barna államtitkárral folytatott megbeszéléseken sikerült egy akkor még 8 millió eurós értékű – az összeg azóta 6,5 millió euróra csökkent – felhasználatlan uniós pénzforrást találniuk. A hegyvidéki, hátrányos helyzetű vidéken marhahústermelők támogatása címén ugyanis lehetőség nyílik a támogatási forma alkalmazására. A múlt hét folyamán a háromszékiek segítségével elkészült a szükséges indoklás és a támogatási forma általános tervezete, amelyet pénteken délben hivatalosan is eljuttattak Brüsszelbe. Dacian Cio­loş uniós mezőgazdasági biztos is megerősítette a hústermelés támogatása engedélyezésének esélyét, ha Románia is igényli.
A tervezet szerint a hegyvidéki övezetben – Háromszék községeinek háromnegyedét ide sorolták be a vidékfejlesztési terv alapján – hústermeléssel foglalkozók állatonként és évenként 300 eurós (1300 lejes) támogatást kapnának a tiszta fajtában nevelt húshasznú tehenekre, valamint a pirostarka és valamelyik húshasznú fajta keresztezéséből született növendékre, az állat nemétől függetlenül. Feltétel, hogy a növendéket nyolc hónapos koráig a kérvényező gazdaságában tartsák, illetve hizlalják. Ennek bevezetését a háromszékiek különösen szorgalmazták, hiszen ily módon megszakadna az a téves, már hagyománnyá vált szokás, hogy a keresztezésből származó egyedeken a gazdák 60–70 kilósan túladnak. Amit jelenleg a köztes felvásárlók alkalmaznak a kis súlyú keresztezett növendékek felvásárlásánál, szakemberi szemmel kissé szemfényvesztésnek tűnik, hiszen a viszonylagosan magasabb ár nem feltétlenül tükrözi az első hetekben a borjúra fordított gondoskodást és költséget. Szakmailag sem indokolt, hiszen eladják, amint a borjú túljut az első néhány hetes kritikusabb időszakon, illetve mielőtt hirtelen és nyereségesen gyarapodni kezdene.
A remélt uniós jóváhagyás után következne a kormányhatározat vagy miniszteri rendelet részletes kidolgozása a támogatási formáról. Ebben a munkában a háromszékiek véleményére és segítségére is számítanak a szakminisztérium vezetői. (Incze Péter)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-08-02: Gazdakör - Incze Péter:

Esély a tejminőség-haladékra

Az Európai Unió mezőgazdasági szakbizottsága arról értesítette az Országos Állat­egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ügynökséget, hogy elvileg kedvezően véleményezte a szigorú tejminőségi és tejhigiéniai mutatók 2012-es alkalmazásának újabb egy évvel történő halasztását célzó kérését.
2011-08-02: Gazdakör - Bíró Zoltán:

Augusztusi teendők (Biogazdálkodás)

A vetőmagnak szánt gabonát igyekezzünk termésnapon aratni, vagyis 8–9-én. Aratás után mifelénk a másodvetés nem vált be, kötelező a tarlószántás: bár költséges, a jövő termés szempontjából nagyon hasznos. Ültetési idő augusztus 1–8. és 24–31.