Legnépszerűbb könyve, a Gőgös Gúnár Gedeon 1962-ben jelent meg, azóta negyvenkét kiadást ért meg, és eddig több mint 2,5 millió példányban kelt el.
Varga Katalin 1928. március 26-án született Budapesten. Közgazdásznak készült, de később az ELTE bölcsészkarán magyar szakos tanári diplomát szerzett. Kezdetben köztisztviselőként, majd könyvkiadói szerkesztőként dolgozott. Főleg gyermek- és ifjúsági könyveivel lett népszerű, de verseskötetei, regényei is megjelentek. Harminc könyvét adták ki mostanáig. Meséit, gyermekkönyveit számos nyelvre lefordították, több regényéből film is született. Irodalmi pályája költőként indult. Első könyve verseskötet volt, A megszökött gyermekkor címmel jelent meg 1960-ban. Később A második ég (1963), Az égő csipkefa (1966), A szavak száműzetése (1969) című verseskötetei mellett 1974-ben Árpa és gödölye című regényével prózaíróként is jelentkezett. Legnépszerűbb könyvét, a Gőgös Gúnár Gedeont szülők és nevelők nemzedékei ismerték és szerették meg. A Mosó Masa mosodája a mesekönyv folytatása, amely kedves és mulatságos történeteivel a gyermekek szövegértésének csiszolását, helyesírásának javítását segíti. Harminckilenc kiadást ért meg. Mindkét könyv több nemzedék kezdeti olvasásélményét adta, mára beépült a magyar kultúrába.
Későbbi gyermekkönyvei is népszerűek, mindegyikre jellemző, hogy a gyermeket komolyan vevő, fantáziadús, igényes írás, ugyanakkor játékosan megtanít mindent, amit a világról az adott korosztálynak tudnia kell. Ifjúsági könyvei érzékenyen, a kamaszodó gyermek látásmódjával tükrözik azt az életkort, amikor a gyermek szembe kerül a felnőtt világ problémáival. Ezekből a regényekből több tévéfilm-adaptáció is született.
Az utóbbi években a világ különböző tájairól származó regéket, mondákat, hiedelmeket dolgozott fel meseregényeiben, a gyermekek műveltségét és világképét tágítva ezzel. Ezekben a könyveiben kibontakoznak a különböző kultúrák mesevilágának meglepő összefüggései, rokonságunk, de különbözőségünk is. Művei megjelentek német, lengyel, olasz, cseh, orosz és japán nyelven. A Barátom Bonca és a Legyél te is Bonca című művéből film készült, többek között Páger Antal, Bujtor István és Koncz Gábor szereplésével.