A Velencei Bizottság segÃtségét kérnék
Az MSZP arra szólÃtja fel Navracsics Tibort, a jogalkotásért felelÅ‘s igazságügyi és közigazgatási minisztert és Lázár János Fidesz-frakcióvezetÅ‘t, hogy kérje a Velencei Bizottság segÃtségét a további sarkalatos törvények megalkotásához, illetve a már elfogadott kétharmados jogszabályok felülvizsgálatához.
Harangozó Gábor országgyűlési képviselÅ‘ szerint a már elfogadott kétharmados törvények tartalma és megszavazásuk körülményei bizonyÃtották, hogy a kormányoldal egyedül képtelen minÅ‘ségi, a polgárok érdekeinek megfelelÅ‘ sarkalatos jogszabályok megalkotására. Ezzel összefüggésben elsÅ‘sorban az egyházügyi törvényt bÃrálta az MSZP-s politikus.
Magányos terroristától kell tartani szeptember 11. évfordulóján
Nem egy nagyobb terroristatámadástól, hanem inkább egy "magányos farkas" terroristaakciójától kell tartani a szeptember 11-i terrortámadások 10. évfordulóján – jelentette ki Barack Obama. "Kockázat mindig van" – jelentette ki az elnök, aki szerint az amerikai biztonsági szolgálatok, amelyek folyamatosan figyelemmel kÃsérik az eseményeket, és elemzik az adatokat, az évforduló környékén a megszokottnál is nagyobb készültségben lesznek. Kérdésre válaszolva az elnök nem tudta határozottan kizárni egy nagyobb terrorcselekmény veszélyét, de hangsúlyozta, hogy az al-Kaida terrorszervezetet az elmúlt években sikerült jelentÅ‘sen meggyengÃteni.
Gyújtogatási hullám Berlinben
Rejtélyes autógyújtogatási hullám tartja félelemben Berlin elÅ‘kelÅ‘nek számÃtó kerületeinek lakóit. Szerdára virradó éjjel ismeretlen tettesek tizennégy autót gyújtottak fel Charlottenburg kerületben, elÅ‘zÅ‘ éjjel pedig csupán Westend negyedben tizenegyet. Hasonló gyújtogatások voltak más negyedekben, Ãgy Steglitzben és Spandauban is. A tettesek a legjobb márkákat szemelték ki, Ãgy több BMW és Audi vált a lángok martalékává. A rendÅ‘rség kizárja, hogy "nagy-britanniai mintájú" randalÃrozásról lenne szó. A hatóságok nagy erÅ‘kkel folytatják a nyomozást, egyelÅ‘re azonban sötétben tapogatóznak. Feltételezésük szerint szélsÅ‘baloldali csoportok állhatnak a gyújtogatások mögött. Az indÃték pedig a gyanú szerint közvetve a fennálló társadalmi rendszer, a politika, illetve annak igazságtalanságai elleni tiltakozás lehet.
Brit zavargások – túl kemény Ãtéletek?
Több parlamenti képviselÅ‘ és jogi szervezet túl szigorúnak tartja a múlt heti angliai zavargásokkal összefüggésben kiszabott Ãtéleteket. Két férfit a bÃróság négy év börtönbüntetésre Ãtélt, mert a Facebook közösségi weboldalon biztattak rendbontásra, egy másik férfi pedig tizennyolc hónapra kerül börtönbe, mert ellopott egy televÃziót. Tom Brake liberális képviselÅ‘ szerint az igazságszolgáltatásnak nem megtorlásnak kellene lennie. A politikus a BBC-nek úgy nyilatkozott, az elÃtéltek egy része más büntetést kapott volna, ha a zavargások elÅ‘tti napokban követte volna el ugyanazt a bűncselekményt. Ugyanakkor Eric Pickles, az önkormányzatok és helyi közösségek minisztere úgy látja, azért van szükség ilyen kemény Ãtéletekre, hogy az állam megmutassa: a rendbontás következményekkel jár. David Cameron brit miniszterelnök szintén egyetért a bÃróságok által kiszabott szigorú Ãtéletekkel. A londoni rendÅ‘rség tegnapi közlése szerint a fÅ‘városban eddig 1773 embert vettek Å‘rizetbe, és 1005 ember ellen emeltek vádat.
Irán tárgyal, de nyomásnak nem enged
Irán kész tárgyalni a nukleáris kérdésrÅ‘l, de nyomásnak nem enged – jelentette ki Moszkvában Ali Akbár Szálehi iráni külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tartott találkozót követÅ‘en. Szálehi hangsúlyozta: országa az együttműködést és a tárgyalási folyamatot tekinti a legésszerűbb módszernek és megközelÃtésnek. A vonatkozó orosz javaslatot Teherán rendkÃvül fontosnak tekinti – fűzte hozzá Szálehi, aki abban maradt Lavrovval: az indÃtványról szakértÅ‘i szinten folytatják a megbeszéléseket.