Háromszor az uniós átlag fölött
Az utóbbi három évben az Európai Unióban Romániában jegyezték a legnagyobb drágulási hullámot. Az Eurostat adatai szerint három-négyszer nagyobb arányú volt a romániai drágulás ebben az időszakban, mint az európai átlag.
2008 és 2011 júliusa között az EU-ban az árak 5,3 százalékkal emelkedtek, Romániában 18 százalékkal. Az élelmiszerek ára idén júliusban több mint 12 százalékkal volt magasabb, mint 2008 hasonló időszakában; ebben a szektorban az uniós drágulás mértéke 4,7 százalék. A javak és szolgáltatások terén a drágulás mértéke itthon 17 százalék volt, míg az EU-ban tízszázalékos. A romániai lakosoknak emellett jelentősen csökkent a reálbére az infláció következtében, tehát akkor is kevesebb pénzből gazdálkodhatnak, ha papíron nem csökkent a fizetésük. Ha valaki 2008-ban 2000 lejt keresett, és azóta nem nőtt a fizetése, reálértékben 110 lejjel kevesebbet kap, mint három évvel ezelőtt.
Kevesebb panasz az orvosokra
Tavaly 106 panaszt nyújtottak be a Romániai Orvosi Kamarához az orvosok ellen. A kamara Legfelsőbb Fegyelmi Bizottsága összesen 154 orvos ellen indított vizsgálatot. 2008-ban 171, 2009-ben pedig 153 orvost gyanúsítottak meg pácienseik, hogy műhibát vétettek, vagy nem a szabályok szerint jártak el egy adott helyzetben. Tavaly legtöbben a sebészekre (33), a nőgyógyászokra (18), a sürgősségi osztályon dolgozó orvosokra (11), az intenzív osztályon tevékenykedő egészségügyi szakemberekre, családorvosokra, valamint kardiológusokra (9–9) panaszkodtak. A fegyelmi bizottság 19 szakembert megrovásban, 13-at figyelmeztetésben részesített, hármat elmarasztalt. A leggyakoribb okok, amiért a betegek panaszt tettek: az orvosok – főként a sebészek – nem kérték ki a páciens beleegyezését egy-egy beavatkozás előtt, hiányos iratcsomó-összeállítás, hatáskör túllépése.
Cigaretta okozta a deltai tűzvészt
Égő cigarettavég miatt lobbant lángra szombaton a növényzet a Duna-delta Bioszféra Rezervátum Vadu körzetéhez tartozó mintegy 300 hektáros területén – állapította meg a Dobrudzsa Megyei Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége. Az első becslések szerint a katasztrófa a kígyókat, békákat és rovarokat érintette a legsúlyosabban, a madárpopuláció a vándorlási idő beállta miatt viszonylag mérsékelt károkat szenvedett.
Felemás választási mérleg
A Szociálliberális Unió (SZLU) társelnöke, Crin Antonescu tegnap úgy nyilatkozott, hogy a Máramaros és Neamţ megyei időközi választások eredménye nem éppen megnyugtató az SZLU számára, de a szövetség bizonyította létjogosultságát. Antonescu elmondta, az SZLU azt hitte, a választók szigorúbban büntetik a jelenlegi hatalmat. Kifejtette, annak ellenére, hogy az eredményekkel nincsenek megelégedve, az SZLU bizonyította létjogosultságát és működőképességét. A Neamţ megyei 6-os egyéni körzetben a DLP jelöltje, Adrian Rădulescu nyerte meg a választásokat, a Máramaros megyei 2-es választási körzetben pedig Florin Tătaru, az SZLU jelöltje volt a befutó. Antonescu kifejtette: ha az SZDP és az NLP külön indít jelöltet, aligha nyerte volna közülük bárki a máramarosi 2-es körzetben a választást a DLP-s jelölttel szemben.
Bonchida tizedszer
Tizedik alkalommal rendeznek kastélynapokat a Kolozsvár környéki Bonchidán: augusztus 27–28-án az idéntől Barock néven is hívott fesztiválon lovasbemutató, kiállítások, koncertek és néptáncosok fellépése várja a közönséget. A rendezvény hivatalos meghívottjai között szerepelnek néptáncegyüttesek, hagyományos, klasszikus és könnyűzenei együttesek, kézművesek, táncosok és bábszínészek. A fellépők mellett állandó programokat is szerveznek, köztük gasztronómiai bemutatókat, régiségek és kézművestermékek vásárát. Az érdeklődők megismerkedhetnek a szalagszövés, a nemezelés, a gyapjúfestés, az agyagozás és a bútorfestés mesterségével is. A reneszánsz és barokk stílusjegyeket mutató, XV. századi eredetű bonchidai Bánffy-kastély Erdély legjelentősebb műemlékei közé tartozik. A kommunista időkben államosított és tönkretett, erdélyi Versailles néven is emlegetett épületegyüttes felújítása 2001-ben kezdődött nemzetközi segítséggel. Négy éve a Transylvania Trust Alapítvány irányítja a munkálatokat.