Igen találékony a kormány, ha pénzre kíván szert tenni, és ezt már többször bizonyította, a legkevésbé sincs tekintettel a polgárokra.
Az államfő, majd a miniszterelnök követelésére megszülettek az új gyógyszerlisták, és tegnaptól a krónikus betegek többsége csak az olcsóbb, generikus orvosságokat kapja meg ingyen. Szakértőként hirdeti Traian Băsescu szónoklatait követően Emil Boc is, hogy immár véget vetnek a gyógyszergyárak és orvosok közötti összejátszásnak, lejárt az az idő, amikor egzotikus nyaralásokért cserébe méregdrága szerekkel kúrálják pácienseiket. S a frissen felkent RMDSZ-es miniszter, aki egyébként orvos, úgy táncol, ahogy a nagyurak fütyülnek.
Nem véletlen, hogy a világ jobbik, szebbik részén nem vezettek be ilyen szabályokat, az orvosra bízzák, hogy mely szert tartja megfelelőbbnek páciense számára, jogszabályokkal, más intézkedésekkel próbálnak gátat vetni a gyógyszergyártók valóban elítélendő praktikáinak. Vannak ugyan ellenpéldák, de többnyire sikerrel járnak. Itt, Romániában most a krónikus betegeket érinti az intézkedés, nem a különböző néven futó aszpirinről vagy paracetamolról van szó, hanem súlyosabb betegségek bonyolult gyógyszereiről, melyeket sokszor hosszas kísérletezés után állít be az orvos, próbálgatja, mit hogyan bír a beteg, míg sikerül megtalálnia a legmegfelelőbbet. A generikus készítmények hatóanyaga valóban azonos az eredetileg kidolgozott szerekével, csakhogy egy orvosság nem csupán ennyiből áll. A segédanyagok biztosítják a hatóanyagok megfelelő alkalmazhatóságát és felszívódását, s ez az, amiben a legtöbb generikus termék különbözik a most lecserélt, drága változattól. Ezért fordul elő, nem is ritkán (a világ jobbik részén!) hogy a pácienst visszairányítja orvosa az eredeti készítményhez, mely lehet drágább, de az a hatékonyabb.
Lehet, ezekről az árnyalatokról nem tud sem az államfő, sem a miniszterelnök, noha tanácsadók egész sorát fizetik meg busásan azért, hogy tájékoztassák döntéseik színéről és fonákjáról, de az biztos: Ritli László miniszter orvosként tisztában van új rendelete hátulütőivel, lehetséges következményeivel. Tűzoltás folyik ismét, gyorsan akarnak pénzt szerezni az egészségügy büdzséjébe – évi 170 millió lej megtakarításáról beszélnek –, és nem számolnak a következményekkel, például a drágább gyógyszert megfizetni képtelen betegek majdani kórházi kezelésének költségeivel.
A fűtéstámogatás megvonása kapcsán mondta egy ellenzéki politikus, a kormány így próbál szabadulni a nyugdíjasok egy részétől, a természetes szelekciót gyorsítják. Úgy tűnik, ugyanezt teszik a krónikus betegekkel is, vagy bírják az olcsóbb gyógyszert, vagy megfizetik a drágábbat...
S ehhez adja nevét és emberét az RMDSZ!