Sok olyan iskolás gyermek lakik az Őrkőn, aki soha nem járt még Sepsiszentgyörgy központjában, de még több az olyan, aki bár megtanult olvasni, nem érti meg azt a szöveget, amit nagy nehezen sikerül kibetűznie. Az őrkői roma óvodások és kisiskolások számára második alkalommal szervezett vakációs programban nemcsak tanultak és játszottak, hanem olyan helyekre is eljutottak, amelyekről eddig azt sem tudták, hogy létezik.
A kormány etnikumközi hivatala és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által támogatott, A falon túl elnevezésű program utolsó foglalkozását ezen a héten tartották, a szervezők ebből az alkalomból ismertették az őrkői közösségi házban folytatott vakációs tevékenységeket. A Háromszéki Ifjúsági Tanács, a Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Klub és a HITI önkéntes központ tagjai júniustól minden kedd délelőtt harminc őrkői roma gyermeknek tartottak foglalkozásokat, a tanítást Grüman Rozália pedagógus vállalta. A tanítási órák nem csak írással, olvasással, feladatlapok megoldásával teltek, gyakran a tisztálkodás, a köszönés, a viselkedés volt a téma, de olykor még azt is tisztázni kellett, hogy éppen milyen nap van, melyik hónapban vagyunk, mi a legközelebbi ünnep. A tanítónő szerint a gyermekek jóval a korosztályuknak megfelelő tudásszint alatt állnak, nem ismerik a színeket, keveset tudnak az évszakokról, nem tudják használni az ollót, nem értik, amit olvasnak, keveset jegyeznek meg az elhangzó meséből. A vakációban tartottak tematikus napokat is, meglátogatták a kutyamenhelyet, voltak a brassói állatkertben, de a gyermekek azt is kirándulásként élték meg, hogy életükben először jártak saját városuk központjában.
A tevékenységeket keddenként tartották, de ahhoz, a gyermekek ne felejtsék el, hogy jönniük kell, hétfőn az érintett családokat értesíteni kellett. Ebben és sok minden egyébben Furus István őrkői roma fiatal volt a szervezők segítségére, aki nemcsak azért tud hatni a gyermekekre, mert közülük való, hanem mert felnéznek rá, ő ugyanis az idén ballagott, s bár nem sikerült az érettségije, mégiscsak tanult embernek számít ebben a közösségben, ahol ritka a tizenkét osztállyal rendelkező. Furus István szerint a gyermekek nagyon ügyesek, de többet kellene foglalkozni velük és tanítani őket, ami pedig közösségüket érinti, úgy tartja, nehéz úgy fejlődni és felzárkózni a város lakosságához, hogy az általuk lakott negyedben nincs vezetékes víz, lenézik őket, nem kapnak munkahelyet.
Kelemen Éva programvezető hangsúlyozta, a roma gyermekekkel való foglalkozásnak kétféle pozitív hozadéka van: a résztvevők tanulnak, fejlődnek, azok a középiskolás önkéntesek pedig, akik tanév közben is járnak az Őrkőre délutáni iskolát tartani, elfogadóbbá válnak a roma közösség iránt, és erre biztatnak másokat is.