Míg az elemista korú háromszéki roma gyermekek 55–60 százaléka több-kevesebb rendszerességgel jár iskolába, a gimnáziumot százból csupán tízen-tizenöten végzik el, innen tízből egy diák iratkozik középiskolába. A 2009–2010-es tanévben 38 334 óvodást és iskolást jegyeztek a megyében, köztük 4373 cigány gyermeket, középiskolai osztályokban nyolcvannégyen tanultak, érettségi diplomát öten szereztek.
Bölönben, Magyarhermányban, Rétyen, Ozsdolán, Gelencén, Zabolán, Esztelneken, Kőröspatakon és még jó néhány faluban az elemi osztályokat végzettek 60–80 százaléka iratkozik be az V. osztályba, és ha egyszer-kétszer évet ismételnek, akkor is befejezik a kötelező oktatást. Ellenben többek között Árapatakon, Hidvégen, Lemhényben, Gidófalván olyan arányú a lemorzsolódás, mint említett falvakban a továbbtanulás, a városi roma gyermekek körében pedig ennél is nagyobb arányban hagyják ott az iskolát négy osztály után. A megyei tanfelügyelőség kimutatása szerint a 2009–2010-es tanévben a megyeközponti Néri Szent Fülöp Általános Iskolában százhuszonöt óvodást és százkilencvennégy elemistát iskoláztak be, de V–VIII. osztályban csupán hatvankilencen tanultak, a Csíki negyedi Gödri Ferenc Általános Iskolában ötven I–IV. osztályos és tizenhét roma gimnazista diák szerepelt a névsorban. A megye többi városában is hasonló a helyzet, a cigány gyermekek tíz-tizenkét éves korukban abbahagyják a tanulást, falun jóval nagyobb azok aránya, akik tizennégy éves korukban még diákok. Említett tanévben nyolcvannégy roma középiskolás tanult a háromszéki iskolákban, legtöbben a kézdivásárhelyi Apor Péter Mezőgazdasági Szakközépiskolában, a Gábor Áron Műszaki Oktatási Központban, a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Szakközépiskolában. A 2010–2011-es tanévre vonatkozó adatokat a tanfelügyelőség még nem véglegesítette.
Az egyetem sem elérhetetlen
A kétéves inasiskola és a hároméves szakmunkásképző megszűnése miatt egyre kevesebben iratkoznak IX. osztályba. Bár számukra fenntartott helyeket hirdetnek a felvételin, a roma gyermekek nem bíznak abban, hogy el tudják végezni a tizenkét, illetve tizenhárom osztályt, az érettségiről pedig kevesen álmodnak. Idén 112 fenntartott helyből 103 üresen maradt (csütörtöki lapszámunkban tévesen azt írtuk, 103 helyet betöltöttek), a június-júliusi vizsgaidőszakban egyetlen sikeres érettségiző volt, a nagyborosnyói Bódi Sándor Rómeó, aki októbertől a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tanul kommunikációt államilag támogatott helyen. A tavaly sikeresen érettségizett mikóújfalusi Máthé Lóránt, akit iskolájában, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceumban, de a megyében is jó versmondóként, irodalomkedvelőként ismernek, anyagiak hiányában nem tanulhatott tovább, támogatással ő is szerezhetne felsőfokú diplomát.
Bokor Attila roma oktatásért felelős tanfelügyelő lapunk érdeklődésére elmondta, míg három évvel ezelőtt országosan huszonöt roma fiatalt támogatott az állam, hogy pedagógusképző főiskolán tanuljon, idén nincsenek ilyen jellegű pályázatok. Megyei szinten ellenben a felzárkóztató és a csökkentett látogatású oktatásban ösztönzik továbbtanulásra azokat, akik már elemiben, vagy V–VIII. osztályban lemorzsolódtak.
Ki kell használni minden lehetőséget
Bokor Attila: Úgy gondolom, az előkészítő osztály kötelezővé tétele sokat fog segíteni a minél nagyobb arányú korai beiskolázás tekintetében. Amíg az óvoda nem volt kötelező, a gyermekek nem jártak iskolai előkészítő csoportba, és emiatt rengeteg nehézség adódott első osztályban meg a későbbiekben is, mivel nem sajátították el az alapvető készségeket sem. Ezt próbáltuk pótolni nyári óvodás felzárkóztató programokkal, de nincsenek olyan illúzióink, hogy négy hét alatt tudnánk pótolni azt az ismeretanyagot, illetve át tudnánk adni azt a jártasságot, amit négy év alatt kellene egy óvodásnak elsajátítania. Az előkészítő osztályhoz hozzáadódna I–IV. osztályos szinten a délutáni felzárkóztató program, amikor egy-két vagy akár három órában szakirányítás alatt elvégeznék a házi feladatot, és szórakoztató, szocializáló, játékos tevékenységeken vennének részt. A most lezáruló programban a megyében tizenöt csoporttal foglalkoztunk, azok az I. osztályosok, akik tavaly a nyári vakációban részt vettek az óvodásprogramban, az elmúlt tanévben délutáni fejlesztő tevékenységekre jártak. Ennek most vége, de indulnak más programok. Az UNICEF támogatja azt a tevékenységet, amiben két iskolánk, a berecki és a nagyborosnyói érintett, a Mentsétek meg a gyermekeket! pedig a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolában működik, itt hatvan gyermeket vontak be a délutáni foglalkoztatásba, ami az új tanévben is folytatódik. Említett két faluban olyan gyermekekkel foglalkoznak, akik nehézségekkel küszködnek, nincsenek körülményeik a tanuláshoz. Ez egyébként általános, a legtöbb roma gyermek otthonában nincs egy asztal, szék, ahol tanulhatna, a szülők nem tudnak olvasni, nem tudnak segíteni a gyermekeknek a feladatok elvégzésében.
A délutáni fejlesztő programoknak éppen az lenne a lényegük, hogy nyugodt körülmények között tanulhassanak a gyermekek, fűtött helyiségben, pedagógus irányításával, és legyen lehetőségük elmélyíteni azokat az ismereteket, amelyek megtanulására nem elég a délelőtti oktatás. Sőt, játsszanak, ismerkedjenek, szocializálódjanak, tehát, ki kell használni minden lehetőséget.
Akik kimaradtak az iskolából, azok számára ajánljuk a második esély elnevezésű oktatást, amilyen Bereckben is működik az elemi osztályok szintjén, és most folytatják a gimnáziumban is, de van ilyen oktatás Árapatakon, Bodzafordulón is. A másik alternatív lehetőség a csökkentett látogatású oktatás, itt is a beiskolázottak nagy része roma származású. És vannak ösztöndíjprogramok, tavaly az országos roma ügynökség ösztöndíját a megyében ötvenkét V–VIII. osztályos tanuló kapta. Idén a mentor-program is elindul, ami azt jelenti, hogy középiskolát végzett roma fiatalok állnak a diákok mellé, segítik őket, motiválják, hogy tanuljanak. Ez elsősorban a VII–VIII. osztályosokat érinti majd. A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak is volt ösztöndíjprogramja, öt középiskolást támogattak.
Pozitív példák
Majláth Szilvia óvónő tavaly és tavalyelőtt Zabolán tanított, idén Kézdivásárhely környékén szeretne elhelyezkedni mint mentor, ha beindul ez a program. A kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőben szerezte meg a középiskolai szintű óvónői oklevelet, anyagiak hiánya miatt nem tudja elvégezni a felsőfokú tanítókézpzőt is. Várodi Francisca Diana a bukaresti roma nyelvű intézetben tanult, Hidvégen és Nyáraspatakon tanít. Furus Márta, Ioana Iordache, Goga Lázár érettségizett roma fiatal iskolai mediátorként dolgozik, közösségi munkát végez. A szakfelügyelő szerint ezek a fiatalok és a többi iskolai mediátor eredményes munkát végez, nagyon sokat számít, hogy a roma közösségből származnak. Az új tanévben is lesz két roma tanulója a tanítóképző IX. osztályának, ezért Bokor Attila bízik abban, e pozitív példák hatással lesznek a cigány gyermekek továbbtanulási kedvére.