A híres anekdotázó tilinkóművész

2011. szeptember 3., szombat, Múltidéző

Remenyik Kálmán, a székely tilinkós 1845-ben született. Ti­zen­nyolc éves korában árván ma­radt, és kemény munkával tartotta fenn magát. 1864-től a hidvégi egyes bírósághoz került írnoknak. 1866-ban behívták katonának. Szabadu­lása után visszatért munkahelyére, ahol az ír­noki állásból előléptették: 1870-ben Fel­ső-Fehér megye útbiztosává nevezték ki. Ebben a minőségében került később Sep­siszent­györgyre.

  • Remenyik Kálmán tilinkójával. A fénykép Molnár István műtermében készült. Az eredeti felvételeket a Székely Nemzeti Múzeum fotótékájában őrzik.
    Remenyik Kálmán tilinkójával. A fénykép Molnár István műtermében készült. Az eredeti felvételeket a Székely Nemzeti Múzeum fotótékájában őrzik.

"Nem könnyű szolgálat, a hat leánygyermek nevelésével járó gondok, a sok gyakorlás közepette is meg tud(ott) maradni szívesen anekdotázó, vonzó, népszerű egyéniségnek" – írta róla Berde Zoltán Sep­siszent­györgy zenei élete (1862–1944) című munkájában. Ha­sonlóan emlékezett Re­menyikre Szilágyi Gyula Kidőlt kopjásfejfák című könyvében: "Híres anekdotázó volt a székely tilinkós [...] Ritka kellemes előadó-képesség, szellemes ötletek jellemezték humorát, de azok soha túl nem lépték a jó ízlés határait."
Tilinkó először gyermekkorában járt a kezében. Egy olyan hangszerbe fújhatott bele, melynek tulajdonosa európai hírűvé tette a "tilinkómuzsikát". Nagy Jakabról van szó, aki "beutazta jóformán egész Európát, s a legnagyobb színpadokon, a legfényesebb szalonokban a legszebb eredménnyel és sikerrel adott hangversenyt. 1867-ben az angol udvarnál mutatta be művészetét az Agricultur-csarnokban, hol esténként hatezer hallgatója is volt, s a Times elragadtatásában őt modern Orpheusnak nevezte".
Remenyik első nyilvános hangversenyét húszéves korában, Bem apó egykori tábori zenésze, Sala­mon János prímás közreműködésével 1865-ben tartotta Előpatakon. Előadásának óriási sikere volt. Ettől kezdve gyakran meghívták zeneestélyekre vagy kulturális műsorokra. A maga készítette "szá­razfája a szívén keresztül szűrte a búsdallamú [...] hangjait és öntötte el melegével a hallgatóságot“. "Egyik legnagyobb érdeme Re­menyiknek a székely fürdők különböző nemzetiségű közönségének amalgámozása volt. Ott elsimult az ellentét – ahol ő játszott – [...] rohamosan tört ki a barátkozás."
Ha anyagi és családi gondok emésztették – emlékezett vissza Szilágyi Gyula –, "amúgy juhászbojtárosan leheveredett a pázsitos fűbe, feje alá hajtotta tenyerét, és nézett merően fel a magasba. Feje felett kóválygó sasok, távol az ezüst Olt lágy mormolása... maga sem tudta hogyan, előhúzta furulyáját, és fújta rajta a csendes, lágy melódiákat a föld, a haza szeretetéről..."
Elismert művész volt. Nem­csak Háromszéken, Brassóban, Fogarason, Segesváron játszott, hanem meghívták Kolozsvárra, Désre, Hódmezővásárhelyre, Sop­ronba, Fiumébe is. 1897. április 24-én Budapesten a Nemzeti Szalonban vendégszerepelt. Fer­geteges sikere volt. Ebből az al­kalomból kérte fel a Telefon Hírmondó hangverseny-igazga­tósága a vendégszereplésre.
Harmincéves jubileumát 1896. szeptember 19-én koncerttel ünnepelte meg Sepsi­szent­györgyön. Előadásán Siposs An­tal budapesti zongoraművész is fellépett. A közös koncert emlékére Remenyiket a neves művész dedikált fényképével ajándékozta meg. A hangversenyről a budapesti lapok is megemlékeztek.
Több mint harmincéves pályáján – közben pontosan ellátva útbiztosi feladatát – kevés olyan község és falu volt a megyében, ahol tilinkóján ne játszott volna. Utoljára 1903. január 10-én búcsúkoncertje alkalmából fényképezték le. Ekkor már súlyos beteg volt. Néhány hét múlva, 1903. február 26-án, ötvenhét éves korában el is távozott az élők sorából. Több mint száz évvel halála után már nem sokan emlékeznek rá. Nyughelyéről sem tud már senki...

Demeter Lajos–Kisgyörgy Tamás készülő, Életem, Háromszék – Boldog békeidők című kötetéből

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2011-09-03: Múltidéző - :

Mikes-kert, Kripta-allé

A családi sírboltot már csak Orbán Balázs Székelyföld leírásából ismerjük. Kegyeletsértő, ellenséges kezek dúlták szét.
2011-09-03: Múltidéző - :

Özvegy Vitéz Antalné Doby Zsuzsanna

"A vitéz nőhonvéd"-ről és második férjéről a felvételt a homonnai "Photographiai atelier"-ben készítették 1872-ben. Je­lenleg a csernátoni Haszmann Pál Múzeum­ban látható. A fénykép hátlapjára a következő sorokat írták: