Az RMDSZ kormányon akar maradni
Immár nyilvánvaló: az RMDSZ kormányon szeretne maradni a mandátum végéig, vállalja ezt" – közölte Emil Radu Moldovan SZDP-szóvivő tegnap, kiemelve azonban, hogy kedden több kérdésben is egyetértettek a két párt vezetői: tisztességes, csalás nélküli választásokat szeretnének, és a törvények tiszteletben tartását.
Az alkotmánymódosítást egyik alakulat sem tartja lehetségesnek a választások előtt, a levélben történő szavazást illetően sincs nézetkülönbség (ellenzik, mert ellenőrizhetetlen), az RMDSZ által fenntartott arányos parlamenti képviselet elvét is támogatja az SZDP. A megvitatott kérdések közül egyedül az összevont választásokban tér el a két párt álláspontja: az SZDP választott tisztségviselőinek testületi lemondásával is hajlandó megakadályozni az önkormányzati és parlamenti választások egybemosását, az RMDSZ viszont egyetért a DLP-s kezdeményezéssel.
Adó helyett hőszigetelés
Az önerőből hőszigetelt vagy tatarozott külsejű épületek tulajdonosai 5 vagy 7 évig mentesülhetnek a helyi adófizetési kötelezettségek alól: az adótörvénykönyv módosításai ezt lehetővé teszik, a döntés azonban a helyi tanácsokra tartozik. A DLP felhívásban ösztönzi a polgármestereket, hogy vegyék ezt figyelembe, hiszen egy közösség sokkal többet nyerhet a lakások hőszigeteléséből és a házak homlokzatának felújításából, mint az épületek után behajtott adókból.
Csak az engedélyre várnak
A gazdasági minisztérium szeretné kitermelni a verespataki aranytelepet, de az RMGC vállalatnak meg kell szereznie a környezetvédelmi engedélyt, a kérdés most a környezetvédelmi minisztériumtól függ – közölte tegnap Claudiu Stafie, a gazdasági minisztérium államtitkára. Borbély László környezetvédelmi miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy "Verespatak olyan, mint a vörös kakas meséje, soha nem ér véget", és ha egy állam 2007–2008-ban kiad egy licencet, azért teszi, hogy ott kitermelés legyen, miként az kétezer éve úgy volt, és annak a bányászatnak meg kell felelnie a legmagasabb uniós előírásoknak. A Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) műszaki igazgatója, Szenesy Cecília tegnap kijelentette: az RMGC képviselői minden tárgyalásra nyitottak az állam képviselőivel a verespataki projekt nyereségeit illetően, de Románia részesedése már "versenyképes", a projekt nyereségeinek 56 százaléka Romániában marad, és ez már hasonló a nyugat-európai államokbeliekhez. Az 56 százalék illetékekből, adókból, járadékokból, valamint az arany és az ezüst eladásából származik, és 4,2 millió dollárt jelent. Az RMGC többségi tulajdonosa a kanadai Gabriel Resources cég, mely a törzstőke 80,46 százalékát birtokolja, míg a román állam a Minvest Deva cég által a részvények 19,31 százalékának tulajdonosa, más részvényesek az értékpapírok 0,23 százalékát bírják.