Egység és felelősség a terrortámadások évfordulóján

2011. szeptember 10., szombat, Világfigyelő

Holnap lesz tíz éve, hogy 2001. szeptember 11-én – gyakori rövidítése: 9/11, azaz nine-eleven – az al-Kaida terrorszervezet összehangolt öngyilkos merényletet hajtott végre az Egyesült Államok ellen. A terrortámadások közel háromezer áldozatot követeltek.

Azon a reggelen tizenkilenc al-Kaida-gép­eltérítő szállt fel amerikai utasszállító repülő­gépekre. A terroristák terveik szerint az Egyesült Államok fő jelképeinek számító épületekbe vezették bele a repülőgépeket: a New York-i Vi­lágkereskedelmi Központ ikertornyaiba két repülőgép csapódott be. Mindkét épület két órán belül összeomlott, majd több más épület is összedőlt vagy megrongálódott. A harmadik repülőgép a Pentagon Vir­ginia állambeli, arlingtoni épületébe repült. A negyedik eltérített gépet egyes feltételezések szerint az utasok visszafoglalták, azonban már nem tudták megmenteni a lezuhanástól, az utasszállító repülő Washingtontól mindössze 15 percnyire Penn­sylvania államban, Shanksville mellett csapódott a földbe. A repülőjáratok egyetlen utasa sem élte túl a támadásokat. A terrorakció során géprablókkal együtt 2995 ember vesztette életét, az áldozatok túlnyomó többsége civil.
A Pentagonban okozott károkat egy éven belül kijavították, majd később a helyszínen megépítették a Pentagon Memorial emlékművet. A World Trade Center helyszínén a romok eltakarítását követően elkezdődtek az újjáépítések, 2006-ban fejezték be a 7 World Trade Center irodaépületét. A 1 World Trade Centert – korábbi tervek szerint Freedom Towert – még építik, 2013-ra tervezik átadását. A mintegy 541 méter magasra tervezett irodaház így Észak-Amerika legmagasabb épületeinek egyike lesz. 2009. november 8-án adták át a 93-as járat emlékhelyét (Flight 93 National Memorial). Ez volt az első mérföldköve a tizedik évfordulóig tervezett építkezéseknek. Holnap New Yorkban felavatják a Szeptember 11. Emlékhelyet és az új Világkereskedelmi Központ (World Trade Center, WTC) épülő tornyait New Yorkban.
Az évforduló felvezetéseként Barack Obama a USA Today lapban megjelent írásában sürgette, hogy az Egyesült Államok térjen vissza a tíz évvel ezelőtti egységhez és szolidaritáshoz. Az amerikai elnök felidézte az amerikaiak összefogásának és önzetlen segítségnyújtásának személyes példáit az áldozatok segítségére siető rendőröktől, tűzoltóktól és önkéntes mentőktől kezdve a véradókon át a megtakarított zsebpénzüket felajánló iskolásokig. "Ameri­kaiakként eggyé váltunk. Ez Amerika igazi szelleme, amelyet a jelenlegi évforduló alkalmából fel kell élesztenünk – az amerikai nép hétköznapi jóságát és azt az egységet, amelyre szükségünk volt, hogy egységes nemzetként léphessünk előre" – írta Obama, aki szerint az amerikaiak visszanyerhetik azt a közös célt, az összetartozást, amely tíz évvel ezelőtt megdobogtatta a szívüket.
9/11-es hangfelvételek
Az Egyesült Államokban először hozták nyilvánosságra teljes körűen azokat a hangfelvételeket, amelyek a légiforgalmi irányítók, a pilóták és a katonai hatóságok között zajlott beszélgetéseket rögzítették azután, hogy 2001. szeptember 11-én terroristák hatalmukba kerítettek négy utasszállító repülőgépet. A hangfelvételek teljes pánikról tanúskodnak. A hanganyagot a New Jersey-i Rutgers Law Review egyetem tette közé, korában csak részletek váltak ismertté.
Az összes részletet feltáró dokumentumanyagból kitűnik, hogy a légiforgalmi irányítók reménytelenül igyekeztek felfogni azt, mi történik valójában, és az elveszett gépek nyomára bukkanni. Mindez azt bizonyítja, hogy az amerikaiak teljesen felkészületlenek voltak egy ilyen súlyos merényletre. Az egyik légi irányító például – utalva a WTC épületében kiütött tűzre – annyit mondott hitetlenkedve: "Hm, hát ez az a hely, ahol a gépnek a nyomát vesztettük." Egy pilóta ugyanekkor azt kérdezte: "Tudja valaki, hogy mi az a füst ott lent, Manhattanben?"
A felvételek szerint Bostonban – ahonnan a New York-i merénylethez felhasznált két repülőgép szállt fel – az egyik légi irányító közölte: "Egy gépet eltérítettek, és New York felé tart, szükségünk van rátok, szükségünk van egy F–16-osra vagy valami másra, ami kiment bennünket ebből." A beérkezett válasz az események iránti teljes hitetlenségről tanúskodott: "Most ez egy gyakorlat vagy a valóság?" A hangfelvételek között megtalálhatóak a WTC északi tornyának irányított American Airlines 11-es számú járat személyzetének tragikus beszélgetései is.
Évfordulós terrorfenyegetés
Az évforduló előtt New Yorkkal vagy Washingtonnal kapcsolatos, hihető, konkrét, de meg nem erősített terrorfenyegetést kapott az Egyesült Államok. A New York-i rendőrfőkapitány szerint gyorsabban elszállítják majd a szabálytalanul parkoló autókat, és alaposabban ellenőrzik a hidakat, alagutakat. Az Egyesült Ál­lamok nem tudja nem komolyan venni, annyira konkrét terrorfenyegetést kapott, és mert pusztán néhány nap választ el a 2001. szeptember 11-i merényletek tizedik évfordulójától – közölte csütörtök este egy meg nem nevezett amerikai terrorelhárítási tisztségviselő.
A fenyegetés miatt Washingtonban és New Yorkban megszigorították a biztonsági intézkedéseket. Amerikai tisztségviselők közölték: vizsgálják egy olyan esetleges merénylet veszélyét, amely szerint az al-Kaida terrorhálózat gépkocsiba rejtett pokolgépet akar felrobbantani valamelyik New York-i vagy washingtoni hídnál vagy alagútnál. Köröznek két vagy három embert, aki feltehetőleg kapcsolatban áll az al-Kaidával. Michael Bloomberg, New York polgármestere bejelentette: a metropolisban megszigorítják a biztonsági intézkedéseket, ezek között lesznek nyilvánvalóbbak és kevésbé nyilvánvalóak. Arra kérte a lakosokat, hogy jelentsenek minden gyanús jelet.
Hibaleltár
A 2001. szeptember 11-i merényletek előtt és után az Egyesült Államok taktikai, stratégiai és földrajzi hibákat követett el. A leltárt a Newsweek amerikai hetilap közölte. A Brookings Intézet közel-keleti központjának szakértője, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) korábbi elemzője szerint a nemzetközi terror ellen vívott háborúnak már évekkel ezelőtt le kellett volna zárulnia. A 2001. szeptember 11-i merényletek egy kíméletlen és mozgékony ellenségről rántották le a leplet, amely szakadatlan odafigyelést és ravaszságot követelt (volna) meg a szemben álló féltől. Ehelyett azonban Amerika hatalmas hibákat követett el.
Például azt, hogy a CIA képtelen volt riadóztatni a közvéleményt az al-Kaida két, évek óta Amerikában élő aktivistája miatt, még a merényletek előtt. Mai napig tisztázatlan okból a két személyre mindaddig nem irányult komoly figyelem, amíg az eltérített repülőgépek be nem csapódtak a World Trade Center tornyaiba. A legnagyobb stratégiai hibának az bizonyult, hogy az Egyesült Államok nem figyelt oda a Pakisztánban tevékenykedő al-Kaidára – ehelyett lerohanta Irakot, amely abban az időben nem jelentett komoly fenyegetést. Hiba volt megbízni Pakisz­tán akkori elnökében, Pervez Musarrafban, azt feltételezve róla, hogy majd Amerika oldalán fog harcolni bin Laden és a tálibok ellen. "Iszlámábádi emberünkről kiderült, hogy segíti a tálibokat erőik átcsoportosításában, miközben bin Laden ott rejtőzködött a pakisztáni kormány orra előtt: éveken át háborítatlanul élt egy pakisztáni katonai akadémiától kőhajításnyira fekvő házában. Amikor pedig Musarrafról kiderült, hogy lényegében megbukott, mi továbbra is megpróbáltuk támogatni. Ami végül azzal a tragikus következménnyel is járt, hogy az al-Kaida meggyilkolta Benazir Bhutto korábbi miniszterelnököt, Pakisztán reménységét" – írja a lap.
Igaz, az al-Kaida is követett el hibákat. A terroristacsoportnak nincs jövőképe, azzal, hogy csak erőszakot és halált kínál alternatívaként, megfosztja a muzulmánokat attól, ami után sóvárognak: például a demokráciától és a palesztinkérdés békés rendezésétől. Több ezer muzulmán megölésével, polgári személyek Irak, Jordánia és Szaúd-Arábia utcáin és piacterein történt meggyilkolásával az al-Kaida saját támogatóit idegenítette el magától. (az mti.hu alapján)

Méregdrága biztonság
Mint ismeretes, rendkívüli mértékben megszigorodtak a repülésbiztonsági intézkedések az 2001. szeptember 11-e óta eltelt tíz évben. Az eltérített amerikai repülőkkel elkövetett terrorakciók óta bevezetett szigorú biztonsági intézkedések dollármilliárdokba kerülnek, amit az utasok fizetnek meg a jegy árában. Ma már egy körömollót sem lehet felvinni a fedélzetre, és ha valakinek a kézipoggyászában mondjuk egy tízcentis pengéjű kést találnak, az már a légi közlekedés veszélyeztetését jelenti, és bűncselekmények számít. A kést nemcsak elkobozzák, az utas pedig nem szállhat fel a repülőgépre, hanem nagy valószínűséggel eljárás is indul ellene.
Egységes európai uniós szabály, hogy a gép fedélzetére maximum egyliternyi folyadékot, krémet, zselét lehet felvinni, de azt is csak egyenként legfeljebb egydecis csomagolásban. Ennek oka, hogy jelenleg még nem minden európai repülőtéren vannak a folyékony robbanószerek biztos felkutatására alkalmas berendezések. Ugyanakkor az már jelentős előrelépés, hogy az átvilágító berendezések anyagsűrűséget is mérnek, azaz felismerik, ha például egy csokoládénak csomagolt termék esetleg a repülés biztonságát veszélyeztetné.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2011-09-09: Közélet - :

Külföldi munkalehetőség

Az országos munkaerő-foglalkoztatási ügynökség nemzetközi kapcsolatok igazgatósága a Kovászna megyei hivatalon keresztül negyven nercnyúzó állást ajánl Dániában.
2011-09-10: Kovakő - diákmelléklet - :

Érettségi: ki felel a nagy bukásért?

Érettségi, 2011 – vizsgák voltak, csak éppen eredmények nem. Azaz eredmények is voltak, de nem mindenki számára feleltek meg, úgy is mondhatnánk: furcsa mód elszaporodtak a "respins" minősítések, kisebbségbe kerültek az "admis" eredmények.