Hat területre vonatkozó országvédelmi akciótervet hirdetett Orbán Viktor magyar miniszterelnök tegnap a parlamentben az őszi ülésszak kezdetén.
Az első területként az uzsora elleni fellépést ismertette, javasolta a büntető törvénykönyv módosítását a hatékonyabb fellépés érdekében, továbbá azt, hogy törvényben állítsanak korlátot a kölcsönszerződések magas kamatai elé.
A miniszterelnök a magas rezsiköltségek miatt azt javasolta, vezessék be a központi ármegállapítást a szemét-, a víz- és a csatornadíjak esetében is.
Harmadikként közölte: kétharmados többséget igénylő stabilitási törvényt dolgoz ki a kormány annak érdekében, hogy az államadósság ne termelődjön újra. A sarkalatos jogszabály rögzíteni fogja a nyugdíjrendszer, az egészségügyi pénztár, az adórendszer és az önkormányzatok összehangolt működési rendjét – mondta a kormányfő.
A devizahitelesek ügyében emlékeztetett, a Fidesz–KDNP javaslatot tett arra, hogy otthonvédelmi akciótervben rögzítsék a korábban már megállapított devizaárfolyamokat – 180 forint a svájci frank, 250 forint az euró és 2 forint a japán jen esetében –, és most ezeken az árfolyamokon tegyék lehetővé a fennálló devizahitelek forintban történő egyösszegű visszafizetését, a bank pedig semmilyen külön költséget ne számíthasson fel az átváltással és az egyösszegű visszafizetéssel kapcsolatban.
Az ötödik pontban az országvédelmi terv részeként pénzügyi védelmi tervet hirdetett Orbán Viktor, és javasolta, hogy októberben és novemberben Magyarország fizesse vissza az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap felé fennálló, lejáró tartozásait úgy, hogy ennek fedezetére ne vegyen fel hitelt. Szólt arról is, az államadósságnak nem szabad újból felhalmozódnia, ezért javasolta: a 2012-es költségvetési hiányt három százalék alatt állapítsák meg. A mai pénzügyi helyzetben egy 2,8 százalékosnál nagyobb költségvetési hiány esetében az államadósság automatikusan nő, 2,8 százalékosnál alacsonyabb szinten viszont automatikusan csökken – mondta. Bejelentette: Magyarország fordított adózási rendszert vezet be a mezőgazdasági termékek körében, az erre vonatkozó tervet az előírt rend szerint eljuttatták az Európai Unióhoz, és megkezdték a konzultációkat Brüsszellel. Mindezeken felül a kormány az Európai Bizottság jóváhagyását kéri egy 35 százalékos luxus forgalmiadó-kulcs bevezetésére.
Végezetül a Start munkaprogramról szólt Orbán. Munkát kínálunk mindenkinek, aki munkaképes – mondta. Közölte azt is, hogy ha valaki nem veszi fel a munkát a számára felkínált helyen, nem kaphat az államtól pénzt. A megújuló Magyarországon nincs helye a "feketealkalmazásnak", mindenkinek el kell tudnia számolnia a munkaidejével – hangsúlyozta.
Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezetője szerint a kormány gazdaságpolitikája illúziókra épül, és megbukott.
Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető szerint az Orbán Viktor által megfogalmazott program a nagy megújulás része, a válságra adott válasz, ami egyúttal lehetőséget biztosít azokra a változtatásokra, amelyekre régóta szükség van.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője kiemelte: mind a hat védelmi lépésben támogatják a kormány munkáját.
Vona Gábor (Jobbik) felelősségelkerülésnek minősítette a miniszterelnök által bejelentett intézkedéseket, mert azok szerinte nem a valódi problémára adnak választ. A politikus bírálta többek között az egykulcsos adó bevezetését és azt az általa erőltetettnek tartott törekvést, hogy a kormány vissza kívánja fizetni az államadósságot. Vona Gábor azt mondta: az államadósság nem fizethető vissza az ország gazdaságának jelenlegi helyzetében.
Az LMP-s Schiffer András azt rótta fel a miniszterelnöknek: a kormány az Európai Unió soros elnökeként semmit nem tett többek között a shortolás tilalma vagy a spekulatív tőkemozgás megállítása érdekében, hogy ezzel javítsa az európai gazdaság helyzetét.