Díjugrató versenyekkel kezdődött szerdán, és a vasárnap délutáni döntővel ér véget a Nemzeti Vágta programsorozata. Székelyföldet a verseny egyik hivatalos előfutama, a Maksa fölötti Óriáspince-tetőn rendezett Székely Vágta négy döntőse képviseli, köztük három háromszéki lovas.
A Nemzeti Vágta idei, negyedik kiadásán összesen 72 település lovasai mérkőznek meg a tizenkét mai előfutamban a Hősök terén kialakított pályán. Az előfutamok első és második helyezettje jut tovább a vasárnapi középfutamokra, majd a középfutamok nyertesei vehetnek részt az esti döntőn. A győztes tízmillió, a második helyezett kétmillió, a harmadik helyezett pedig egymillió forintot tehet zsebre. Az ötnapos rendezvényen összesen 500 ló szerepel, számukra 2500 négyzetméternyi istállóterületet, 200 köbméternyi forgácsot és 30 000 liter vizet biztosítanak a szervezők. A két és fél körös versenytávot 6200 négyzetméter területű és 500 méter hosszú pályán teljesítik a résztvevők. A Nemzeti Vágtát minden évben egy magyar történelmi személyiség, hős emlékének szentelik, idén a Rákóczi-szabadságharc két hősére, Bercsényi Miklósra és fiára, Bercsényi Lászlóra emlékeznek a rendezvénnyel.
A korábbi évekhez hasonlóan a nevező települések és szponzorok standjai, kézműves- és népművészeti bemutatók várják a látogatókat. A kulináris élvezetek kedvelői az Andrássy úton a bor- és pálinkafalu kuriózumaiból, illetve az országkonyha ételkülönlegességeiből válogathatnak. A népzenei színpadon délutánonként a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszékének növendékei játszanak. A pálinkafalu nagy színpadán esténként népszerű előadók, így a Széljáró Balladás, a Holdviola, a Besh O droM és Rúzsa Magdi szórakoztatja a közönséget.
Támogatók és fanyalgók
A nagy népszerűségnek örvendő, az RTL Klub televízió által közvetítendő rendezvényt nyolc magyar állami cég, a budapesti önkormányzat és egy fővárosi tulajdonú cég is támogatja. Az energetikai óriás Magyar Villamos Művek (MVM) a jelek szerint a lovakban találta meg a megfelelő eszközt a róla élő kép erősítésére. Az állami tulajdonban lévő MVM és három leánycége is kiemelt támogatója a Nemzeti Vágtának, miközben az egyszerű támogatók között másik négy, állami pénzekkel is gazdálkodó cég található. Az együttműködést olyan programelnevezések is jelzik, mint például a Paksi atomerőmű kocsitoló verseny.
A lóparádénak ugyanakkor elvi és gazdasági ellenzői is akadnak. Jankovics Marcell rajzfilmrendező, aki vallomása szerint az életét tette fel a nemzettudat ápolására, a Heti Válasz napilapnak adott 2008-as interjújában például arról beszélt, hogy Magyarországon ugyan nemzeti jelkép a fehér ló és versenyló is, de "műhuszár ruhában, álhuszár csákóval száguldozni a Hősök terén" egyszerűen gagyi. A Széles Gábor tulajdonában lévő, jobboldali orgánumként ismert Magyar Hírlap 2008-as cikke szerint pedig "a Nemzeti Vágtán rajthoz álló lovak leginkább a szervezőket és a reklámozókat tették boldoggá (...), kis magyar marketinggyakorlat, azaz óriásrendezvény kapcsolati tőkéből és hitelből."
Lovaskézben a jogok
A rendezvény tulajdonosváltás után keresi további útját. A versenyhez fűződő jogok 2011 májusában a Geszti Péter-féle Vágta G. T. Kft.-től ugyanis átkerültek a Lovas Show Kft.-hez. Utóbbi résztulajdonosa Lázár Zoltán, aki bátyjához, Lázár Vilmoshoz hasonlóan a rendezvénynek is társelnöke. Mindketten világbajnok fogathajtók, Vilmos a Magyar Lovassport Szövetség elnöke is. Az élelmiszer-kereskedelmi franchise-cég CBA-ban társtulajdonos Lázár testvérek a jelenlegi kormánypártokhoz fűződő jó viszonyukról is ismertek. A Nemzeti Vágta márkájának eladása után Geszti Péter úgy fogalmazott: azért kellett váltani, mert Magyarországon az számít, ki ő, és nem az, hogyan csinál valamit.
A budapesti közgyűlés idén januárban úgy határozott, hogy a korábbiakkal ellentétben egyetlen forintnyi fővárosi pénzt sem kap a Nemzeti Vágta. A Napi Gazdaság napilap arról is hírt adott, hogy az akkor még a Vágta G. T. tulajdonában lévő rendezvénynek előreláthatóan százmillió forint körüli összeget kell területhasználati díjként fizetnie.
Az új jogtulajdonos, a Lovas Show Kft. területhasználati díjként végül ötmillió forintot fizet a fővárosnak azért, hogy a Műcsarnok melletti parkolóban Országkonyhát és reklámokat állíthasson fel. A Vágta kulturális célra lefoglalt területeiért – például a Hősök teréért – egy fillért sem. Ez az összeg nagyjából megegyezik a Gesztiék által tavaly fizetettel. A brand tulajdonoscseréje előtt arról is szó volt, hogy az eredetileg májusra tervezett Nemzeti Vágta a magyar európai uniós elnökség rendezvényei között is szerepelne. Erre végül az adásvételről szóló tárgyalások elhúzódása miatt nem került sor.
Üzenet a magyarságnak
"Köszönjük a Nemzeti Vágtát életre hívó, azt éveken keresztül elkötelezetten és áldozatosan fejlesztő, szervező, újra és újra megújulni képes kreatív ötletgazdák alkotó munkáját – fogalmaz üzenetében Lázár Vilmos, a lovasszövetség és a Nemzeti Vágta elnöke. – A Nemzeti Vágta célkitűzéseit, üzenetét tekintve nem csupán lovas verseny, hanem hagyományőrző, történelmi bemutató, a magyarság önmagába vetett hitének, erejének, összetartozásának, eleven múltjának képviselője. Az egyedülálló rendezvény feladata a magyar lovas hagyomány méltó színvonalon való megőrzése, az eredményes hazai lovas- és lósport népszerűsítése, a lovas társadalom összetartása. Ebben a szép feladatban kiemelt szerepet kap kilenc lovas szakágunk, lovascsaládunk szakmai, szellemi részvétele, amelynek köszönhetően a Nemzeti Vágta döntő futamai mellett jobban megismerheti a közönség a magyar ló- és lovasvilág világszínvonalú munkáját. Meggyőződésünk, hogy az eredményeink, sikereink újabb elkötelezett híveket szereznek e nagyszerű sport számára. A Nemzeti Vágta eredménye és sikere, hogy a magyarság – határon innen és túl – évről évre közel száz településsel képviselteti magát a rendezvényen. Hiszen értjük a Nemzeti Vágta célkitűzéseit, üzenetét, és egyetértünk vele!"
Új és régi médiapartnerek
A Nemzeti Vágta hivatalos televíziós partnere – immár negyedik éve – az RTL Klub. A tévécsatorna ma három, holnap, a döntő napján pedig négy élő bejelentkezésben számol be a történésekről, továbbá 16.20–18.20 óra között élő adásban is közvetíti a Hősök tere izgalmas programjait. A "Vágta-műsorban" összefoglalókat láthatunk a Nemzeti Vágta ötnapos rendezvénysorozatról, az Országkonyha, a Vágta Korzó pillanatairól, a települések előfutamairól, középdöntőiről, az idei év nagy szenzációjáról, a fogatvágtáról, a kishuszár vágtáról, a nagy érdeklődésre számító jótékonysági sztárfutamról és a nem kevésbé izgalmas kocsitolóversenyről.
A közszolgálati média képviseletében a Duna TV csatlakozott a médiapartnerekhez. Kínálatában – amely a Székely Vágta hivatalos televíziós partnereként debütált – ma délután élő stúdióbeszélgetések, valamint összefoglaló szerepel többek között a települések előfutamairól, a történelmi lovas gáláról.
A Vágta programjait kezdetektől nagy külföldi médiaérdeklődés követi, így idén is több hírügynökség és televíziós stáb viszi hírét a nagyvilágba. (az MTI és a hvg.hu nyomán)
Székelyföldi előzmények és remények
Az eredeti elképzelések szerint a Nemzeti Vágta hivatalos előfutamának számító Székely Vágta első három helyezettje nyert volna indulási jogot a Hősök terén. A július 30-i verseny utolsó előfutama utáni vihar azonban elmosta a pályát, s mivel a döntőt nem tudták megrendezni, a szervezők mind a négy finalistát továbbjuttatták. Így ifj. Bihari Béla nyolcéves Neagra lovával Kálnokról, Ambrus Szabolcs a 14 éves Flamingóval Székelyudvarhelyről, Illyefalva képviseletében Filep Marót, valamint a Sepsiszentgyörgyöt képviselő Bagoly Szabolcs a 11 éves Samirral (képünkön) készülhet Budapestre. "Hegyre, illetve lejtőre tartott edzésekkel igyekeztem gyorsítani Samirt, és bízom benne, hogy megfelelően helyt tudunk állni – mondta el Bagoly Szabolcs. – Bővebb jóslásra nem vállalkozhatom, mert nem ismerem a mezőnyt. A sík terep sokkal előnyösebb lesz Samirnak, mint az Óriáspince-tetői lejtős pálya, ahol a lovak lába alig tudott kapaszkodni. Izgulok és reménykedem."