Konzuli válságközpontok
Tegnap avatták fel a külügyminisztérium konzuli válságközpontját, ennek az egységnek kell segítenie a külföldön különleges helyzetbe került román állampolgárokon. A válságközpontban önkéntes alapon teljesítenek szolgálatot a diplomaták és a külügy alkalmazottai, és egy irányítóegység vezeti, amely kezeli a külföldön előadódó válsághelyzeteket. Belföldön a rendszer része az irányítóegység, a titkárság és a riadóegység.
Külföldön a válságközpont a gyors készenléti egységen keresztül tevékenykedik, ahol szükség esetén használhatják más uniós országok készenléti egységeit is. A gyors készenléti egység elsősorban terepen nyújt támogatást és konzuli segítséget. Ezeket a csapatokat az adott vészhelyzetnek megfelelően állítják össze, megfelelő felszerelésük lesz, amit a külügyminisztérium "sürgősségi csomagnak" nevezett el. Ebben a sürgősségi csomagban lesz egy mobil E-pass állomás, megfelelő mennyiségű utazási igazolvány, ideiglenes útlevelek, sürgősségi utazási dokumentumok (melyeket kiállíthat bármely tagállam, és lehetővé teszi a közlekedést az EU területén), internetes hozzáféréssel rendelkező telefon, walkie-talkie, notebook, különleges jelekkel ellátott sapkák és mellények, nemzetiszínű szalag, orvosi felszerelés.
Élőlánccal a romák ellen
Tettlegességig fajult egy konfliktus Marosvásárhelyen a helyi rendőrség és a lakosok egy csoportja között, miután utóbbiak tiltakoztak egy roma közösségnek a közvetlen szomszédságukba való költöztetésére vonatkozó városházi tervek ellen – írja a Krónika. A tiltakozás következtében az elöljárók egyelőre kénytelenek lemondani a romák áttelepítéséről a Hegy utcába, miután az ottani lakosok élőláncot alkotva megakadályozták a romáknak szánt szállások felépítését. Az önkormányzat a romák jelenlegi lakhelyének területén panellakásokat akar építeni. Az átköltöztetés ellen tiltakozók közül többen megsérültek, a helyi rendőrség több személyt megbilincselt és megvert. A rendfenntartók cáfolják, hogy bárkit is bántalmaztak volna, három ember megbilincselését agresszív magatartásukkal indokolták.
Bejelentési kötelezettségtervezet
Petru Călian DLP-s képviselő törvénytervezetet nyújtott be, amelynek értelmében a szülőknek az országból munkavégzés céljából való távozás előtt harminc nappal jelenteniük kell szándékukat. A tervezet szerint a szülőknek nevesíteniük kell azt a személyt, akinek a gondozásában marad a gyermek, és ezt a viszonyt közjegyzői okirattal kell hivatalosítani. Felelőssé teszi a hatóságokat is, hogy ellenőrizzék, a szülők teljesítették-e kötelezettségeiket. A gondozókra bízott gyermekek esetében havonta készítenek jelentést, és ha a felhatalmazott személy nem felel meg a követelményeknek, a kiskorút központban helyezik el. A gondozói szerepet vállaló felnőttnek pszichológiai teszten kell átmennie, amely igazolja alkalmasságát a feladatra. Petru Călian javaslata szerint 2500 és 10 000 lej közötti összegre büntethetik a bejelentést elmulasztókat.