A sepsiszentgyörgyi Daczó-kúria és a Női Ipariskola

2011. október 1., szombat, Múltidéző

A fényképen látható klasszicista jellegű Daczó-kúria átépítése előtt tipikus népi barokk stílusban épült udvarház volt. Orbán Balázsnak köszönhetően fényképfelvétel maradt fenn róla. Első írásos említése 1767-ből származik.

  • Fényképezte Gere István
    Fényképezte Gere István

A Vásármezején felül a "Daczó József Udvarháza kapuja elejét" mint helymegjelölést említették. Az épület a jelenlegi 105-ös tömbház mögött, az egykor Kőházkertnek nevezett területen állt. A helynév a kúria kőből épített voltára utalt. A Székely Háziipar Egyesület 1876-ban alakult Sepsiszentgyörgy központtal. Egyik fő céljául a női ipar fejlesztését tűzte ki. A Daczó-kúriában szövészeti tanműhelyt nyitott, amelyben hat szövőszéket, kártyaütő és -vágó, két asztalneműszövő és egy kötőgépet állított be. A tanműhely teljes berendezését a Zimmermann-alapból fedezték. A tanműhely beindításában oroszlánrészt vállalt a vármegye és a város törvényhatósága (Benedek János, Tarczali Endre, Császár Bálint, Molnár Áron választmányi tag, Binder Lajos gépészmérnök), a Nőegylet és a műhelyt fenntartó Háziipar Egyesület. Az 1880–81-es tanévben már olyan eredményeket mutattak fel, hogy 1882-től a tanműhely felvehette az iskolai jelleget. Az intézet új szervezeti szabályzattal és tantervvel 1895. január 1-jétől vette fel a Háromszék Megyei Háziipar Egyesület államilag segélyezett Női Ipariskolája nevet. A kereskedelemügyi minisztérium engedélyével működő iskolában a gyakorlati órák keretében a lányoknak fehérnemű- és felsőruhavarrást, ágyneműhímzést tanítottak. A Női Ipariskola fenntartója a kereskedelemügyi, illetve a vallás- és közoktatásügyi minisztérium és a Háromszéki Háziipar Egyesület volt. A felügyelőbizottság elnöki tisztét Potsa József főispán töltötte be, tagjai: Benedek János alelnök, Seethal Ferenc tiszteletbeli alelnök, Csinádi Lajos titkár, Betegh Bálint, Gödri Ferenc, Babarczi Ferenc, Zayzon Béla, Domján István, Deák András, Ferencz Lajos és Kupferstich József.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 598
szavazógép
2011-10-01: Múltidéző - :

Állandó harc az uradalom és a falu lakói között

Kincsás vára, a menedékhely Bo­dokot az 1332-es pápai tizedjegyzék Buduk néven említette. Az 1567-es összeírásban, mint közepes nagyságú falu, 26 kapuval szerepelt.
2011-10-01: Múltidéző - :

A sepsiszentgyörgyi nagypiac szabályozása

[...] erélyesen foly. A felső teraszra vezető kanyargó út kőalapzatát már [...] rakják, s a szépítő bizottság határozatokat hozott a rézsűk gyepesítésére, a víz elvezetésére szolgáló árkok és járók kikövezésére nézve stb.