MagaslesAz ukrán sakk

2007. november 3., szombat, Világfigyelő
Juscsenko ukrán elnök jött, látott, és — mint ,,messziről" jött vendég — mesélt. Băsescu — aki láthatólag nem volt a képben, túlságosan lefoglalják az elnököt bizarr belpolitikai csatározásai — hallgatta, s a több mint ötórás megbeszélésen érintették ugyan ama súlyos problémákat, amelyek a két ország kapcsolatát nehezítik, és lassan ellehetetlenítik, de még a reménye sem villant meg annak, hogy a közeljövőben a legfontosabb kérdésekben a Bisztroje-csatorna és a Kígyók szigetének jogállása ügyében megegyezés születhet.

Ami a szigetet illeti, Juscsenko néhány napja arról beszélt, hogy hamarosan egy amerikai cég kezdi meg a kőolaj-kitermelést a vitatott jogállású szigeten, ugyanis Ukrajna a tervezett kitermelésekből fogja biztosítani a közeljövőben kőolajfogyasztása jelentős részét. Ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy Ukrajna nem várja meg a Hágai Nemzetközi Bíróság döntését. Románia ugyanis panaszával Hágához fordult. A sajtóértekezleten az újságírók nyilatkozatát idézve nehéz helyzetbe hozták az ukrán elnököt, aki gátlástalanul magyarázkodott, kijelentve, hogy szavait félreértették (?), ő nem a Kígyók szigetének tartalékairól beszélt, hanem a Kercsi-szorosról, amely szavai szerint az ukrán kontinentális talapzat része. Hogy az ukrán elnök mikor mondott igazat, a jövő dönti el, mindenesetre egy bizonyos: a két ország kapcsolatait rendkívüli módon nehezítő másik probléma, a Bisztroje-csatorna kérdésében félreérthetetlenül jelentette ki: a csatorna Ukrajna szuverén területén van. Pont. A román fél a csatornát okolja a Duna-delta élővilágának példátlan leromlásáért, de az az igazság, ez csak az egyik ok, a másik és a döntő az a több mint másfél évtizede zajló példátlan rablógazdálkodás, amelynek már régen gátat kellene vetni, s ami azt bizonyítja, hogy Románia — cinikusan fogalmazva — önerőből is képes tönkretenni a deltát, amelynek sorsa a politikusokat nem, igazán csak a környezetvédőket érdekli, akiknek a szava nem hallatszik az égig. A Bisztroje-csatorna ellenzésének döntő oka az, hogy megkönnyíti a térségben a hajóforgalmat, s megszünteti Románia kiemelt helyzetét. Született egy megállapodás a környezetvédelmi normák betartásáról, ami — már most borítékolhatjuk — papíron marad. A kisebbségek ügye jellemző módon szóba sem került.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2007-11-03: Világfigyelő - x:

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Gyurcsány csillaga hanyatlik

Gyurcsány Ferenc magyar szocialista pártelnök és kormányfő helyzetével foglalkozik tegnapi kommentárjában a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A Gyurcsány csillaga hanyatlik című, bécsi keltezésű elemzés alcímében azt írja: a magyar pártelnök-kormányfőt saját pártja buktathatja meg.
2007-11-03: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Síremlékekeket avattak
Felavatták Illés Lajosnak, a legendás Illés-együttes alapítójának síremlékét tegnap Budapesten a Fiumei úti nemzeti sírkert művészparcellájában. Hegedűs Lóránt nyugalmazott református püspök az istentisztelettel egybekötött megemlékezésen hangsúlyozta: a Kossuth-díjas zeneszerző nem a szó embere volt, hanem ,,a kimondhatatlan megszólaltatója": hangokkal próbálta kifejezni azt, ami kifejezhetetlen. Illés Lajos idén január 29-én, 65 éves korában hunyt el.