A hazai fogathajtás elképzelhetetlen az erdélyiek, ezen belül a Kovászna megyeiek nélkül. Még akkor is, ha már nincs Dálnoki ménes, ha az idén nem hallatott magáról az Incitato Lovasklub...
Nincs Dálnoki ménes, hallgat az Incitato Lovasklub, de van kovásznai, van szentgyörgyi ménes, van Szent György Lovasklub, van Lipicai Lovasklub, a fogathajtó-mezőny jó egyharmada — hat a Lipicai Lovasklub, egy a Szent György Lovasklub fogata — Kovászna megyei érdekeltségű. Így aztán csak logikus, hogy a fogathajtóidény végén megkerestük Bartha Róbertet, a Nemzeti Lovas Hatóság elnökét, a Lipicai Lovasklub vezetőjét, versenyzőjét, hogy elbeszélgessünk a fogathajtás és ezen túl a lovassport hátterének, a lótenyésztésnek a jelenlegi helyzetéről.
— Hazulról induljunk el, vagyis a fogathajtással kezdjük, hiszen vége az idénynek.
— Szeptember végén volt a kapuzárás, a bajnokság marosvásárhelyi döntőjével ért véget. Az idei vetélkedő amolyan pontgyűjtő versenysorozat volt, minden versenyzőnek kötelezően részt kellett vennie legalább két versenyszakaszon. A bajnokság végeredménye: 1. Rákoczi Gergő (Nagykároly), 2. Páll Attila (Gyergyóalfalu), 3. Bodó Zoltán (Sepsiszentgyörgyi Lipicai Lovasklub, Kovásznai ménes), 4. Bartha Róbert (Sepsiszentgyörgyi Lipicai Lovasklub), 5. Ivácsony Róbert (Gyergyószentmiklós), 6. Bajkó Tibor (Gyergyószentmiklós)...
— Elégedett vagy a csak negyedik hellyel?
— Igen. Túl azon, hogy rengeteg más dologgal kellett megbirkóznom, az idén két új csikóval álltam versenybe, két Siglavi Capriolával, a négyéves Szaddámmal és az ötéves Sylverrel. Mindkettő itt született a ménesemben, mindkettő remény felett teljesített, pedig nagyon keveset tudtam velük edzeni. Kitűnő maratoni és akadálylovak, a díjhajtásban még bizonytalanok, de belejönnek. Maratonhajtásban rendszerint minden versenyszakaszon az első három hely egyikén végeztem, akadályhajtásban szintén, sőt, két szakaszt meg is nyertem. A segédhajtóm Molnár Dénes volt.
— Vegyük sorra a Lipicai Lovasklub többi hajtóját.
— Váncsa Jenő, az idei esztendő volt az első versenyéve. Alaposan felkészült, új lovakat, felszerelést, hintót, lószállítót vásárolt. Sikerrel jutott túl a tűzkeresztségen, így aztán a jövőben minden bizonnyal számolni kell vele. Bartalis Attila tapasztaltabb versenyző, Karcfalváról igazolt át hozzánk. Tiberiu Hermenean, sajnos, csak egy futamon tudott részt venni. Bodó Zoltán a bajnokság bronzérmese lett. Zoli a Kovásznai ménes lovait hajtja, két dálnoki lipicait — és nagyon jól, nagyon eredményesen, Bartha Edy, a fiam tizenöt évesen három versenyszakasz díjhajtó- és akadályhajtószámában szerepelt egyes fogatával, Nigerrel. Nem vitás, a tizenöt tagú mezőnyben mi voltunk a legtöbben, hatan.
— És milyen volt maga a verseny?
— Nagyon színvonalas. Ezért mondom, hogy nehéz a szintet tartani, mert igazi profikkal kell versenyezni, akik azzal keresik a kenyerüket, hogy fogatokat törnek be, a hajtás a mesterségük, és a hátterükben komoly támogatók vannak.
— Na de térjünk vissza kedvenc lovainkhoz, a lipicaiakhoz.
— Megyénkben van a legnagyobb lipicai állomány magánkézben. A Dálnoki ménes ötven-hatvan lipicaija átköltözött két magánkézbe, mely ma százhúsz lipicait számlál, ebből negyven anyakanca, hét értékes fajmén, ezek viszik tovább a genetikai örökséget.
— A nyolc vérágat számláló lipicai fajnak hány vérága található meg a megyében?
— Hat, az Incitato, a Siglavi Capriola, a Napolitano, a Pluto, a Conversano és a Maestozo. Hiányzik a Tulipán és a Favori, mert nem felelnek meg maradéktalanul a mai fogathajtó-elvárásoknak. De ez nem törvény, hiszen vannak egyedek, melyek kivételt képeznek.
— A vitathatatlanul fellendülőben lévő lótenyésztés, túl a tenyésztők lószeretetén, élvez-e valamilyen eddig nem tapasztalt támogatást?
— A mezőgazdasági minisztérium támogatja a Nemzeti Lovas Hatóságon keresztül a magántenyésztőket. Ez a támogatás mindenekelőtt az anyakancákra és a fajménekre vonatkozik, melyek együtt az állami lovakkal alkotják a nemzeti ménest. Most éppen javában zajlik a fajlószemle, melynek feladata eldönteni, mely lovak maradnak, kerülnek be a nemzeti ménesbe, s élveznek egy éven át minisztériumi támogatást. Mintegy hatezer-ötszáz ló kerül szemlére.
— Milyen szempontoknak kell megfelelniük?
— Küllem, mozgás, genetikai bázis (ezt tartalmazza a törzskönyv), az energiakapacitást tesztelő próbatétel, a fajtánkénti fontosság (meg van határozva, hogy fajtánként hány százalék kerülhet be a nemzeti ménesbe).
— A maga rendjén mit tett a lassan mögöttünk maradó esztendőben a Nemzeti Lovas Hatóság?
— Ott voltunk minden lovasversenyen, kezdve a fogathajtással s befejezve az ügetővel, s támogattuk azokat a sportlovakat, melyek részt vesznek a tenyésztésben is. Aztán ménszemléket, lókiállításokat szerveztünk, külföldi felkészítőkre küldtük szakembereinket. Egy közös amerikai—román program kialakításán fáradozunk a ploieşti-i ügetőpályára alapozva, távolabbi terv egy galopp-pálya megépítése Bukarestben.
— Térjünk vissza a minket, háromszékieket jobban érintő fogathajtásra. Mi a mögöttünk maradó esztendő tapasztalata?
— Egy szóval kifejezve: fejlődés. Egy-egy versenyszakaszra húsz fogat is jelentkezett, ma már megyei bajnokságot is rendezek például a Partiumban, Hargita megyében. Ha jól összeszámolom, ma Romániában ötven-hatvan fogat mozog, amelyből az első hat állja a sarat a nemzetközi versenyeken is. Na, és tovább erősítette a lovasbázis építésének a tervét, mert ezt a sportot csak úgy lehet csinálni, hogy tenyészted a lovakat, edzed, majd értékesíted. Ló sok van, az igaz, több száz, de igazi pár már sokkal kevesebb.
— Mennyit ér egy ,,igazi pár"?
— Nyolcvan-százezer eurót. Ilyen ajánlatott tettek a magyarországi világbajnokok, a Lázár testvérek a kovásznai lipicai ménes felé.
— És mennyit ér ez a két szamár, mely itt legelészik a mének istálója mellett?
— Nem eladók, születésnapi ajándékba kaptam, s a szívemhez nőttek.
— Akárcsak Győzike mamája, az a fekete póni s az a három hucul, melyen a gyerekek ellovagoltak?
— Igen, igen. Mindeniknek meg van írva már a szerepe. Csodálatos szereplők.
— Tudom, még nem készült el a jövő évi versenynaptár, de azért tudod, hogy a Lipicai Lovasklub mit szervez.
— A kovásznai kollégákkal megbeszéltük, hogy ,,ostorbontó" (idénynyitó) versenynek megtartjuk a Bodok-napi rendezvényt, annak már szép hagyománya van, aztán mi közösen megszervezünk itt, a Kökös melletti Lókötőben (nem messze van a Farkas Rakottyától) is egy vetélkedőt.
— Még milyen újdonságot ígér a Lipicai Lovasklub a jövőre?
— A jövőre Edy betölti a tizenhat évet, s részt vehet az országos bajnokságon. Két kancával fog versenyre kelni.
— Két kancával?
— Kicsit szokatlan, de nincsen ebben semmi különös, hiszen minden tenyésztőnek — így nekem is — az a vágya, hogy a kancáit is bemutassa, ne csak a ménjeit, hiszen ezek is a vérág továbbvivői.