Nem ütjük a húszmilliót
Az októberi népszámlálás során 8 387 153 lakást és 19 599 506 személyt írtak össze Romániában, ez azonban nem azt jelenti, hogy ennyien is vagyunk – közölte tegnap az Országos Statisztikai Intézet, megjegyezve, hogy a megszámlált személyek száma nem azonos Románia lakosságának számával.
Az adatok feldolgozását követően 2012. januárban tesznek közzé ideiglenes adatokat a stabil lakosságról, az előzetes adatokat pedig 2012. április-májusban hozzák nyilvánosságra. A hivatal ismételten figyelmeztet arra, hogy az előző népszámlálással való összehasonlítás nem mérvadó. Például Bukarestben 807 344-re becsülték a megszámlálandó lakások számát, de végül 784 584-et írtak össze, és 1 628 426 személyt számláltak meg, az utolsó napokban azonban sokan önállóan töltötték ki és küldték be a kérdőíveket. A második legnagyobb lélekszámú városa Romániának Kolozsvár (314 513 összeírt lakossal), a harmadik Temesvár (301 761 fő), ezután következik Konstanca (297 703), Iasi, Craiova és Brassó (243 416 fő). Marosvásárhelyen 131 753 személyt, Csíkszeredában 37 013-at írtak össze.
Újraosztják a pénzeket
Ötvenmillió lej értékben von vissza finanszírozást a regionális fejlesztési és turisztikai minisztérium több megyéből, ahol rendellenességeket tapasztaltak a közbeszerzési eljárásoknál – közölte tegnap Elena Udrea tárcavezető. A büntetendő megyék között szerepel Argeş, Iaşi, Teleorman. Az Európai Bizottság június 11-én felfüggesztette a kifizetéseket a fejlesztési tárca által lebonyolított Regionális Operatív Program 2-es tengelyében, miután a közbeszerzéseket vizsgáló éves ellenőrzés során rendellenességeket tapasztaltak. Mivel más operatív programok közbeszerzési eljárásainál is kétségek merültek fel, júliusban Románia úgy döntött, hogy nem kér több pénzt az EB-től mindaddig, amíg nem tudja szavatolni a közbeszerzési eljárások ellenőrzését, törvényességét. Július végén az EB egy sor feltétel teljesítését kérte a román hatóságoktól a menedzsmentrendszerrel és az ellenőrzési mechanizmusokkal kapcsolatban. Az európai ügyek minisztériuma tegnap közölte, hogy október 31-én elküldte a kért információkat – ezek szerint megoldották a felmerült gondokat, és ellenőrizték a közbeszerzéseket –, és becsléseik szerint november-decemberben újraindulhat az elszámolási kérelmek felterjesztése.
Védenék az itthagyott gyermekeket
A külföldön dolgozó szülők kiskorú gyermekeinek védelméről szóló törvény elfogadását szorgalmazta Anca Boagiu szállításügyi miniszter tegnap a képviselőház munkaügyi bizottsága előtt. Az állam eddig is számos beavatkozási mechanizmust hozott létre a család védelmére, és ez az átgondolt kezdeményezés nem szándékszik belegázolni a családok életébe – jelentette ki, hozzátéve, hogy a jogszabályjavaslat javítható. Boagiu elmondta: 2009-ben, amikor e törvénytervezetet kezdeményezte, 350 000 gyermek szülei tartózkodtak külföldön, közülük 100 000-nek mind a kettő. A DLP támogatja a kezdeményezést, és a bizottság SZDP-s képviselői is azt mondták, megszavazzák, ha biztosítják a törvény alkalmazásához szükséges személyzetet az illetékes állami intézményekben és az anyagiakat az állami költségvetésből. Ludovic Orban NLP-s képviselő szerint a tervezet alábecsüli a szülők gyermekeikkel szembeni felelősségét.
Uránt loptak
73 kg tiszta uránérc tűnt el az Országos Urántársaság vaskohsziklási (Bihar megye) munkapontjának egyik raktárából, a város ipari negyedéből. A nyolc különleges, 3,5 méteres fémcsőben tárolt radioaktív anyag hiányát múlt szerdán észlelték, amikor a Brassó megyei Földvárra kellett volna átszállítani, ám a hatóságok nem jelentették az esetet. Az ügyet a Bihar megyei rendőrség fegyverekkel, robbanó- és veszélyes anyagokkal foglalkozó osztálya, valamint a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Országos Bizottság vizsgálja. Vajda Borbála, a bizottság elnöke szerint a nyolc csőben tárolt uránérc sugárzása jelentéktelen, a környezeti radioaktív fertőzés esélye rendkívül korlátolt, tekintettel az érc kis mennyiségére, és arra, hogy természetes érc formájában található. Ioan Borza sugárzásvédelmi szakértő azonban figyelmeztet, hogy az uránporral teli hengerek veszélyesek lehetnek, ha az érc kikerül a különleges tubusokból.