Templomavató az Erdélyi Gyülekezetben
A budapesti Reménység Szigetén tegnap délután felavatták az Erdélyi Gyülekezet új altemplomát.
Az épület megáldását megelőzően Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke és Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára tartott ünnepi előadást. A határok feletti nemzetegyesítés már régen elkezdődött, hamarosan pedig egy templom emelkedik a Reménység Szigetén – mondta Tőkés László. Az avatón Csűry István, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét, úrvacsorát Zalatnay István parókus lelkésszel együtt osztott. Az Erdélyi Gyülekezet altemplomában levő 400 négyzetméteres istentiszteleti hely, urnatemető és kopjafagyűjtemény építése eddig 90 millió forintba került.
Világvesztes Magyarország
Magyarország a világválság legnagyobb vesztese, míg Lengyelország kimondottan jól jött ki a krízisből – derül ki egy friss kutatásból. Ignacio Munyo és Ernesto Talvi közgazdászok a nyertes és vesztes országok lajstromba vételekor a munkanélküliséget, az inflációt, a GDP változását, a reálárfolyamot, a hitelállományt és a keresletet vették figyelembe. A vizsgált országok közül Argentína, Angola és Brazília húzta a legnagyobb hasznot a válságból, de Kína, India és Lengyelország jól jött ki belőle. A vesztesek leginkább a fejlett országok: Japán, az Egyesült Államok és az eurózóna országai. A felmérés szerint az abszolút vesztes Magyarország, minden szempontból rosszul érintette a válság, még Románia és Kazahsztán is előtte végzett. A kutatók szerint a nyertesek között nagy arányban vannak olyan országok, amelyek a megugrott nyersanyagárakból profitáltak, illetve amelyek bővülő piacai vonzó befektetési környezetet kínáltak, a feltörekvő, egymásba ágyazódó gazdaságok pedig egymást is erősítették. Egy korábbi elemzésben szintén a legnagyobb vesztesek között hozták ki Magyarországot a Deka Bank szakértői. Akkor a válság kitörése előtti legerősebb negyedév gazdasági növekedését hasonlították össze a válság utáni leggyengébb negyedéves gazdasági teljesítménnyel. Eszerint Magyarország hazai összterméke 7,6 százalékkal esett vissza.
Félbeszakították a munkát
A szerb kormány képviselőinek távolmaradása miatt tegnap a kora esti órákban félbeszakították a parlament Koszovó-ügyi bizottságának ülését, melyen a szerb kormány Koszovóról szóló jelentését vitatták meg a parlamenti pártok képviselői. Az ülésen nem jelent meg sem Borislav Stefanovic, a Pristinával tárgyaló belgrádi küldöttség vezetője, sem pedig Goran Bogdanovic, a kormány Koszovó-ügyi minisztere. A bizottság elnöke, Ljubomir Kragovic, a Szerb Radikális Párt képviselője annak a véleményének adott hangot: a kormány Koszovóról szóló jelentésének végén ki kellene mondani, hogy felfüggesztenek minden tárgyalást Pristinával, az Európai Unió koszovói rendőri és igazságügyi missziójától (EULEX) pedig meg kell vonni a megbízatást.
Menekülnek a kínai milliomosok
A kínai milliomosok közel felének van kivándorlási szándéka, 14 százalékuk már külföldön kezdett új életet, vagy beadta az erre vonatkozó kérelmet – derül ki a Hurun kutatóintézet és a Bank of China közös felméréséből. A megkérdezett 980 milliomos 46 százaléka jelezte, komolyan fontolóra vette, hogy elhagyja az országot. A válaszadók valamennyien tízmillió jüan (1,6 millió dollár) feletti személyi vagyonnal rendelkeznek.