Barcaföldvári megemlékezésMagyarnak születtem, akként is halok meg

2011. november 5., szombat, Közélet

Tizenkettedik alkalommal tartottak megemlékezést Barcaföldváron, az 1944–45 között fenntartott hírhedt földvári fogolytábor utolsó tömegsírján kialakított emlékkertben. A tavalyhoz hasonlóan ismét napsütésben emlékezett a hidvégiekből, barcaföldváriakból, brassóiakból és sepsiszentgyörgyiekből álló, mintegy százfőnyi sereg.

Nagy János hidvégi református lelkész köszöntője után Ungvári Barna András, az emlékmű megálmodója, egykori hidvégi, ma uzoni református lelkipásztor, a Sepsi Reformá­tus Egyházmegye főjegyzője tartott emlékbeszédet, melyben a szárazajtai néhai Incze Imrét idézte, visszaemlékezéseiből olvasott fel. Akkoriban három pópa igyekezett ortodox hitre téríteni a foglyokat, szabadulást ígérve számukra. Incze Imre vallotta: "magyarnak születtem, akként is halok meg", s büntetésből Tighinába, majd Tiraszpolba szállították, a fogságból csak négy év után szabadult, Köpecen telepedett le, a bányában dolgozott. A brassói történelmi egyházak képviseletében Bálint László református lelkipásztor rokona, néhai feldobolyi Bacsó Lajos visszaemlékezéseiből idézett, Koszta István evangélikus lelkész beszédében hangsúlyozta, a megpróbáltatások erősítenek bennünket, Máthé Vilmos római katolikus plébános imát mondott. Az egybegyűltekhez szólt még Füzes Oszkárné Bajtai Erzsébet, a Magyar Köztársaság bukaresti nagykövetének felesége és Kovács Attila, a Brassó megyei RMDSZ elnöke. Az emlékmű megkoszorúzása után nemzeti imánk és a székely himnusz eléneklésével zárult a rendezvény, majd szokás szerint, a hidvégi parókián kialakított emlékházban a helybeliek vendégül látták az emlékezőket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2011-11-05: Közélet - Farkas Réka:

Nőtt a magyarok aránya

A végleges, de még nem hivatalos népszámlálási adatok Sepsiszentgyörgy esetében igazolni látszanak az előzetes becsléseket: a városban 54 641 polgár él, közülük 41 898 magyar (76,7 százalék), 12 142 román (22,2 százalék) és 417 cigány (0,8 százalék) nemzetiségű. Fogyás tapasztalható mindenütt, ám a románoknál kissé nagyobb mértékben – tájékoztatott Antal Árpád polgármester.
2011-11-05: Közélet - Szekeres Attila:

Az észak-erdélyi köztársaság legendája (Székely Akadémia)

Székely Akadémia címmel előadás-sorozatot indított a sepsiszentgyörgyi RMDSZ és önkormányzat. A nyitó előadást csütörtök este tartották a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében. A termet megtöltő hallgatóságot Boér Hunor, a múzeum főkönyvtárosa köszöntötte, az előadót Kádár Gyula sepsiszentgyörgyi történész, lapunk külső munkatársa mutatta be. Vincze Gábor szegedi történész előadásának címe Az észak-erdélyi köztársaság – legenda vagy valóság?