Idén megnégyszereződhet az újonnan telepített napenergia-kapacitás a tavalyi évhez képest Kínában, ami által az év végére az ázsiai ország összes napenergia-kapacitása elérheti a 3000 megawattot.
A Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottság energetikai intézetének igazgatóhelyettese egy konferencián úgy fogalmazott, hogy Kínában az idei évben megnégyszereződik az újonnan telepített napenergia-kapacitás 2010-hez képest, vagyis több mint 2000 MWp-nyi új napelemet telepítenek az országban. Li Junfeng szerint ezzel Kína napenergia-kapacitása az év végére megközelítheti a 3000 MWp-ot. Az állami tisztségviselő beszámolt arról is, hogy a kínai kormány húszezerről ötvenezer megawattra módosította a napenergiára vonatkozó 2020-as tervszámát.
Hasonló dinamikájú növekedés a tavalyi évben Csehországban volt tapasztalható, ahol a rendkívül magas támogatások miatt (kötelező átvételi ár) egy éven belül 1500 megawattnyi kapacitás épült be a villamosenergia-rendszerbe. Az ország méreteiből adódóan ez a mérték már komoly problémákat jelent, illetve számottevő nyomást is gyakorolt a cseh áramárakra. A cseh kormány utólag igyekszik finomítani az ösztönzési rendszeren, amelynek nyomán számos jogi eljárás indult az állammal szemben.
Kína igen nagy lehetőséget lát a napenergia hasznosításában, jelentős gyártókapacitások épültek ki az elmúlt években napcellák, napelemek előállítására. Az amerikai és nyugat-európai gyártók csak nehezen állják a versenyt a kínai szereplőkkel, amelyeket gyakran éri az a vád, hogy jogellenes állami támogatásokban részesülnek, ami által képesek irracionálisan alacsony áron exportra vinni termékeiket. Az Egyesült Államokban éppen a napokban indult hivatalos vizsgálat ez ügyben, és amennyiben a feltételezések beigazolódnak, az Egyesült Államok vámot vet ki a kínai napenergetikai termékekre.
Az ázsiai ország augusztusban vezetett be egységesített átvételi árat a napenergiából származó elektromos áramra, amelytől a telepített kapacitások gyorsított bővülését várják.