Ki ellenőrzi a Wall Streetet?

2011. november 12., szombat, Kitekintő

Hónapok óta tiltakoznak a dühös amerikaiak. "Foglald el a Wall Streetet!" – keresztelték el mozgalommá terebélyesedett tiltakozásaikat.

S miközben haragszanak a gazdaság rémes állapotára, a kormányzat tehetetlenségére, félnek az elszegényedéstől és a jövőtől, s szabadulnának a bankok nyomasztó és fojtogató szorításából.
Legtöbben a felelőtlen bankok és a csalárd bankárok megbüntetését követelik. A tüntetéseken egyre gyak­rabban fogalmazódik meg nyíltan is a vélekedés, miszerint a Wall Street bankjai "zsidó ellenőrzés alatt" állnak, s a pénz­ügyi szektorban általában is túl nagy a befolyásuk a zsidóknak. Kisebbfajta vita is megindult az amerikai sajtóban (elsősorban az internetes orgánumokon) arról: vajon antiszemita-e a "Fog­lald el a Wall Street­et!" mozgalom, pontosabban van­nak-e antiszemita vonásai.
A Rágalmazás­ellenes Liga (ADL) felmérést készíttetett e sokak által kényesnek tartott kérdésről. A november elején publikált közvélemény-kutatás – amelyről a többi között a kaliforniai The Jewish Jour­nal is hírt adott – azt állapítja meg, hogy az amerikaiak 19 százaléka úgy gondolja: valószínűleg igaz, hogy a zsidók túlságosan is ellenőrzik a Wall Street­et, túl nagy a befolyásuk ott.
Az így gondolkodók tábora a legutóbbi felméréshez képest – amelyet az ADL 2009-ben készíttetett – öt szá­zalékkal gyarapodott. E növekedést az ADL országos igazgatója, Abe Foxman egy elektronikus levélben közzétett nyilatkozatában a gazdaság hanyatlásának és "társadalmunk változó demográfiai összetételének" tulajdonítja. Fox­man valószínűleg arra céloz, hogy az Egyesült Államokban folyamatosan csökken az angolszász népesség aránya, és egyre nagyobb a spanyol ajkúak lélekszáma. Né­mely nagyvárosokban, mint például San Diegóban, Denver­ben vagy a szövetségi fővárosban, Washington DC-ben, valamint elővárosaikban például a "latinok" és az ázsiaiak már többségben vannak.
A tizenegy kérdésből álló felmérés szerint csaknem minden harmadik amerikai (vagyis a megkérdezettek harminc százaléka) meggyőződéssel vallja, hogy a zsidók "lojálisabbak Izraelhez, mint Ameriká­hoz", és körülbelül ugyanennyien (a megkérdezettek 31 százaléka) érzik úgy, hogy "a zsidók túl sokat beszélnek arról, hogy mi történt velük a holokauszt idején".
A felmérés ugyanakkor arról is tanúskodik, hogy az amerikaiak szabadon, előítéletektől és félelmektől mentesen mondják ki, miként vélekednek izraelita vallású honfitársaikról. Hetvenkilenc százalékuk szerint a zsidóknak erős a hitük Istenben, a megkérdezettek 83 százaléka azért dicséri őket, mert fontos számukra a családi élet, 64 százalékuk pedig egyetért azzal az állítással, hogy a zsidók sokat adnak a kulturális életnek Amerikában. (a hetivalasz.hu alapján)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-11-12: Kitekintő - :

Electro World újratöltve?

Ugyanaz a befektető, a kézdivásárhelyi Szarvadi Loránd nyit elektronikai áruházat az egyik újbudai bevásárlóközpontban, mint két éve, de már új névvel: az Electro World helyett itt a Digidog.
2011-11-12: Roma szombat - Sylvester Lajos:

Magyar cigányok

A népszámlálási adatok még nem véglegesek és nem hivatalosak, de a rendelkezésünkre álló információkból is körvonalazódnak a bennünket most – egy jegyzet erejéig – érdeklő demográfiai arányok.