A gyenge dollár továbbra is drágán tartja a fémeket a Londoni Fémtőzsdén (LME). A spekulációt az arany árának rekorddöntése is hajtja, habár az imitt-amott sztrájkok okozta ellátási nehézségek nem nagyobbak a szokásosnál, a kereskedelmi tartalékok is nagyok, és a termelés növekszik.
A réz az irányadó, három hónapos határidőre tonnánként 7940 dollár volt október 29-én az LME-n vételi oldalon, 70 dollárral drágább, mint 26-án. A réz 8030 dolláron zárta a harmadik negyedévet, idén mindegyik negyedévet drágulással végezte. A réz tavaly év végén 6330 dolláron zárt. Elemzők szerint a befektetők megcélozták a tavaly májusi, 8800 dolláros árrekordot, de nem valószínű, hogy ezt el fogja érni, a legtöbb elemző legföljebb 8250 dolláros csúcsot valószínűsít idénre.
Messze van már az év eleji áresés, a termelő országokban sorozatos sztrájkok növelik a kockázati felárat, és a megállíthatatlan kínai gazdasági növekedés is feltornászta az árakat az idén. Kínában a továbbra is rekord szintű gazdasági növekedés közben és a tartalékok tavalyi felélése után tavasszal rohamosan nőtt a rézimport. Ugyanakkor az alumíniumnál éppen Kína miatt árcsökkenést várnak később, miután ez a fém már eddig is olcsóbb, mint tavaly év végén. A kínai alumíniumtermelés ugyanis jövőre várhatóan 27 százalékkal nő. Most persze az alumínium is drágul, október 29-én délelőtt tonnánként 2540 dolláron jegyezték. A tavalyi évet 2805 dolláron végezte.
Az idei sorozatos rekorddöntő, a nikkel is olcsóbb az első negyedévi, 48 000 dollár fölötti rekordoknál: október 29-én délelőtt tonnánként 32 000 dollár volt. A cink szintén olcsóbb volt a tavaly év végi 4230 dollárnál, 2930 dolláron állt.
Az ólom és az ón jóval drágább, mint tavaly év végén. Az ólom 29-én délelőtt 3715 dollár volt, tavaly év végén még 1670 dolláron jegyzeték. Az ón 16 500 dollárra drágult, a tavalyi évet tonnánként 11 510 dolláron fejezte be.
Az ausztráliai kormány árupiaci intézetének (ABARE) korábbi statisztikája szerint már tavaly megfordult a 2005-ös irányzat: a réz 17,448 millió tonnás világtermelése meghaladta a 17,36 millió tonnás fogyasztást. Idénre 18,283 millió tonnás világtermelést, és ettől megint elmaradó, 18,124 millió tonnás világfogyasztást jósol az ABARE. Az ABARE idénre 6250 dolláros átlagárat jósolt a réznek. Ehhez képest idén eddig a réz átlagára jóval 6900 dollár fölötti. 2005-ben a réz átlagára 3678 dollár volt.
Az ABARE felmérése szerint a tavalyi első tíz hónapban a világ finomítottréz-termelése hat százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a termelési többlet főleg Kínából, Japánból, Indiából és Zambiából származott. Az idei termelésnövekedést 4,8 százalékosra várja az intézet, a többlet főleg Kínából és Chiléből származhat.
Az idén várhatóan többlet lesz a világ alumíniumpiacán is, 2008-ban pedig tovább növekszik a bőség, miután a termelés gyorsabban fog nőni, mint a kereslet. A japán Marubeni kereskedőház előrejelzése szerint az elsődleges alumínium kereslete az idén 5,8 százalékkal, 2008-ban hat százalékkal bővül. A termelés hét százalékkal, illetve 6,9 százalékkal fog növekedni, elsősorban Kínában, Oroszországban és a Közel-Keleten.
A legtöbb fém nagyrészt alacsonyabb árszintje ― legalábbis a tavaly elért történelmi csúcsokhoz képest ― tartósnak ígérkezik a gyengébbre várt világgazdasági növekedés miatt, habár az év elejéhez képest emelkedtek az árak, és most a dollár gyengesége is hozzájárul a spekulációhoz.
(MTI/Reuters―i.)