Választás borús ég alatt

2011. december 13., kedd, Máról holnapra

A szuverenitás kérdésének hangsúlyosabbá válására, a saját érdekek előtérbe tolódására figyelhetünk fel a brüssze­li uniós csúcs értékelésének második körében. Nem csak az úgynevezett peremországok felől hallani aggódó hangokat, hanem például a franciák is egyre inkább úgy érzik, nem a saját szempontjaik elsődlegességét szolgálják a körvonalazódó elképzelések.

De a még mindig nehezen értelmezhető masszába való betagolódással szembeni kételyek megjelenése is változó országról országra. Még inkább, ha arra a két államra össz­pontosítunk, amelyben leginkább "érdekeltek" vagyunk. A magyar miniszterelnök fontosnak tartja a felvetés érdemi megvitatását a hazai törvényhozásban, még akkor is – vagy talán épp azért –, ha jobb helyzetben van, mint egy olyan állam, amely számára már ma is a hitelező szabja meg a teendőket – lásd a Nemzetközi Valutaalap által Romániára kényszerített újabb feltételeket.
Băsescuval közös országunk számára viszont sokkal inkább a külön ötleteket száműző Európai Egyesült Államok ideája a követendő. Azé az amalgámé, amelytől azt remélik, hogy nyomtalanul eltüntet minden zavaró mellékzöngét kisebbségi problémától a gazdasági stabilitást veszélyeztető korrupcióig. Románia ma abban hisz, hogy az új európai egyezmény azonnali aláírásával egyfajta alapító tagsági jogot nyert, amellyel képes lesz élni és visszaélni.
Pedig a feladat változatlan: választani a laza, saját érdekeik mentén politizáló államokból álló, de a sorozatos válságok által folyamatosan szétszakítással fenyegetett klub vagy stabilabb, központosítottabb Európai Egyesült Államok létrehozása között. Azzal a tudattal, hogy az utóbbiban a számlákat fizető nagyok szava mindig súlyosabb lesz, mint a kicsiké. Az ily módon remélt pénzügyi stabilitás ára viszont nem más, mint a politikai és gazdasági szuverenitás feladása, ama szürke hályog önkéntes felöltése, amely nem engedi látni, hogy a stabilitási alapból visszacsorgatott pénz nagy része alapvetően az illető ország kasszájából vándorolt a közös pénztárba. És hogy miért nem lehet azt a pénzt közvetlen módon felhasználni? Mert akkor az államokat finanszírozó bankok "üzemanyag" nélkül maradnak, és képtelenek lesznek ellátni azt a funkciót, amelynek céljából létrehozták őket évszázadokkal ezelőtt.
Az európai országoknak két rossz közül kell most választaniuk. A rövid távú célokat talán az egyezményhez való csatlakozás szolgálja jobban. Csakhogy a világot mindig a következő nemzedékeknek alakítgatjuk. Az identitás és szuverenitás feladása, a beolvadás ideig-óráig biztosította az elvakító prosperitást. A válság viharzónájában azonban valami sokkal időtállóbb után keresgélünk. És ha megtaláljuk, nem kellene valamelyik sarokba vágni, hisz odakinn újra előbukkanhat a napsugár.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2011-12-13: Közélet - :

Beiskolázási csatározások

Egyszerre két városban, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivá­sárhelyen is vitát kavart a következő tanév beiskolázási terve: az a kérdés, hogy melyik iskolában mennyi és milyen osztály indulhat jövő ősszel.
2011-12-13: Közélet - Farkas Réka:

Szentgyörgyre költözik az RMDSZ

Nagyszabású rendezvénysorozatot tervez az előttünk álló hét végére az RMDSZ, pénteken Sepsiszentgyörgyre érkeznek miniszterei, államtitkárai, szakértői, a legfontosabb politikai vezetők. Szombaton Háromszék megyeközpontjában tartják a Szövetségi Képviselők Tanácsá­nak (SZKT) ülését, a Gábor Áron Teremben adják át a szövetség kitüntetéseit, az Ezüstfenyő-díjakat.