Avatóünnep és falufüzet-bemutató Lécfalván

2011. december 13., kedd, Közélet

Felújíttatta a borosnyói önkormányzat a jeles fotóművész, Bartha Árpád, a falu szülötte nevét viselő, 1908-ban épült lécfalvi kultúrházat. Kijavíttatták a mennyezetet, konyhával, kézmosóval és illemhellyel bővült az épület, falburkolat szigeteli a falakat és a színpad elejét.

Kitakaríttatták a kútat, vizét bevezették az épületbe. A költségeket – 10 000 lej pályázati értékben – a megyei tanács, az önrészt a községi önkormányzat alapjaiból fizették a kivitelező sepsiszentgyörgyi cégnek – nyilatkozta Lőrincz Kálmán polgármester. A kultúrotthon-felújító pályázatokat jövőben újabbak követik, melyeknek alapjaiból a tánccsoportok székely ruháit, a sportpályák felújítását lehet majd fizetni – jelentette ki a hét végi avatóünnepségen Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke.
Műsorelőzetesként felelevenítették a település egyik szomorú, de jelentős eseményét, az 1600. október 25-i emlékezetes lécfalvi országgyűlést mint a székelység, de különösképpen a háromszéki székelység történetének olyan mozzanatát, amelyet a Mihály vajdával harcba szállt székelyek megfenyítésére hívtak össze a korabeli hatalmasok. Lécfalván ütöttek tábort, és szigorú rendszabályokat hoztak a székelyek megfékezésére, eltiltották őket a fegyverviseléstől, elrendelték a várhegyi és az ud­varhelyi vár – gúnynevükön Székely­támad és Székelybánja – újbóli felépítését, amit a székelység saját kezűleg rombolt le, utóbbit 1599-ben Mihály vajda tudtával és a tőle kicsikart parancsra. Az 1562-ben épült lécfalvi vár csupán 35 évig trónolt a tanúhegy tetején. Az országgyűlésre különösképpen azért kerülhetett sor, mert a XVI. század második felében egymást követték a felkelések, a székelység a fejedelmektől szabadságjogainak visszaállítását követelte. A türelmetlenség és felháborodás 1596-ban a "véres farsang" néven ismert ribillióban csúcsosodott ki, amely hatalmas és kegyetlen megtorlással végződött: a nemesek a szolgálataikat megtagadó jobbágyokat karóba húzatták, orrukat, fülüket lemetszették, és újból jobbágyságra vetették. Az országgyűlés a székelyek jóemberét, Bocskai Istvánt kiközösítette Erdélyből, és visszaállította a székely köznép jobbágyi állapotát. Azt azonban mondanunk sem kell, hogy a székelyeknek sem itt, sem pedig Székely­udvarhelyen eszük ágában sem volt a várakat visszaépíteni. Lécfalva amúgy is történelmi színhely: 1643 és 1716 között a Várhegyi várban és a faluban összesen tizenkét alkalommal tartották Három­szék közgyűlését, olyan jeles személyiségek elnök­letével, mint zabolai Basa Tamás, a torjai báró Apor Péter.
Az ünnepi műsor meg­hívottjaiként székely népi táncokat mutattak be a kézdivásárhelyi Apor Péter Me­ző­gazdasági Szaklíceum diákjai és a zágoni ifjúsági néptánccsoport. Külön eseménye volt a rendezvénynek Borosnyó község és a hozzá tartozó falvak falufüzetének bemutatása, melyet az önkormányzat rendelt meg. Megjelené­sét a község területén működő vállalkozók támogatták. A kiadvány a Háromszék falufüzetek sorozata, a lap házinyomdájának terméke. A sikeres rendezvény hagyományos kosarasbállal zárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2011-12-13: Közélet - Csinta Samu:

Segítve tanulnak

Javában zajlik a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) ifjúsági programja, a Fiatal, közösségért aktív (Fika). A hét fiatal önkéntes december és január folyamán különböző rendezvények szervezése révén legalább kétezer eurót szeretne összegyűjteni, a pénzösszeget a program partnere, az OTP Bank megduplázza.
2011-12-13: Közélet - :

Megújul a Csonka-torony

A csernátoni önkormányzat 2010-ben kezdte meg az Ika pataka és a Nagypatak összefolyása fölött húzódó Várbércen álló Csonka-torony restaurálását, amit régészeti feltárás előzött meg.