Prágában pénteken délben lesz Václav Havel exelnök temetése, a hivatalos búcsúra a legnagyobb valószínűséggel a prágai Várban álló Szent Vitus-székesegyházban kerül sor. Ebben állapodott meg Václav Klaus cseh államfő és Dagmar Havlová, az elhunyt politikus és drámaíró özvegye – közölte az elnöki szóvivő tegnap délután.
A cseh kormány háromnapos – szerdától péntekig – állami gyászt hirdetett ki az elhunyt államfő emlékére – jelentette be Petr Necas miniszterelnök a kabinet tegnapi rendkívüli ülése után. Az állami gyász idején a középületeken félárbocra eresztik a nemzeti lobogókat, s mellé kitűzik a fekete lobogókat is. A cseh kormányfő felszólította a sajtót és a lakosságot, hogy az állami gyász idején tanúsítsanak méltó magatartást. Necas kérdésre válaszolva elmondta, hogy a temetésen Václav Klaus köztársasági elnök mond búcsúbeszédet.
Václav Havel, az egykori csehszlovák, majd cseh elnök, drámaíró és emberi jogi harcos hetvenöt éves korában vasárnap délelőtt hunyt el. Temetésére Prágába várják a világ számos országának vezető politikusait. Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere már jelezte, férjével, Bill Clinton volt amerikai elnökkel együtt ott lesz a gyászszertartáson. Az elhunyt elnököt tegnap déltől a Prága-óvárosi Európai Útkereszteződések nevet viselő kulturális központban, a korábbi Szent Anna-templomban ravatalozták fel. A délutáni órákban több mint két kilométeres embersor kígyózott a belvárosi utcákon, a templom előtt, annyian kívánják leróni kegyeletüket a nagy nemzetközi tekintélynek örvendő személyiség előtt. Szerdán és csütörtökön az elhunyt államfőt a Hradzsin Ulászló Termében, a prágai Vár legpatinásabb termében ravatalozzák fel. Szlovákiában, amely 1992-ig közös szövetségi államot (Csehszlovákia) alkotott Csehországgal, pénteken lesz állami gyásznap Havel emlékére. Erről a szlovák kormány döntött tegnapi ülésén Pozsonyban.
A groteszk kiemelkedő képviselője
Václav Havel a kelet-közép-európai groteszk irodalmi irányzat egyik kiemelkedő képviselője volt a lengyel Mrozek, a cseh Hrabal és a magyar Örkény István mellett – mondta Bojtár Endre Széchenyi-díjas irodalomtörténész, műfordító. Bojtár személyesen is ismerte a cseh drámaírót, és egy hosszú levelet is őriz tőle. 1964-ben egy prágai folyóiratban olvasta a Kerti ünnepély című Havel-darabot, ez volt az akkori Kelet-Európa első politikai abszurd drámája. Václav Havel kivételes ember, szilárd jellem volt, a 20. századi politikusok között hasonlót nem találni – hangsúlyozta az irodalomtörténész, hozzátéve, hogy amikor hatalomra került, ugyanolyan józan ember maradt, mint előtte volt, "nem szaladt el vele a ló".
Világos kép a világról
Tartózkodó, jó humorérzékű és rendkívüli keménységre is képes ember volt Václav Havel, akinek világos képe volt a világról – mondta Varga György, aki több művét fordította magyarra. Varga kiemelte, hogy az egyik legnagyobb súlyú közéleti ember volt, akinek az életére és mondandójára is oda kellett figyelni, ezért távozása nagy veszteség. Művein végigvonul a finom abszurditás, amely idősödő korára keveredett az emberek iránti szeretettel. Színpadi műveinek alapvető stílusjegye ez a humanista abszurd.
A műfordító példaként hozta fel az Audiencia című egyfelvonásost, amelyet a 80-as évek végén magyar színpadon, Debrecenben is játszottak. A cselekmény helyszínén, a sörgyárban – ahol Havel dolgozott, amikor ellenzéki magatartása miatt nem vették fel máshová – a művezető arra kéri a főszereplőt, hogy írjon maga ellen feljelentéseket. Varga lefordította Havel utolsó művét is, a Távozás címűt, amelyből maga az író forgatott filmet, és amelynek 2010-ben volt a premierje. A műfordító átültette Havel Távkihallgatás, 1986-ban született önéletrajzi beszélgetéseit is Karel Hvízhd’alával, melyek Kérem, röviden címmel jelentek meg magyarul az Ulpius Ház Kiadónál, ezek műfaja a memoár és az esszé. A Kalligram Kiadónál előkészületben van Václav Havel válogatott munkáiból egy kötet, amelyet az író 75. születésnapja alkalmából állított össze a könyvkiadó.