Az egyetemi reform ellen tiltakoztak a francia diákok. A diákszervezetek a nyolcvanöt francia egyetem közül — saját állításuk szerint negyvenet foglaltak el tegnap éjszaka, de az oktatási minisztérium csak tízet ismer el. Több egyetemi épületet is blokád alá vettek, és Sorbonne-nál a rendőrökkel is összetűztek.
,,Rendőrök mindenhol, az igazság sehol" — skandálták a diákok a békésnek indult demonstráción. A kemény mag azonban megdobálta a rohamrendőröket, akik válaszul feloszlatták a tüntetést. A diákszervezetek Nicolas Sarkozy oktatási reformja ellen tiltakoznak: ez ugyan egymilliárd eurós többletforrást és nagyobb autonómiát ad az egyetemeknek, a hallgatók szerint azonban nem támogatja a hátrányos helyzetű, szegény hallgatókat. Sokan attól tartanak, hogy a magáncégek bevonásával egy kétsebességes oktatási rendszer jön létre, amelyben a minőségi oktatás csak a gazdag családok gyermekeinek kiváltsága lesz. A kormány azzal vádolja a fiatalokat, hogy a nyugdíjreformot kísérő sztrájkhullám meglovagolásával akarnak többletjogokat kicsikarni. Mindenesetre Franciaországban nem árt komolyan venni a diáktüntetéseket, hiszen 2005-ben egy hasonló tiltakozássorozat miatt volt kénytelen visszavonni az akkori miniszterelnök a fiatalok munkavállalásáról szóló törvényt.
Megbénult Olaszország tömegközlekedése
A 24 órás általános sztrájk miatt megbénult Olaszország tömegközlekedése. A közlekedési dolgozók mellett az egészségügyben dolgozók és a tűzoltók is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez. Leállt a repülőterek forgalma, valamint a vasúti és a városi tömegközlekedés is. A szakszervezetek a nyugdíjkorhatár emelése miatt tiltakoznak, és igazságosabb szociálpolitikát követelnek a kormánytól.
Donald Tusk alakíthat kormányt
Donald Tuskot, az előrehozott parlamenti választáson győztes Polgári Platform elnökét bízta meg tegnap az új lengyel kormány megalakításával Lech Kaczynski elnök. A kijelölt miniszterelnöknek 14 napja van a kabinet összeállítására és a kormány beiktatásához szükséges parlamenti jóváhagyás megszerzésére. Tusk koalíciós kormány megalakítására készül a Lengyel Parasztpárttal, a kabinetnek 240 képviselője lesz a 460 fős törvényhozásban. A liberális politikus Jaroslaw Kazcynskit váltja a miniszterelnöki tisztségben, akinek konzervatív Jog és Igazságosság pártja a második helyen végzett az október 21-én tartott választáson.
Felvették a VMSZ-t az Európai Néppártba
Felvették a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ) az Európai Néppártba — jelentette be tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján Pásztor István, a VMSZ elnöke. Mint elmondta, szavazati joggal járó tagságot kaptak, annak ellenére, hogy a tagság kezdeti szakaszában a Néppárt hivatalosan megfigyelői státusnak nevezi az új tagpárt jogállását. Ezt követi majd — Pásztor reményei szerint másfél-két éven belül — a társult tagsági státus, végül pedig — ha Szerbia európai uniós tagországgá válik — a hivatalos elnevezés szerint is teljes jogú tagság. A VMSZ vezetője arra számít, hogy e befolyásos pártcsaládba kerülve növekszik a Vajdasági Magyar Szövetség súlya, és kinyílik számára a politizálás lehetősége az európai színtéren is.
Aggasztó jelek Révkomáromban
Tíz nappal azután, hogy a Nyitra megyei önkormányzat leváltotta a révkomáromi székhelyű Magyar Kultúra és a Duna mente Múzeum igazgatóját, egyszersmind kitiltotta a múzeum nevéből a Magyar Kultúra megnevezést, csütörtökön a múzeum tatárjárást bemutató kiállításának magyar nyelvű hirdetőtábláját is leszedették az intézmény egyik épületének homlokzatáról. Az épületen eddig egy kétnyelvű és egy magyar nyelvű transzparens hirdette a kiállítást. Miután a megyei önkormányzat kulturális osztályának munkatársa, Milos Baca, az új igazgató kinevezési okmányának átadásakor ezt észlelte, utasítást adott a magyar nyelvű felirat azonnali eltávolítására. A sajtónak nyilatkozva ezt maga az új igazgató, Csütörtöky József ismerte el.