Hat hónapja nem fizetett egyetlen lejt sem a baróti önkormányzat a Diakónia Keresztyén Alapítványnak (DKA) az otthoni betegápolási szolgálatért. A szerződésben foglalt havi 3400 lejes kiesés miatt az alapítvány nehéz anyagi helyzetbe sodródott, jelenleg kölcsönből működteti baróti ellátórendszerét, de ha a város nem fizet, veszélybe kerülhet a betegek ellátása.
Erdővidék öt községében és Baróton gondozza az idős betegeket a DKA. Nagyajtán negyvenöt, Bardocon harminchat, Vargyason tizennégy, Nagybaconban harminchat, Baróton negyven-negyvenöt beteget látnak el hetente többször, és még száz időshöz havonta egyszer-kétszer ellátogatnak. A községi önkormányzatok rendszeresen fizetik a költségek rájuk eső 50–55 százalékát, Barót elmaradása ellenben meghaladja a 20 000 lejt. Ráadásul Baróton az alapítványnak bérelnie kell azt a helyet, ahol a gondozók segédeszközeiket tartják, és az adminisztrációs munkát végzik, másutt a polgármesteri hivatalok ingyen bocsátják a szervezet rendelkezésére az irodát.
Tóth Anna lelkésznő, az otthoni beteggondozói program irányítója lapunk érdeklődésére elmondta, munkájukhoz célirányosan kapnak támogatást, ebből és az ellátottak hozzájárulásából állják a költségek rájuk eső 45–50 százalékát, nincsenek tartalékaik, ha a leszerződött összegeket nem kapják meg az önkormányzatoktól, nincs ahonnan fedezniük a kiadásokat. A baróti önkormányzat hat hónapja nem fizet, s bár már az év végén azt ígérték, megkezdik az adósság törlesztését, nem történt semmi. Az érintett idős betegek és az alkalmazottak bizonytalanságban élnek, összeszoktak, erős bizalom alakult ki közöttük, elképzelhetetlennek tartják, hogy ezen változtatni kelljen. A baróti szociális mosoda fenntartása is pénzbe kerül, tapasztalat szerint erre nagy szükség van, mert akik teljesen egyedül élnek, azoknak nagy segítség, hogy ágyneműjüket a gondozók elviszik és tisztán visszahozzák – mondja Tóth Anna.
A Keresztyén Diakónia Alapítvány Háromszéken háromszázhatvanöt beteget gondoz heti többszöri alkalommal, és még közel háromszázat havi rendszerességgel, érthetetlen, hogy ezt a munkát nem értékeli a baróti önkormányzat, és akár veszélybe is sodorja a szolgáltatás fenntartását, ráadásul 2012. december elsejéig szerződés kötelezi a hozzájárulásra.
A kialakult helyzetről megkérdeztük Nagy István polgármestert, aki Barót közismert nehéz anyagi helyzetének ecsetelése után elmondta, az ügyben megkeresték őt a felsőrákosi gondozottak, akik beadványukban hangsúlyozták, nagyon elégedettek a Diakónia tevékenységével, szükségük van az ápolásra, és ezt is figyelembe vette, amikor úgy döntött, ebben a hónapban az önkormányzat kifizeti az elmaradás felét, februárban pedig a többit.