Hallgassatok ide, gyerekek, hadd mesélem el, mi nagy eset esett velem, amikor én kisfiú voltam. Mese, mese...
Volt az én édesapámnak egy fekete paripája. Mit gondoltam, mit nem, nem egyebet egy nagy semminél: felnyergeltem a fakót, felültem a sárgára, aztán illa berek, nádak, erek! – kinyargaltam a kerek erdőbe. Kerek erdőben volt tűz is, víz is, ettem volna, ha lett volna mit; ittam, amennyi belém fért, jóllaktam, aztán egy bokor alá heveredtem. Az ám, bokor alá, de nem a kopasz földre. Fejem alá tettem a szürkét, kipányváztam a nyerget, aztán elaludtam. Egyszer nyitom a szememet, keresem a nyergemet: volt nyereg, nincs nyereg, az bizony elszaladt! Vagy tán a farkas-barkas vitte el, amíg aludtam? Szaladok erre, szaladok arra, hát amint egy csipkebokorhoz érek, arról úgy hull a dió, hogy majd agyonvert a mogyoró. Na jó, jó, de még csak most jön egy vénanyó, s rám förmed mérgesen:
– Hej, kölyök, minek ásod azt a répát, retket, csicsókát, mikor én nem neked ültettem az uborkát?!
– Nem ások én sem répát, sem retket, sem csicsókát – mondtam én nagy bátran, de az öreganyó erre felkapott egy dinnyét, s úgy fejbe vágott egy tökkel, hogy még most is sajog a fejem a fejsze fokától.
Áldott szerencsére volt még a zsebemben egy dió, kivettem a mogyorót, hajó lett a dióból, evező is rajta, s mondtam nagy büszkén:
– Isten áldja, öreganyó!
Azzal – uccu! – áteveztem a Tiszán, kimásztam a Duna partjára, s ottan bementem egy kis házba. Hej, volt ott minden jó, megennivaló! Úgy jóllaktam töltött káposztával s túrós palacsintával, hogy még most is fáj a fejem a tökmagtól! Attól, attól, nem a káposztától, de nem is a palacsintától. Volt a házban egy muzsikusbanda is, nosza, húztam én a nótát, a banda meg járta világos virradatig.
Menjetek oda ti is, járjátok ti is!