Több mint száz bank retteghet

2012. február 20., hétfő, Kitekintő

Száznál több európai bankra jelentett be negatív hitelminősítői lépést a Moody’s Investors Service, arra a véleményére hivatkozva, hogy az euróövezeti válság kedvezőtlen és elhúzódó hatásai nagyon nehéz működési környezetet teremtenek az európai bankok számára.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai csütörtök hajnali piaci zárások után Londonban közzétette, hogy a felülvizsgálatok 16 európai ország összesen 114 pénzintézetét érintik. A Moody’s az okok között felidézi, hogy az euróövezeti országok romló hitelképessége miatt nemrég kilenc EU-tagállam – köztük nyolc euróövezeti tagország – adósosztályzatait, illetve besorolásaik kilátását rontotta. A banki intézkedések azonban sokkal szélesebb körűek, olyan országok bankrendszereire is kiterjednek, amelyeket a szuverén felülvizsgálatok nem érintettek, és nem is csak EU-tagállamok bankjairól van szó. A Moody’s részletes felsorolása szerint az intézkedés – a bankok bejegyzett székhelye alapján – nyolc osztrák, egy belga, nyolc dán, egy finn, tíz francia, hét német, 24 olasz, egy luxemburgi, hat holland, egy norvég, hat portugál, négy szlovén, 21 spanyol, öt svéd, két svájci és kilenc brit bankra terjed ki.
A hitelminősítő egy-egy bank esetében többféle mutatót is vizsgált. Az összesítés szerint 99 esetben az érintett bankok önálló hitelprofil-megítélésének minősítését vizsgálták felül, 109 pénzintézetnél hasonló felülvizsgálat alá vette a cég a hosszú futamidejű adósságok és bankbetétek besorolását is, 66 banknál pedig a rövid távú osztályzatokra is leminősítési felülvizsgálatot kezdett. A felülvizsgálatok során a nehéz európai működési feltételeknek az érintett bankok hitelprofiljára gyakorolt hatását fogja vizsgálni. A hitelminősítő szerint Európában a jelenlegi környezetet piaci felfordulás és romló, bizonytalan gazdasági kilátások jellemzik, ráadásul számos országban a gyengülő szuverén hitelképesség is súlyosbítja e negatív jelenségeket.
A hasonló folyamatokra hivatkozva a Moody’s bejelentette, hogy Ausztria, Franciaország és Nagy-Britannia lehetséges legjobb, Aaa szuverén besorolásainak kilátását az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította. A cég emellett hat euróövezeti tagállam – Olaszország, Málta, Por­tugália, Szlovákia, Szlovénia és Spanyol­ország – adósosztályzatait visszaminősítette, és mindegyik új osztályzatra szintén negatív kilátást hagyott érvényben. A szuverén osztályzat- és kilátásrontásokat azzal indokolták, hogy bizonytalanok az euróövezeti költségvetési és gazdasági keretek intézményi reformjainak kilátásai, és a válságkezelésre rendelkezésre álló források is. A cég szerint mindemellett Európa makrogazdasági kilátásai is egyre gyengébbek, és ez veszélyezteti a nemzetgazdasági szintű takarékossági programok, valamint a versenyképesség javításához szükséges szerkezeti átalakítások végrehajtását.
A Moody’s szerint e tényezők különböző mértékben ugyan, de mindegyik európai államadós hitelképességét korlátozzák. Az osztrák Aaa besorolás kilátásának negatívra rontásához fűzött indoklásában az intézet kiemelte, hogy Ausztriára jelentős jövőbeni kötelezettségeket róhat a viszonylag nagy méretű bankszektor, különösen az osztrák bankok kitettsége a közép-, a kelet- és a délkelet-európai térségben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 990
szavazógép
2012-02-18: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Autonómiát a felvidéki magyaroknak
A dél-szlovákiai régió autonómiája a felvidéki magyarok megmaradása miatt lenne fontos, s ha ez nem válna valóra, 60–70 éven belül a megszűnés határára kerülhet a helyi magyarság – fejtette ki Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke.
2012-02-20: Kitekintő - :

LCD tévék alkonya?

Tíz százalékkal zuhant tavaly az LCD tévékészülékek iránti kereslet, a zuhanó árak pedig jelentősen csökkentették az elérhető profitot. A kínaiak minden fronton fokozzák a versenyt.