Jövő év végéig kaptak haladékot a gazdák, hogy az uniós elvárások szintjére emeljék a megtermelt nyers tej minőségét. Kovászna megyében 24 ezer tejtermelő gazdát, negyven tejelőmarha-farmot érint e kérdés, március végéig kell elkészíteni a nyers tej minőségi javítását célzó cselekvési terveket. Mit tehetnek a gazdák, hogy az elvárt szintre emeljék a gazdaságukban megtermelt nyers tej minőségét – erről beszélgettünk dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvossal.
– Milyen az "uniós" tej?
– Az uniós elvárás szerint a tej millilitere legtöbb négyszázezer szomatikus sejtet tartalmazhat, csíraszáma nem haladhatja meg a százezret. Ha az állat egészséges, a fejést igényesen, szabályosan végzik, ez viszonylag könnyen elérhető. Akit eddig nem érdekelt a tej minősége, ezután fogja. Minőségi tejet elsősorban az egészséges tehén ad. Fontos az állat-egészségügyi felügyelet, a tbc, a leukózis fogyaszthatatlanná teszi a tejet, de a fertőzött csecsbimbó is árt. Ne feledjük: a tejet gyerekek, idősek, betegek fogyasztják, ők érzékenyebbek.
– Mire kell odafigyelni a kézi fejésnél?
– A fejés tisztasága alapvető. A tőgy mosásával kezdjük, de ha a szegen lógó ronggyal törüljük szárazra a tőgyet, hiába mostuk meg. Legjobb az egyszeri használatú papírkendő. Hiba, ha az első cseppeket a padlóra fejjük. Ott továbbszaporodnak a baktériumok, fertőzik a környezetet. Pohárba, kis edénybe kell fejni az első cseppeket, s biztos helyre elönteni. A tej leadását segíti a tőgy masszírozása. Csak tisztára mosott kézzel, nem nagyra nőtt körmökkel fogjunk neki a fejésnek. Óvatosan bánjunk a csecsbimbókkal, ha megsértjük, fertőzést okozhatunk. Fejés után a bimbókat fertőtlenítjük, a fertőtlenítőszer nem drága. Fejés után a csecsbimbócsatorna kitágult, a fertőtlenítés ezt is védi.
– Gépi fejésnél melyek a szabályok?
– A gép legyen tiszta. Használat előtt a fejőkupákat ki kell törülni. A felhelyezés legyen pontos, másképp levegőt szív, ami baktériumokat tartalmazhat. Csak addig kell fejni, amíg van tej, ha nem vigyázunk, tönkretesszük a tőgyet, tőgygyulladást okozunk. Ha fejés közben földre esnek a kupák, csak tisztítás után helyezzük vissza. Fejés után azonnal mosó- és fertőtlenítőszerrel kell kimosni a gépet. A tömítéseket is ellenőrizzük, alattuk sok piszok meggyűlhet.
– A gyógyszeres kezelések befolyásolják a tej minőségét?
– Kezelést csak orvosi utasításra szabad végezni, megfelelő adagolásban, időközökben. Az antibiotikumok, a hormongyógyszerek, az élősködők elleni szerek bejutnak a tejbe. Összegyűlnek az emberi szervezetben, később például cirózist okozhatnak. A tejben lévő antibiotikumok miatt a nyers tej használhatatlan lesz friss termékek előállítására. Ezek pedig a leggyorsabb pénzforgalmat hozzák a feldolgozóknak. Az állatpatikákban bizonyos gyógyszereket csak recept alapján szabadna kiadni. A normális az lenne, ha az állatorvos írná elő a kezeléseket. Így akár a tejcsarnokost is értesíthetné, ha valamelyik gazda tehene kezelés alatt áll, és a tej a gyógyszerezés miatt bizonyos időszakban, a kivárási időben nem vehető át. Azt is jó tudni, hogy a nem szakszerűen végzett antibiotikumos kezelés ellenállóvá tehet bizonyos baktériumokat.
– Fejés után mi a teendő a tejjel?
– A tejben baktériumtöltet található. Ha 10–15 percen belül nem hűtjük le 4 Celsius-fokra, egy óra múlva burjánzani kezdenek a baktériumok, hatványozottan nő a csíraszám. Télen nincs különösebb gond, nyáron annál inkább. A tej lehűtésére nem elég a pince hidege, sem a patak vagy a kút vize. Jó lenne hűtőben tárolni, de erre legtöbb esetben nincs lehetőség. A megoldás, hogy fejés után minél előbb a csarnokba, hűtőtankba kell vinni a tejet.
Összegezve: kis odafigyeléssel, igényességgel előállítható a minőségi tej. Viszont ha a hűtőtankba csak egy tehén rossz minőségű teje belekerül, akár 6–700 tehén tejét is elronthatja – ezt szem előtt kell tartania minden gazdának.