Elhalasztották az ACTA ratifikálását
Románia elhalasztja az ACTA ratifikálását, amíg az Európai Bíróság ítélkezni fog e kérdésben – jelentette be tegnap Dan Suciu kormányszóvivő.
A téma a kormány tegnapi ülésén került terítékre. "Tekintetbe vettük a nemzetközi fejleményeket, hiszen vannak államok, amelyek felfüggesztették e szerződést, az Európai Bizottság pedig az Európai Bírósághoz fordult a szerződés kiértékeléséért. Mindezeket figyelembe véve megállapodtunk, hogy a ratifikálást elhalasztjuk a bírósági döntésig" – mondta Suciu. A Hamisítás Elleni Kereskedelmi Szerződés (ACTA) arra hivatott, hogy széles körben megakadályozza a hamisítást, kezdve a gyógyszeripartól egészen a gépkocsialkatrészekig és az internetes kalózkodásig. A szerződés ellen tömeges tiltakozásokat szerveztek a világ több országában annak internetes vonzatai miatt. Az ACTA ellenzői szerint a szerződés nem egyértelmű megfogalmazásai miatt sérülhet a szólásszabadság, a magánélethez való jog, illetve a gondolatok szabad áramlása. Az Európai Bizottság a legmagasabb rangú európai testülethez, az Európai Bírósághoz fordul, hogy megállapítsa e jogsértések valós állapotát.
Reformelkötelezett miniszterelnök
Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök jelezte a rendőrség vezetőinek, hogy személyesen foglalkozik majd az intézmény szerkezetében végrehajtandó változásokkal, beleértve az alkalmazottak felvételét és előléptetését, mert az az érzése, ebben az ágazatban el sem kezdődött a reform. Az Országos Rendőr-felügyelőség 2011-es éves mérlegének bemutatóján a kormányfő rámutatott: a reformfolyamat nem jelenhet csak leépítéseket és a szerkezeti felépítés átszervezését, szakmai képzést és minőségi standardok bevezetését is kell tartalmaznia. A miniszterelnök szerint szükség van a rendőrökről alkotott kép megváltoztatására, figyelmeztette az érintetteket, hogy csak szakmai kritériumok alapján maradhatnak a helyükön.