Tornázó nagytaták? Skype-oló nagymamák? Elképzelhető ez nálunk? Talán még nem. Ezért is fontos, hogy a 2012-es évet az Európai Bizottság az aktív idősödés és a nemzedékek közötti szolidaritás európai évének nyilvánította, amivel felhívja a figyelmet a tevékeny idős- korral kapcsolatos kérdésekre, és bemutatja, mennyire fontos felismerni az öregek szerepét a társadalomban.
A Gyulafehérvári Caritas mindig kiemelten kezelte az időseknek szánt programokat. Idén az aktív idősödés jegyében olyan programokat kínál, amelyek által egészségesebb és boldogabb, teljesebb életet élhetnek a résztvevők. Ilyen például az otthoni gondozói szolgálat szerves részeként működő kinesztetika, amelynek alapkoncepciója az aktivizálás. A Hargita megyei mozgáskompetencia-központokban az idősek új mozgáslehetőségeket fedezhetnek fel, amelyek segítenek az önállóság és a mozgékonyság megőrzésében – magyarázza Péter György, a Caritas szociomedikális ágazatának irányítója. A lapunkban is ismertetett betegközvetítő szolgáltatás is ebbe a szemléletbe illeszkedik, ezáltal a Caritas kapcsolatot teremt szegény, beteg emberek és ingyenes vizsgálatot elvégezni hajlandó szakorvosok, klinikák között. A Caritas gyergyószentmiklósi és kézdiszentléleki idősotthonaiban külön figyelmet fordít arra, hogy a bentlakók érezzék a velük való törődést, és meg tudják tartani emberi méltóságukat.
Idén uniós pályázat révén lehetőség nyílik az idősek bevonására önkéntes programokba, ezek közül egyiknek célja, hogy a hazai csoport magyarországi városokban vegyen részt szociális jellegű képzéseken, és segítse a helyi civil szervezetek munkáját. Az önkéntességhez tartozó másik tevékenység a pótnagymama-program. A marosvásárhelyi Teréz Anya Idősek Nappali Foglalkoztató-központjába pedig az olyan, társaságra vágyó időseket várják, akik szívesen tanulnának idegen nyelveket, számítógép-kezelést, vagy tornaórákra, kézműves-foglalkozásokra, kirándulásokra járnának.