"Egy évvel ezelőtt az RMDSZ-kongresszuson arra kaptam felhatalmazást, hogy ezt a szövetséget továbbvigyem, és tovább végezzük azt a munkát, amit az erdélyi magyarok ránk bíztak. A folytonosság és az építkezés éve volt ez, önkormányzati, parlamenti és kormányzati téren is számos eredményt értünk el" – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke szombaton Marosvásárhelyen a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) ülésén.
Az SZKT elfogadta a 2012-es önkormányzati választások előkészítéséről szóló határozatot. A dokumentum az RMDSZ jelöltállítási módozatait, eljárási rendjét és ütemtervét, illetve a jelölési feltételeket rögzíti. Az SZKT ugyanakkor megszavazta Kovács Péter főtitkár kampányfőnökké való kinevezését.
Tamás Sándor, a háromszéki RMDSZ elnöke az SZKT székelyföldi frakciójának álláspontját tolmácsolva hangsúlyozta, az erdélyi magyarságnak nem egy politikailag megosztott társadalomra van szüksége, hanem erős politikai szervezetre, amely megállja helyét a Székelyföld és Bukarest tengelyen.
Kelemen Hunor úgy értékelte, az elmúlt huszonkét év legnehezebb önkormányzati választása elé néz idén az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség, az önkormányzati választások eredményeitől függ az őszi parlamenti választás kimenetele is. Az idei választás azért lesz a legnehezebb, mert először fordul elő huszonkét esztendő után, hogy olyan megméretkezés lesz, amelyen három magyar szervezet versenyez majd a szavazatokért. Mi mindig is a párbeszéd, az együttműködés hívei voltunk, ezért mondtuk már hónapokkal ezelőtt, hogy az RMDSZ ajtaja nyitva áll, a kulcsot eldobtuk. Tőkés László pedig ezelőtt néhány nappal leszögezte, nem akarnak együttműködni az RMDSZ-szel. Tehát nagyon határozottan el kell mondani: az összefogást, az együttműködés lehetőségét nem az RMDSZ utasította el – jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor arra kérte az SZKT-ülés résztvevőit, a választási kampányban ne a politikai ellenfelek rágalmaival, hamis állításaival foglalkozzanak, hanem az elért eredményekre, az elvégzett munkára fektessék a hangsúlyt. Az RMDSZ elnöke leszögezte, az RMDSZ-nek nem a zsebpártok kampányolásával kell foglalkoznia, hanem a magyar közösség gondjaira, az elvégzendő feladatokra kell koncentrálnia. Ami a jelöltállítást illeti, a szövetségi elnök elmondta, a területi szervezetek teljes körű autonómiát élveznek ilyen téren. A különböző választási szövetségek megkötését azonban az országos vezetés hatáskörébe rendelik.
Markó Béla leszögezte, összefogni csak azokkal lehet, akiknek az a fontos, hogy ott leszünk-e a parlamentben, a kormányban, hogy lesznek-e erős önkormányzataink. "Akiknek viszont arról szól minden, hogy ki tetszik a magyar kormánynak, ki fog ebből a hiúság vásárából nyertesként kikerülni, akik gyengíteni akarják a romániai politikai jelenlétünket, és akik egy magyarországi politikai jelenlétet akarnak felerősíteni, azokkal nem hiszem, hogy össze lehetne fogni, mert nem ugyanazt gondoljuk, és nem ugyanazt akarjuk a jövőre nézve." A miniszterelnök-helyettes egyértelművé tette: a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem kérdése sarokköve az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának, és ha nem sikerül nagyon rövid időn belül érvényesíteni a törvényt és létrehozni az önálló magyar intézeteket az egyetemen, akkor "nagyon komoly kérdés, hogy tudunk-e továbbmenni ezzel a kormánnyal és ezzel a koalícióval. Szerintem nem" – mondta. Markó Béla úgy fogalmazott: ma is az a legfőbb dilemma, ki dönt a romániai magyar közösség alapvető kérdéseit illetően. Hogy az RMDSZ vagy más, az más kérdés, de azt gondolom, hogy sem most, sem az elkövetkezőkben arról, hogy az erdélyi magyarság döntsön az erdélyi magyarság sorsáról, le nem mondhatunk – hangsúlyozta Markó.
Az RMDSZ felkészült a választásokra, az emberek munkája mögött egy erős szervezet áll, amely képviselni tudja az erdélyi magyarság érdekeit immár huszonkét éve – jelentette ki Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke. Nekünk az a célunk, hogy a romániai magyarság parlamenti képviselete a továbbiakban is biztosítva legyen, hogy erős önkormányzataink, tanácsosaink legyenek, és folytassuk a megkezdett munkát – hangsúlyozta. Borbély kitért arra is, hogy az újonnan alakult párt védnöke, Tőkés László jelenleg a szövetség színeiben európai parlamenti képviselő. "Furcsának találom, hogy Tőkés László úgy akar új autót vezetni, hogy közben nincs is jogosítványa" – mondta Borbély. "Véleményem szerint a már meglévő, jól bejáratott autót kell úgy vezetni, hogy biztonságosan, balesetmentesen célba érjen, mi ezért dolgozunk" – zárta beszédét az alelnök.
Tőkés László az RMDSZ-t egy rozoga autóval hasonlította össze, amely letért az útról. Ha ennyire rozoga ez az autó, és ha valóban rossz irányba halad, miért nem száll ki belőle? – vetette fel a kérdést Kovács Péter. A főtitkár úgy gondolja, becsületes lenne az, ha véget érne a pártok fölötti lebegés, és huszonkét év után először Tőkés László a kormánykerékhez ülne, nem csak az anyósülésről osztogatná az utasításokat. A motorsportok veszélyeire is felhívta a figyelmet: sokan már a startnál lefullasztják a motort, mások az első kanyarban kicsúsznak, megint mások megnyernek egy futamot, de hosszú távon nem tudnak helytállni. Arról nem is beszélve, hogy Tőkés Lászlót ismerve, a versenyfutásból könnyen ámokfutás lesz – fogalmazott Kovács, majd azt mondta: "Itt van a mi, évről évre fejlesztett, tuningolt, megbízható, kiszámítható gépkocsink, amely ki tudja, hányszor bizonyított. Biztonságosan vezetünk, vigyázunk arra, hogy ne menjünk neki a falnak!"