A hétfő hajnali 84. Oscar-díjkiosztó gáláról a The Artist öt díjat vitt haza, köztük a legjobb film, rendezés és férfi főszereplő díját. A legjobb női főszereplő Meryl Streep lett. Martin Scorsese alkotása, A leleményes Hugó a technikai kategóriákban kapott öt elismerést.
A 84. Oscar-díjkiosztó tartogatott néhány meglepetést, de nagyrészt az előre jelzett eredményt hozta: Michel Hazanavicius tíz kategóriában jelölt The Artist című fekete-fehér némafilmje vitte haza a legjelentősebb elismeréseket. A film öt szobrot kapott: legjobb film, legjobb rendezés, legjobb férfi főszereplő (Jean Dujardin), legjobb zene és legjobb kosztüm.
Az este legnagyobb meglepetése az volt, hogy a legjobb női főszereplő kategóriában nem Viola Davis (A segítség) győzedelmeskedett, holott a színészi kamara Oscart általában előrejelző díját ő kapta január végén. Helyette Meryl Streepet tüntette ki az Akadémia Margaret Thatcher megformálásáért A Vasladyben. Streepnek igencsak kijárt már ez az elismerés: bár volt már két Oscarja, ezeket ’80-ban és ’83-ban nyerte, de összesen tizenhétszer jelölték, tehát tizennégyszer üres kézzel tért haza.
A mellékszereplői díjak viszont a papírforma szerint alakultak: a legjobb férfi mellékszereplő Christopher Plummer lett, aki a Kezdőkben Ewan McGregor meleg apukáját játszotta, a legjobb női mellékszereplő pedig Octavia Spencer A segítség öntudatos házvezetőnőjének megformálásáért. Spencer mindössze a hatodik fekete színésznő, aki Oscart nyert.
Idén Martin Scorsese A leleményes Hugo című látványos mesefilmjét jelölték a legtöbb díjra: a tizenegy jelölésből ötöt tudott díjra váltani, azonban ezek a győzelmek mind a technikai kategóriákban születtek meg: a legjobb operatőr (Robert Richardson), látványterv, hangvágás, hangkeverés és vizuális trükkök díját kapta meg a film.
Woody Allen elvihette a negyedik Oscarját az Éjfélkor Párizsban forgatókönyvéért, Alexander Payne pedig a másodikat az Utódok adaptált forgatókönyvéért. A legjobb idegen nyelvű film díját a Nader és Simin: Egy elválás története nyerte, ez az első Oscar-díjas iráni film.
A gálát 2004 óta először megint Billy Crystal vezette, akire nem lehet ráfogni, hogy sziporkázott volna, de ezzel nem lógott ki a sorból: a gegírók szabadságra mehettek, mert emberemlékezet óta ez volt a leghumortalanabb, legérdektelenebb Oscar-díjkiosztó. Még Sacha Baron Cohen sem csinált semmi balhét, csak közel-keleti diktátornak öltözve, integetve végigment a vörös szőnyegen. A szervezők előzetesen azt ígérték, hogy a mozi varázsát állítják majd a gála középpontjába, de a műsort megszakító klipek, melyekben sztárok beszéltek arról, hogy miért fontos számukra a mozi, nem személyesek és viccesek voltak, hanem semmitmondóak és érzelgősek.
A 2012-es Oscar-díj fontosabb kategóriáinak győztesei:
Legjobb film: The Artist – A némafilmes (rendező: Michel Hazanavicius)
Legjobb rendező: Michel Hazanavicius (The Artist – A némafilmes)
Legjobb férfi főszereplő: Jean Dujardin (The Artist – A némafilmes)
Legjobb női főszereplő: Meryl Streep (A Vaslady)
Legjobb férfi mellékszereplő: Christopher Plummer (Kezdők)
Legjobb női mellékszereplő: Octavia Spencer (A segítség)
Legjobb külföldi film: Nader és Simin – Egy elválás története (Irán)
Legjobb eredeti forgatókönyv: Éjfélkor Párizsban
Legjobb adaptált forgatókönyv: Utódok
Legjobb operatőr: A leleményes Hugo (Robert Richardson)
Legjobb animációs film: Rango
Legjobb látványterv: A leleményes Hugo
Legjobb kosztüm: The Artist – A némafilmes
Legjobb vágás: A tetovált lány
Legjobb smink: A Vaslady
Legjobb filmzene: The Artist – A némafilmes (Ludovic Bource)
Legjobb betétdal: Man or Muppet a Muppetsből
Legjobb vizuális trükk: A leleményes Hugo
(Az Origo.hu nyomán)