Népes a Háromszék olvasótábora Kőröspatakon – derült ki a múlt heti találkozón. A kálnokiak sem hagyják alább, többen is ott voltak az eseményen. Mint mondták: szívesen olvassák a lapot, de arra is kíváncsiak, kik írják, szerkesztik az újságot. Még akkor is, ha a faluban a laptalálkozóval párhuzamosan "multileveles" gyógyszerbemutatót tartottak, ahová a résztvevőket ingyenvacsorával csábították.
A helybeliek meglepetéssel várták a lap munkatársait: az iskola két tanulója, Gerebenes Liviu és Ioachim Adrienn kis dalcsokorral szórakoztatta a jelenlevőket. Tehetségükkel bárhol megállnák helyüket, öregbíthetik Kőröspatak hírnevét – vonhattuk le a következtetést.
A Háromszék szerkesztését és terjesztését felvázoló rövid ismertetők után lépett színre Kuti János. Kőröspatakról szóló humoros írása telitalálat volt. Kádár Gyula a székelység történetéről beszélt, sokaknak meglepetésként ható adatokat ismertetve. Megtudhatták, hogy a százéves háború valójában 116 évet tartott, hogy Székelyföldet 17 szék alkotja. Az sem mellékes, hogy a Háromszék megnevezés lényegében csalóka lehet a tudatlan számára, hiszen a tájegységet öt szék alkotja. Kisgyörgy Zoltán Harangoskönyvéről beszélt. Viszont neki is meglepetés volt, amikor Kurta Andrástól megtudta: az unitárius templom harangja pont akkor repedt meg, amikor Magyarországon népszavazáson döntöttek arról, hogy a határokon kívül rekedt magyarság ne kaphasson állampolgárságot.
Az olvasóé a szó
Tizenkét éve lakik a faluban – mondta el Nagy András –, de eddig még nem volt alkalma találkozni a lap szerkesztőivel. Miért nem járnak gyakrabban Kőröspatakra? – kérdezte. Kisgyörgy Zoltántól tudhatta meg, nyolc évvel ezelőtt járt a Háromszék Kőröspatakon. Volt egy időszak, amikor valóban háttérbe szorultak az olvasótalálkozók, de most akkor is jön a szerkesztőség, ha nem hívják, így nem kell újabb nyolc évet várni a következő találkozóig – hangzott el.
A lap régi ismerőjeként szólt Főcze Julianna. Mint elmondta, tizenhárom évvel ezelőtt ő volt a Háromszék első kőröspataki terjesztője, ismeri a sok problémát, mely a lapnak az olvasóhoz való eljutását nehezíti. A találkozóra főként Kuti Jánosért jött el, meg akarta ismerni azt az embert, aki ilyen iróniával fűszerezett humorral tud írni.
Imreh Erzsébet is Kuti János érdekében szólt: engedjenek számára több helyet a lapban, akár naponta is, hiszen örömet hoz az olvasók mindennapjaiba. De azt is elmondta: független magyar lapként a Háromszék életszükségletté vált, a részrehajlás nélküli írások mellett sok benne a tanulnivaló is.
Nem indul, ha nem lesz út
A találkozón több olvasó felvetette: Kőröspatak árva gyermek sorsára jutott, a legnagyobb gond, hogy szinte járhatatlan utakon lehet a faluba jutni, késik a csatornázás, az ivóvízhálózat kiépítése. Érdekes módon az elhangzottakból kiderült: a lakosság legnagyobb fájdalma az infrastrukturális hiányosságokhoz kapcsolódik, senki nem vetette fel a munkahelyteremtés kérdését.
A jelen lévő Silviu Ioachim polgármester úgy érezte, magyarázattal kell szolgálnia a felvetett problémákra.
Minden kőröspatakinak fájó pont a falun áthaladó út. Ez megyei út, így az RMDSZ vezette megyei tanács fennhatósága alá tartozik. Javítása mindig csak ígéret maradt, Tamás Sándor elnök csúfot űzött a falu magyarságából – hangzott a polgármester vádja. A napokban járt az alpolgármesterrel Bukarestben, a minisztériumban kiderült, hamis kártyákkal játszik a megyevezetés, a kőröspataki út egy pályázatban sincs feltüntetve – sorolta. A kormányban az RMDSZ koalíciós partnere a Demokrata Liberális Pártnak (a kőröspataki polgármester DLP-tag – szerk. megj.), de a pénzt, ami a megyébe kerül, egy tollvonással oda irányítják, ahová a megyevezető akarja. Minden osztásból kifelejtik, "zéró lej zéró banit" kaptak a megyei tanácstól – állította a községvezető. Más kiút nincs: stratégiát változtatnak, ezentúl hetente egyszer-kétszer Bukarestbe mennek pénzért. Ha ott igent mondanak, akkor az meg is lesz, a megyei tanácshoz nincs, miért járni – szögezte le. Összegzésként kijelentette: ha nem lesz előrelépés az út ügyében, nem indul újabb polgármesteri mandátumért.
Jelen volt az RMDSZ polgármesterjelöltje, Kisgyörgy Sándor is, így a találkozót követő beszélgetésen tőle kérdeztük: mi a véleménye a szövetséget ért vádakról?
– A mai estnek nem erről kellett volna szólnia, a kampánynak egészen más oldala van. A polgármesternek igaza van abban, hogy az RMDSZ az utolsó nyolc évben nem működött Kőröspatakon, de most újraalakultunk. Kőröspatakon van az egyetlen demokrata liberális polgármester Kovászna megyében, aki a tanácsban többséggel is rendelkezik. Ez idáig a DLP mivel segítette a községet? A polgármester szerint nem az utolsó percben kellett volna jönnie az RMDSZ-nek. Ő miért az utolsó percben készül Bukarestbe? Idáig nem volt idő kopogtatni, kilincselni? Ha oda ment volna az RMDSZ-hez, ott is meghallgatták volna – nyilatkozta lapunknak Kisgyörgy.
A kis pacsirta
Gerebenes Liviu a kőröspataki Kálnoky Ludmilla Általános Iskola ötödik osztályos tanulója, akit eddigi népdalénekesi karrierjéről kérdeztünk.
– Kicsi koromtól kezdve énekelek. Első osztályos koromban kezdtek énekversenyekre vinni. Már többször nyertem első és második díjat is. Voltam Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, jártam Bodokon is énekelni. Kedvenc tantárgyam a román, a magyar. De szeretem a tornát és a rajzot is – válaszolta szűkszavúan.
Arról is érdeklődtünk, mi szeretne lenni, ha majd felnőtt lesz. – Azt még nem tudom – válaszolta kisebb szünet után, de látszott rajta, ha egyszer valamikor dönt egyik vagy másik mesterség mellett, a kiválasztott szakmában minden bizonnyal meg fogja állni helyét.