„Égbekiáltó” a cigányellenesség Európában

2012. február 29., szerda, Világfigyelő

Égbekiáltó rasszizmussal kell szembenézniük a romáknak Európában – állapította meg az Európa Tanács a cigányság helyzetéről készített jelentésében.

A tanulmány brüsszeli bemutatóján a strasbourgi székhelyű szervezet biztosa elmondta, Magyarország a mintapéldája annak, hogy a politikai akarat nem elég egy probléma megoldására.
Olaszországot, Franciaországot, Romá­niát és Magyarországot hozta példaként az Európa Tanács emberi jogi biztosa arra, hogy Európában még mindig számos országban kapnak magas szintről politikai bátorítást a cigányellenes erők. Thomas Hammarberg Brüsszelben mutatta be a romák helyzetét átfogóan értékelő éves jelentését, amely összefoglalóan megállapítja, "égbekiáltó rasszizmussal kell szembenézniük Európában a cigányoknak".
A dokumentum, amely tagállami adatszolgáltatásokon, az Európa Tanács személyes látogatásain, és ezen túl számos forráson alapul, kijelenti, hogy a cigányellenesség továbbra is széles körűen elterjedt Európában, "ez pedig táptalaja a hátrányos megkülönböztetésnek, a kirekesztésnek, a szegregációnak és a marginalizációnak". A szervezet szerint "a választott politikusoknak jó példával kellene elöl járniuk azzal, hogy tiszteletben tartják és népszerűsítik is az emberi jogokat" – mondta Brüsszelben Thomas Hammarberg.
Az emberi jogi biztos szerint megvan a kockázata annak, hogy a szélsőséges retorika válik a politikai kommunikáció fő irányzatává. Hammarberg elmondta, az egyre ismétlődő és erősödő cigányellenes politikai üzeneteknek az a hatásuk, hogy "egyre többen kezdik tényleg elhinni azt, hogy a cigányság az oka a problémáknak", a válság erre csak rásegített – tette hozzá.
A jelentésben olvasható értékelés szerint a cigányokat szinte az élet minden területén negatív hatások érik. "A lakhatási körülményeik katasztrofálisak, a kórházakban, bíróságokon, rendőrségen eltérően kezelik a romákat, és gyakran még a személyi azonosításuk is problémás" – sorolta Hammarberg a tanulmány bemutatóján. Kiemelte, hogy politikai képviseletük is gyenge, ami rossz hatással lehet érdekérvényesítő képességükre.
Thomas Hammarberg fő üzenete, hogy a döntéshozók ne csak beszéljenek, hanem cselekedjenek is a romákkal kapcsolatos ellenérzések eloszlatása és a romák élethelyzetének javítása érdekében.
Ivan Ivanov, az Európai Roma Infor­mációs Iroda igazgatója a BruxInfo kérdésére kifejtette, nem aggódik amiatt, hogy a tagállamoknak mindössze a fele nyújtotta be a tavaly év végi határidőre saját romaintegrációs stratégiáját. Szerinte a többi tagország is dolgozik rajta, és a közeljövőben elküldi Brüsszel­nek a programokat, de hozzátette, bizonyosan nem fog minden tagállam ilyen jellegű programot kidolgozni. Hollandia mel­lett az EU soros elnökségét betöltő Dánia is úgy látja, hogy országukban mindössze néhány ezer roma él, és kifejezetten diszkriminatív lenne a többi kisebbséggel szemben, ha külön stratégiát dolgoznának ki az integrációjukra. Az Európa Tanács szerint a mostani jelentés jó útmutatóul szolgálhat a tagországok számára a stratégiák kidolgozásához.
Az Európa Tanács szerint a stratégiák fontosak, "de végül is ez mégiscsak egy terv", ennek sikere pedig azon múlik, hogy végre is hajtják-e az ebben lefektetett intézkedéseket. (Kitekinto.hu)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 15
szavazógép
2012-02-29: Világfigyelő - :

MKP vagy Most–Híd? (Választások Szlovákiában)

Nagy kérdés manapság Felvidéken, hogy vajon mi a jó döntés. Mindkét oldalnak megvan a maga szépsége. Már csak kicsivel több, mint egy hét van még hátra a szlovákiai választásokig. Ember legyen a talpán, aki megpróbálja megjósolni az eredményeket.
2012-02-29: Világfigyelő - Farkas Réka:

Röviden

A strasbourgi bírósághoz fordulnak
Újabb két, szlovák állampolgárságát vesztett magyar döntött úgy, hogy igénybe veszi az Emberi Méltóság Tanácsának jogi segítségét, és beadvánnyal fordul a strasbourgi bírósághoz. A lévai Dolník Erzsébet és Kassai Gyula református lelkész nyilvánosan felvállalta, hogy magyar állampolgárságot szerzett, és a mostani döntést azután hozták meg, hogy több sorstársukhoz hasonlóan ők sem kaptak értesítőt a márciusi parlamenti választásokra.