Sepsiszentgyörgy is csatlakozott az európai szakszervezetek által meghirdetett tiltakozásokhoz: az Alfa Kartell szakszervezeti tömb kezdeményezésére tegnap délután a prefektúra előtt közel százan álltak sztrájkőrséget.
A tüntetők így szolidarizáltak az európai pénzügyi stabilitásról szóló egyezmény megszorító politikája ellen, ország- és Európa-szerte tegnap lezajlott megmozdulásokkal, ugyanakkor a helyi gondokra is megoldást sürgettek, munkahelyeket, méltányos jövedelmeket követeltek.
Síppal, az Alfa Kartell zászlóival "felfegyverkezve" érkeztek délután három óra körül a sepsiszentgyörgyi kormányhivatal épülete elé a tiltakozók, beszédek nem hangzottak el, az emberek füttyszóval fejezték ki elégedetlenségüket. Jelen voltak a Rambox munkatársai, a közüzemek dolgozói, több település önkormányzati alkalmazottjai, a gyermekjogvédelmi igazgatóság munkatársai – zömében középkorúak, de fiatalok is. A megszűnt dohánygyár szakszervezete is képviseltette magát: jelen volt Kelemen Béla, a nagy múltú sepsiszentgyörgyi egység utolsó alkalmazottja, munkahelye éppen tegnap szűnt meg, mától a munkanélküliek sorába lép. 22 évet dolgozott a dohánygyárban, most 44 évesen próbál munkahelyet találni, elment a keddi munkaerő-börzére, lapunkat azért is rendelte meg, hogy ne szalassza el az álláshirdetéseket. Tartja még a kapcsolatot régi munkatársaival, mint meséli, többen közülük külföldön találtak állást, a nők többnyire Izraelben dolgoznak, a dohánygyár egykori alkalmazottjaiban azonban most is él a remény: talán sikerül újraindítani a városhoz tartozó ipari egységet. Azért is jó lenne ez, mert Sepsiszentgyörgyön nem nagyon történtek jelentős beruházások, csak üzletek, szupermarketek nyílnak, de ha munkahely nincs, pénz sincs. Miből vásároljanak az emberek? – kérdezi keserűen.
A tiltakozást egyébként az Európai Unió pénzügyi és stabilitási szerződése ellen kezdeményezték az európai és az országos szakszervezetek, véleményük szerint ugyanis az abban szereplő megszorítások nyomán Európa ismét recesszióba kerülhet. Emellett az Alfa Kartell követelési listáján előkelő helyen szerepel a munkahelyteremtés és a méltányos életszínvonal. A szakszervezet éppen ezért azt kéri, hogy Románia legalább addig halassza el a pénzügyi stabilitási szerződés aláírását, amíg az ország teljesíti az euróövezethez való csatlakozás feltételeit. A munkahelyteremtés mellett kérik a jelenleg létező állások megőrzését, a minimálbérre vonatkozó megállapodás tiszteletben tartását, az adócsalás és a feketemunka visszaszorítását, a társadalmi párbeszéd helyreállítását, méltányos nyugdíjakat, a lakosság javát szolgáló egészségügyi reformot. A kéréseket tartalmazó petíciót a szakszervezetisek átadták György Ervin prefektusnak. Mint a kormánymegbízott lapunknak elmondta, a dokumentumot ma továbbítják a kormánynak.
Bong Vilmos, a szakszervezet helyi vezetője a Háromszéknek kifejtette: további tiltakozó megmozdulásokról a föderáció központi vezetősége dönt, egyelőre nem bíznak abban, hogy követeléseik meghallgatásra találnak. Mint fogalmazott, a kormányváltás ellenére a kabinetet ugyanaz a személy irányítja, az új miniszterelnök is csak báb.