Belföldi hírek

2012. március 1., csütörtök, Belföld

Bukarest támogassa a Sapientiát
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kéri, hogy a román állam is támogassa a Sapientia Erdélyi Magyar Tudomány­egyetemet és a Partiumi Keresztény Egyetemet – áll az alakulat tegnapi közleményében. A párt örömmel vette tudomásul, hogy a bukaresti képviselőház kedden elfogadta a Sapientia akkreditációjára vonatkozó törvényt.

Üröm az örömben – írja Toró T. Tibor elnök –, hogy a parlament határozatára több mint másfél évet kellett várni a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző szakhatóság jóváhagyó döntése óta. Toró emlékeztet: 2005. október 20-án Románia és Magyarország kormányának együttes ülésén szándéknyilatkozat született a Sapientia és a Partiumi Keresztény Egyetem paritásos alapon történő román és magyar állami finanszírozásáról, amennyiben elnyerik törvényi akkreditációjukat. "Elvárjuk, hogy a Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök és Markó Béla miniszterelnök-helyettes által vezetett kormány mielőbb dolgozza ki és ültesse gyakorlatba az erdélyi magyar egyetemek állami finanszírozásának rendelkezéseit" – olvasható a közleményben.
Sztrájkoló honatyáknak nem jár pénz
Megvonják a sztrájkoló honatyáktól a parlamenti ülésenként járó pótlékot – jelentette be tegnap Roberta Anastase, a képviselőház elnöke. Mint ismeretes, az ellenzéki képviselők és szenátorok egy hónapja bojkottálják a parlament munkálatait, tiltakozva az ellen, hogy a kormányoldal és Traian Băsescu államfő nem hajlandó kiírni az előre hozott választásokat. Anastase elmondta: azokat a honatyákat is szankcionálják, akik aláírták a jelenléti íveket, de ennek ellenére nem vettek részt a parlament ülésein. Az üléspénz a honatyák juttatásának körülbelül egyharmada.
Kit zavar a magyar nyelv?
Elutasította tegnap a nagyváradi helyi tanács az RMDSZ azon javaslatát, hogy a városban kétnyelvű utcanévtáblákat helyezzenek ki. A kétnyelvű táblák ügye régóta húzódik Nagyváradon, s jóllehet a városi tanácsban a szövetség helyi koalíciós partnerével, a Nemzeti Liberális Párttal már 2011-ben egyezségre jutott a kérdésben, azóta sem sikerült előrelépni – tájékoztatott tegnap a Krónika internetes kiadása. * Hasonló helyzetről számolt be több magyar hírportál Kolozs­várról: a kincses város tanácsa tegnapi ülésén úgy döntött, nem hajlandó a műemlék épületek többnyelvű – román, magyar, angol, német, francia – feliratozására költeni a megyei önkormányzat által erre a célra előirányzott 60 ezer lejt. Ko­rábban a testület éppen pénzhiányra hivatkozva nem volt hajlandó többnyelvű feliratokkal ellátni a műemlék épületeket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 25
szavazógép
2012-03-01: Belföld - :

Hírsaláta

ÖNMAGUKNAK ÍRTAK HÁLALEVELET. Tőkés László nevében aláírt, hamisítványnak bizonyult levelet tett közzé a Facebook közösségi oldalon Markó Attila államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának RMDSZ-es vezetője.
2012-03-01: Közélet - Farkas Réka:

Külföld: Fogynak a szlovákiai magyarok

Csaknem 62 ezerrel csökkent a magyarság lélekszáma Szlovákiában tíz év alatt – derült ki a tavaly májusi népszámlálás végleges adataiból, amelyeket a szlovák statisztikai hivatal ismertetett. Tíz év alatt 9,7 százalékról 8,5 százalékra csökkent a Szlovákiában élő magyarok számaránya az összlakossághoz képest.