Fanyar humor és mély költőiség, klasszikus dráma és saját szöveg, barokkos látvány és minimalista színpadkép, tartományi színház és független társulat, világhírű rendező és ígéretes pályakezdő – a 2. Reflex Nemzetközi Színházi Biennále hét országból érkező, tizenhárom meghívott előadása közt a színházi élet majdminden stílusa és szereplője fellelhető. Egyetlen közös ismérvük a magas szakmai színvonal. Összeállításunkban a március 16–29. között Sepsiszentgyörgyön látható előadások és kísérőprogramok ajánlóját olvashatják.
Világszép zene
A romániai származású, Angliában élő hegedűművész, Alexander Balanescu soha nem hagyta, hogy a komolyzene uralja művészetét. Miután 1987-ben megalakította együttesét, a kortárs zene mellett örömmel munkálkodott a pop és a dzsessz terepén is, nem beszélve híres Kraftwerk-feldolgozásairól. Aztán ’94-ben újra előrukkolt egy fordulattal: Luminitza című albumát immár saját, romániai gyökerei táplálták. Kozmopolita zeneszemlélete jegyében szerepet vállalt a Muzsikás együttes Bartók-albumán is, egyik lemezéhez pedig Maria Tănase dalait használta forrásul. Ihletői megválasztásában Balanescunak egyik nemzet sem idegen, interkulturális fogékonyságát jellemzi az is, hogy – mint mondja – örömmel vesz részt minden olyan kezdeményezésben, amely a magyar–román együttműködést segíti. Szuggesztív világzenéjét előszeretettel használják a színházi rendezők, de együtt is működött olyan színházi személyiségekkel, mint Pina Bausch vagy Pippo Delbono.
Balanescu Quartet-koncert. Időpont: március 16., péntek 20 óra. Helyszín: Tamási Áron Színház, nagyszínpad.
Mese habbal
Marcel Iureşről kevesen tudják, hogy nemcsak hollywoodi szuperprodukciók kelet-európai terroristáit alakítja nagy tehetséggel, hanem a "másik parton", a független színház kíméletlen mezején is élharcos: ő alapította Románia első független színházát, a bukaresti ACT Színházat. Menedzseri teljesítményén túl ez az érdem a művészé is, hiszen Iureş mindenekelőtt színészi tehetségével nyerte és nyeri meg támogatóit, közönségét. Alexandru Dabija rendezésében egyedül van a színen, rendkívüli karizmája mégis végig leköti figyelmünket. Ő Ivan Turbincă vagy Rotschild, de lehet, hogy becketti csavargó, esetleg Shakespeare Bolondja?! És az is kérdés, hogy az a bizonyos Abszolút a lét nagy kérdéseire vonatkozik, vagy a vodka neve, amelyet a paszulykonzerv mellé fogyaszt. Ami biztos: Iureş fergeteges mesélő, akit az ember szívesen hallgatna tovább előadás után egy közös asztal mellett is.
Abszolút, Ion Creangă meséje alapján. ACT Színház, Bukarest. Időpont: március 17., szombat 18 óra/március 24., szombat 17 óra. Helyszín: kamaraterem.
Szakértők színháza
Kairó harmincezer mecsetjének legtöbb müezzinje állami alkalmazott. Sokan közülük vidékről érkeznek a fővárosba, a mecsetben laknak, és csak ritkán jutnak el távoli falujukba családjukhoz. Munkájuk része a gondnoki teendők ellátása, az esti takarítás és a mecset bezárása. Énekük betölti Kairó utcáit, felkavarja a háztetők csöndjét, mint valami gigászi hanginstalláció, csodálatos kakofónia. Ennek azonban vége. Az egyiptomi vallásügyi minisztérium elrendelte, hogy harminc válogatott müezzin énekét közvetítsék városszerte az állami rádió segítségével. A német Rimini Protokoll rendezőtrió tagja, Stefan Kaegi előadása az általuk művelt "szakértői színház" egy újabb darabja: nincs színdarab, nincs story, nincsenek szereplők, nincsenek színészek. A színre álló négy alak önnön életét prezentálja, eszköztelenül, a közvetlenség átütő erejével.
Radio Muezzin. Rimini Protokoll, Berlin/Kairó. Időpont: március 17., szombat 20 óra. Helyszín: kultúrház.
Szicília, szemüveg, szeretet
Emma Dante a kevés női színházi alkotók egyike, akinek munkájában termékenyen találkozik a férfias keménység, kíméletlenség a női princípiumra jellemző életigenlő szeretettel. Az 1967-ben született palermói rendező közösségi színházat alkot: előadásaiban meghatározó szerephez jut az improvizáció, de nemcsak színészeit tekinti alkotótársnak, hanem a közösséget is, amelyből vétetett. A hely szelleme inspirálja munkáit, előadásai gyakran szicíliai dialektusban szólalnak meg, és nyilatkozataiból kiderül, dühösen szereti a várost, amelynek szülöttje. A szemüveg trilógiája című előadása három külön epizódból áll, melyeket az köt össze, hogy szereplőik a társadalom peremére szorult, szegény, beteg, illetve idős emberek. Mindannyian szemüveget viselnek, vaksi melankóliába merülve, vágyakozva nézik az életet, mely nélkülük rohan tovább. A csoda azonban épp a legkilátástalanabb pillanatokban hozza el a nem remélt feloldozást. Dante színháza az élet kegyelete.
La trilogia degli occhiali (A szemüveg trilógiája). Sud Costa Occidentale Társulat, Szicília. Időpont: március 18., vasárnap 16 óra/20 óra. Helyszín: Tamási Áron Színház, nagyszínpad.
Középszerbe fojtva
Az előadás a Romániából a hetvenes években emigrált, New Yorkban élő Andrei Şerban harmadik rendezése a kolozsvári magyar társulattal. Az elmúlt években Şerban több romániai színházban is dolgozott, Kolozsváron azonban állandó alkotótársakat látszik találni nagyszerű színészek személyében: Bogdán Zsolt, Hatházi András, Kézdi Imola, vagy a sepsiszentgyörgyi származású Györgyjakab Enikő és Pethő Anikó. Darabjának címéül Ibsen főhőse leánykori nevét választotta, ezzel is jelezve Hedda eltökélt önállóságát az őt körülvevő férfiaktól. Arisztokratikus arroganciája unalomból fakadó szeszély, mellyel környezetét piszkálja. Heddát semmi nem boldogítja, sóvárog valami megfogalmazhatatlan érték iránt, és kínozza az őt körülvevő középszer. Azt képzeli, hogy mindenki fölött áll, de nincs mersze kitörni a pojácák köréből. Şerban előadása ezt a boldogtalanságot járja körül, egyaránt feltárva annak komikumát és tragikumát.
Henrik Ibsen: Hedda Gabler. Kolozsvári Állami Magyar Színház. Időpont: március 18., vasárnap 15 óra/19 óra, március 19., vasárnap 15 óra. Helyszín: Tamási Áron Színház, új stúdió.
Bálványrombolás vagy lélekboncolás?
Negyvenévnyi pályafutása során a lengyel színház mesterét, Krystian Lupát többször érte kritika, amiért nézőit nem engedte kényelmesen elszórakozni, hanem kemény érzelmi és szellemi megpróbáltatásnak vetette alá őket. Persona. Marilyn című előadása sem kivétel, mert annak ellenére, hogy címszereplője az ötvenes évek szőke idolja, Marilyn Monroe, a produkció nem áll be a hollywoodi sztárok szaftos életét feldolgozó művek sorába. Lupa ars poeticáját Andy Warholtól kölcsönzi: "Warhol azt mondta filmjeiről, hogy azok témája és hőse a személyiség – nem az egyedi ember története vagy sorsa, hanem az ember személyisége a maga kifejezhetetlenségében, vagyis az ember mint tárgy." A persona kifejezés használatával Lupa a jungi személyiségfogalmakra utal, és színészeivel olyan színpadi helyzeteket keres, amelyekben láthatóvá válik a személyiség, illetve ahol összecsúszik a személyiség és az azt alakító színész. Saját bevallása szerint Lupa fiatal kora óta rajong Marilynért, és éppen ez vezeti kíváncsiságát a sikeres színésznő ideálképén túlra. "Szerelmi kísérletnek" nevezi a folyamatot, amelynek során megpróbál elmerülni Marilyn személyiségében, gondolkodásmódjában, és módszeresen mintegy felboncolja a díva lelkét.
Persona. Marilyn. Teatr Dramatyczny, Varsó. Időpont: március 19., hétfő 18 óra, március 20., kedd 16 óra. Helyszín: kultúrház.
Mégis bunda a bunda
A naturalizmus drámaírójának kikiáltott Hauptmann 1893-ban a korabeli porosz igazságszolgáltatás és a gazdag polgárság kigúnyolására írta meg tolvajkomédiáját, melynek címszereplője egy gyanúsan gazdát cserélő bunda. Herbert Fritsch rendezése fittyet hány a szerző irodalomtörténeti besorolására és a darab tematikáját adó szociális kérdésekre, és eleven, pergő komédiát vezet elénk, szereplőinek egyikét sem kímélve: színpadán a családjáért tolvajjá váló családanya éppoly elrajzolt, mint a törtető főbíró, az álnok besúgó vagy a magánakvaló polgár. Megannyi harsányan sminkelt és tarkán öltöztetett figura, aki mindenféle világi és erkölcsi hatalomra fütyül, és rezzenéstelen kézzel követi el a legváltozatosabb bűnöket. Tisztára őrültek háza. A schweriniek előadása élesszemű és vad, keserű és kacagtató, egyensúlyoz abszurd és farce között, és – kritikusai szerint – az évad leghumorosabb produkciója.
Gerhart Hauptmann: A bunda. Mecklenburgisches Staatstheater, Schwerin. Időpont: március 20., kedd, 20 óra. Helyszín: Tamási Áron Színház, nagyszínpad.
Szélmalomdal
Nagy bajban van az, aki megpróbálja eldönteni, hogy koncert vagy színház az, amit Quijote címen előad nekünk Ada Milea. Nem ugrálunk, mint egy rockkoncerten, de egészen nyugton ülni sem tudunk, mint azt a színházban szokás. Csendben táncolnak a lábujjaink, kacagni is csak halkan merünk, hogy le ne maradjunk a következő sorról, következő akkordról. Milea orvosnak készült, színésznek tanult, felmondott a Cirque du Soleil-nál, hogy végül egyszál gitárban találja meg a boldogságát. Előadásait kedvenc olvasmányaira alapozza, de ne várjuk el tőle, hogy megzenésítse Cervantes-t! A Quijote olyan, mintha hallanánk, amit Milea olvasás közben érez.
Quijote. Ada Milea koncert. Időpont: március 23., péntek 22 óra. Helyszín: kamaraterem.