Válságcsúcs Brüsszelben
Megkezdődött tegnap este Brüsszelben az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek értekezlete, amelynek középpontjában a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést szolgáló törekvések állnak.
Az ülés előtt nyilatkozva vezető uniós illetékesek óvatosan derűlátónak mutatkoztak: arra helyezték a hangsúlyt, hogy a nemzetközi gazdasági válság elleni fellépés fordulathoz érkezett, és már mutatkoznak a gazdasági stabilizáció jelei. A kormányfői tanácsot elnöklő Herman Van Rompuy például a szociális partnerekkel csúcsszinten folytatott konzultációt követő sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy a válságkezelés során eddig hozott uniós és nemzeti intézkedések kezdik meghozni gyümölcseiket, és ez tükröződik a nemzetközi pénzügyi piacok alakulásában is. Petr Necas cseh kormányfő megerősítette, hogy (Nagy-Britannia mellett egyetlenként) országa nem írja alá az eredendően euróövezeti országok által kötendő, de bármelyik más tagállam előtt is nyitva álló szerződést. Mint mondta, ennek oka, hogy a dokumentum inkább az államháztartási hiányra összpontosít, nem pedig az adósságra, ráadásul külön euróövezeti csúcsértekezletek rendszeres tartását helyezi kilátásba. David Cameron brit miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy az uniót jelenleg "növekedési válság" is sújtja, sürgető tehát, hogy előrelépjenek ennek kezelésében.
Igazságosságot kér a Civil Összefogás
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) nem ért egyet José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Rehn pénzügyi és Hahn regionális politikáért felelős biztos Magyarországot érintő megállapításaival és azzal, hogy a bizottság kilátásba helyezte a kohéziós alapból Magyarországnak 2013-ban járó támogatás felének felfüggesztését. A több százezer polgárt tömörítő civil szervezet nevében Csizmadia László és Fricz Tamás szóvivő tegnap nyílt levélben fejezte ki megdöbbenését a 495 millió euró tervezett elvonása miatt, ami – mint arra felhívták a figyelmet – a magyar GDP 0,5 százaléka. A CÖF vezetői levelükben tárgyilagosságot és igazságosságot követeltek Magyarországnak, továbbá a tények tiszteletben tartására, valamint az egyenlő elbánás uniós elvének betartására kérték az uniós politikusokat. A CÖF szervezte januárban a több százezres Békemenetet, amikor az Orbán-kormány politikáját támogatók tömege vonult fel Budapesten.