A tojás önmagában is miniatűr modellje a világegyetemnek, forgástestként is felfogható, élet van benne, a termékenységet szimbolizálja, és amit a népi hagyomány szerint rárajzolnak, festenek, patkolnak, metszenek, az is mind a valós életet ábrázolja.
Ezt a csodálatos világot mutatja be Kakas Zoltán Háromszéki írott tojások című kézművesalbuma, amelyet tegnap a sepsiszentgyörgyi Míves Házban bocsátottak útjára nagyszámú közönség előtt.
A könyv megjelenését a Kovászna Megyei Művelődési Központ és Kovászna Megye Tanácsa támogatta. Kézműveskönyv, mert a tojásírás, -metszés, -patkolás technikájának múltját és részletes leírását is tartalmazza, albummá pedig a több mint ezer tojásról készített fotó teszi, amelynek többségét a díszes kiadvány grafikai szerkesztője és fotósa, Kolumbán Hanna fényképezte.
Ez a sérülékeny emlékanyag a háromszéki kultúra sajátos szelete, ami a vidék korai polgárosodása ellenére fennmaradt – hangsúlyozta Pozsony Ferenc egyetemi tanár, néprajzkutató a könyv méltatása alkalmával, és tegyük hozzá, a tojásírás újból reneszánszát éli, egyénileg és közösségekben is művelik kicsik és nagyok. Az alkalomból rendezett kiállítás a könyv anyagának élő leképezése, tárlókban láthatjuk a különböző technikákkal díszített tojásokat, a növényi színezékeket, az egykori és jelenlegi tojásírókról készült fényképeket munka közben, Vargyasi Levente és Kakas Zoltán dokumentumfilmje révén pedig bepillantást nyerhetünk három, jelenleg is alkotó tojásdíszítő mester műhelyébe.
A vándorjellegű kiállítást húsvétig Háromszék többi városába is elviszik a szervezők, a könyv megvásárolható a művelődési központban és a tárlatnyitók alkalmával.